Zavrieť

Porady

Príjmy od dane oslobodené

Chcem sa Vás opýtať na Váš názor. Je koniec roka a všetci rozmýšľajú ako si evektívne znížiť daňový základ. Ako je to s príjmami podľa paragrafu 9 odstavec 1 písmeno h/? Ktoré príjmy sa dajú považovať za príjmy príležitosnté tak aby ich príjemca mohol považovať za oslobodené a v účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok? V tomto prípade ide o projektantov.

Ďakujem.
Usporiadat
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Keď ide o projektantov tak to ma zaujíma. Ale dosť dobre ti nerozumiem. §9.1.h hovorí o nájomnom ak sa netýka príjem z nájmu § 6 (resp.5 ale projektanti asi nie sú zamestnanci). Tiež nerozumiem "účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok" - ak je príjem oslobodený tak je to je nedaňový príjem od začiatku.

Trochu to dovysvetli.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Dobre.. skúsim to názorne: Projektant má obrovský daňový základ. A chce si ho optimalizovat. Rozmýšľa nad možnosťami ako, a jeden zo spôsobov by bol napísať nejaké jednorazové aktivity na ľudí ktorí by tento príjem nemuseli zdaňovať podľa paragrafu 9. 5 násobok životného minima činí nejakých cca 21 tisíc. Neviem aké podmienky by museli byť splenené - aké zmluvy uzavreté s tými ľuďmi, či to musia byť len študenti, alebo aj normálni zamestnaní ľudia, ktorí mu službu poskytli jednorázovo tak aby oni nemuseli podávať daňové priznania z toho dôvodu že tento jednorázový príjem je oslobodený a on si ho v pohode môže zaúčtovať do daňových výdavkov. Stačí tak?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Aha, už rozumiem, pohľad druhej strany ťa zaujíma. Nemám skúsenosť, ani som sa nestretla s výkladom, sorry.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Aj mňa to veľmi zaujíma a rozmýšľala som nad touto možnosťou.

A myslím, že by to zaujímalo viacerých, kedy je možné túto možnosť využiť.

Nemá s tým nikto skúsenosť a nevie poradiť?
Mohla by som na to použiť zmluvu o dielo /napr. vytvorenie webovej stránky/?

Vopred vďaka za nápady.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Prosím poradí niekto??Vďaka.
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Tento príjem je oslobodený iba ak ho majú študenti, alebo dôchodcovia, napr. dôchodca prenajme svoju garaž a dostane za to 21 000,-- Sk. Tento príjem je oslobodený, ďalej napr. študent na základe zmluvy o dielo mi opraví sedaciu súpravu a pod...
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

No dobre, ale môžem urobiť "zmluvu o dielo" so študentom? Lebo v tom prípade sa nejedná asi o pracovný pomer.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Podľa mňa áno.
Ale ak mu vyplatím tých 21050,-SK jednorázovo v hotovosti, ktoré sú oslobodené od dane, musím ho nahlásiť na Dú, však?
A musí tá osoba - napr. dôchodca alebo študent potom podávať daňové priznanie?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Netýka sa to len študentov alebo dôchodcov, ale každého, kto má príjem v zmysle § 9 ods. 1 písm. h) do výšky 5 násobku životného minima (teraz myslím 4580,-- x 5 = 22900,-- Sk). Patrí tam okrem prenájmu aj príjem v zmysle § 8 ods. 1 písm. a), d) až f). Zaujímavé je to písmeno a) kde sú príjmy z príležitostných činností . Je to podľa mňa aj napr. jednorazový preklad, výpomoc a pod.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ja som sa o túto tému už zaujímal dávnejšie, ale skrachoval som na tom, že akú zmluvu s dotyčným uzavrieť. Teda som si pôvodne myslel, že vyhotoviťeľ toho "diela" môže byť len SZČO alebo právnická osoba. Tak teraz neviem. Môžem uzavrieť "Zmluvu o Dielo" ja ako SZČO aj s napr. osobou, ktorá pracuje na TPP niekde inde? Na spomínaných 5x životné minimum?

Bolo by to zaujímavé, keby sa táto možnosť dala využiť, hlavne keď životné minimum bude neustále stúpať.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

1. Nahlasit tento vydavok na DU treba.
2. Dan. priznanie podat nemusi, ak ma iba prijmy iba oslobodene. Avsak na vyzvu DU treba toto dan. priznanie podat. DU ho moze a nemusi vyzvat na podanie dan.priznania.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Dobre. Ale akým spôsobom treba tento príjem ohlásiť daňovému úradu?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Nie prijem, ale ten kto poskytne financne zdroje je povinny nahlasit takyto vydavok na DU podla miesta trvaleho bydliska prijemcu.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ahaaa. Už chápem kto a kam nahlasuje. Ale ako sa takéto nahlasovanie robí?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Formou listu, kde sa uvedu udaje o prijimatelovi (meno, adresa a r.c.) a ciastka, ktora bola vyplatena.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

dobre, ale aj by to bolo do 10000Sk , tak to ohlasovať netreba, ak sa nemýlim alebo ak by som to dotyčnému poslala priamo na jeho účet v banke, tak je to tiež bez ohlasovacej povinnosti, však?
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

r.galovic
Ja som sa o túto tému už zaujímal dávnejšie, ale skrachoval som na tom, že akú zmluvu s dotyčným uzavrieť. Teda som si pôvodne myslel, že vyhotoviťeľ toho "diela" môže byť len SZČO alebo právnická osoba. Tak teraz neviem. Môžem uzavrieť "Zmluvu o Dielo" ja ako SZČO aj s napr. osobou, ktorá pracuje na TPP niekde inde? Na spomínaných 5x životné minimum?

Bolo by to zaujímavé, keby sa táto možnosť dala využiť, hlavne keď životné minimum bude neustále stúpať.
Myslím, že sa tu niekde na porade spomínala zmluva o diele a že je možné ju uzatvoriť aj medzi PO a FO podľa Občianskeho zákonníka.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

lutik, podľa mňa je to tak ako to o ohlasovacej povinnosti píšeš Ty.

Zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (Zmluva o dielo, Príkazná zmluva, Zmluva o sprostredkovaní a pod.) sa môžu uzatvárať aj s FO nepodnikateľom.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Takže OK. Zhrniem to:

- uzatvorím s kýmkoľvek zmluvu o dielo na sumu max. 5x životné minimum
- vyplatím mu peniaze
- pritom ani mne ani jemu z toho nevyplývajú žiadne daňové ani odvodové
povinnosti
- ak tato suma presahuje 10.000,- tak napíšem list na Daňový úrad, že komu
a koľko som vyplatil

Dobre ale ten komu som zaplatil za dielo tieto príjmy neuvádza v daňovom priznaní, alebo áno? Je tam vôbec riadok na príjmy oslobodené od dane?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Ak nema ziadne ine prijmy okrem tych od Teba, tak nema danovu povinnost. Ak vsak okrem Tvojich prijmov pobera prijmy z titulu SZCO alebo je zamestnanec, tak podava riadne dan. priznanie, kde zahrna prijem aj zo zmluvy a zdanuje vsetky prijmy ako celok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať