Zavrieť

Porady

Úroky z pôžičky

Môže byť zmluva o pôžičke uzatvorena s 0% úrokom? Stretla som sa totiž v praxi s tym, že v niektorych pripadoch (pri spriaznenych osobach) musi byť v zmluve o pôžičke dohodnuty obvykly urok, v opačnom pripade Daňovy urad rozdiel medzi obvyklym a dohodnutym urokom dodani veriteľovi. Čo vy na to?
Usporiadat
lucinka1 lucinka1

lucinka1 je offline (nepripojený) lucinka1

Monika
Môžete mi prosím niekto poradiť?

Srdečná vďaka a pekný deň.
Monika
kedze ma ist o pozicku, a ta je navratna, mala by tam byt uvedena lehota, kedy by sa tie peniaze mali vratit... ak sa ta lehota nestiha, riesi sa to dodatkami, ktorymi sa lehota vratenia prostriedkov predlzuje...
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Monika, určite by som uviedla presný termín aby bol dlžník tlačený k vráteniu, ak dlh nevráti tak sa urobí dodatok napr. na rok a potom ďalší rok. Ale bez udania presného termínu by som to ja nepustila,pretože tým pádom nemusí zaplatiť vôbec. Aby sa mi dlh vrátil zabezpečujem sa podpísanou zmenkou,ktorou sa vyhrážam pri nevracaní dlhu. Takýto spôsom používam už veľa rokov a funguje to. Vlasta :p
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

v prípade, že firma poskytne pôžičku s úrokom inej spoločnosti, a túto pôžičku spláca postupne (dohodnuté v zmluve) - každý mesiac určitú čiastku, je asi potrebné urobiť nejaký splátkový kalendár v zmluve a určením pomeru splácania istiny a úrokov, kvôli účtovaniu.
Potom, keď mi príde celková splátka napr. 10000,- z toho 9000 istina a 1000 úroky účtujem:

10000 221 MD

9000 - úhrada pohľadávky D
1000 - 662- AE D

Ak uhradí dlžník skôr, alebo dá mimoriadnu splátku, znížia sa mu úroky vypočítané podľa splátkového kalendára? Ak uhradí neskôr ako bolo dohodnuté - tu mu už plynie úrok z omeškania?

V prípade, že pôžička sa splatí jednorázovo na konci poskytnutej doby - o 3 roky, je potrebné k 31.12. zaúčtovať výnos a o túto sumu zvýšiť hodnotu pôžičky? Myslím, že áno lebo ide o výnos prislúchajúci k tomu obdobiu.

Sú tieto moje úvahy správne? Alebo nie????????

Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Monika
Alebo by sa dal do zmluvy napr. presný dátum a neskôr by sa urobil ku tejto zmluve dodatok, napr. o predĺžení termínu na vrátenie peňazí. Mohlo by to byť aj takto?
Mám za to, že uvedenie splatnosti je povinnou náležitosťou takejto zmluvy (odvíja sa od toho aj sankčné úročenie), .................................................. ....
(aj keď to nie je priamo v ObčZ uvedené, zmluva by mala problematické účtovanie, takže som uviedla, že "mám za to" a doplním, že by som to doporučila v každej zmluve uviesť ...)
ale postačuje formou napr.: požička je splatná v plnej sume do 31.12.2006 (bezhotovoste alebo v hotovosti), následné dodatky vyriešia prípadné nedodržanie splatnosti.
Je potrebné dohodnúť seriózny úrok, odvinúť sa od priemernej úrokovej miery napr. vašej komerčnej banky - výšku úrokov Vám vydajú na žiadosť (niekedy za poplatok). Potvrdenie výšky úrokov je vhodné z dôvodu spriaznenosti zmluvných strán ako potvrdenie "ceny obvyklej".

Červene doplnený text.
Zmluvy, ktoré nemajú riešené skutočnosti dôležité pre zaúčtovanie sú spojené s rizikami nesprávneho účtovania nákladov a výnosov, časového rozlíšenia, zahrnutia úrokov do oslobodených plnení pre účely koeficientu DPH a pod. Zmluva o pôžičke týkajúca sa podnikateľského subjektu slúži nielen na dokladovanie vzniku záväzku, ale aj ako účtovný doklad. A čo sa týka úroku, tak je rozhodujúci vzťah "spriaznenosti" medzi zmluvnými stranami.
Naposledy upravil Jana Acsová : 29.06.05 at 12:55
0 0
cukrík1 cukrík1

cukrík1 je offline (nepripojený) cukrík1

AVO
Mám za to, že uvedenie splatnosti je povinnou náležitosťou takejto zmluvy (odvíja sa od toho aj sankčné úročenie), ale postačuje napr.: požička je splatná v plnej sume do 31.12.2006 (bezhotovoste alebo v hotovosti), následné dodatky vyriešia prípadné nedodržanie splatnosti.
Je potrebné dohodnúť seriózny úrok, odvinúť sa od priemernej úrokovej miery napr. vašej komerčnej banky - výšku úrokov Vám vydajú na žiadosť (niekedy za poplatok). Potvrdenie výšky úrokov je vhodné z dôvodu spriaznenosti zmluvných strán ako potvrdenie "ceny obvyklej".
Takze mylis sa, ale nemyl druhych ...

- Zmluva o pozicke sa riadi ustanoveniami Obcianskeho zakonnika. Povinnou nalezitostou zmluvy NIE JE uvedenie datumu vratenia pozicky. Samozrejme, uvedenie presneho datumu alebo aspon sposobu jeho urcenia mozno len odporucit.

- Ak v zmluve nie je uvedeny datum vratenia pozicky, plati § 563 OZ, ktory hovori, ze ak cas splnenia nie je dohodnuty, ustanoveny pr. predpisom alebo urceny v rozhodnuti, dlznik musi plnit dlh prveho dna po tom, co ho veritel o plnenie poziadal. Samozrejme su mozne rozne kombinacie (napr. vrati pozicku nasjkor / najneskor / na poziadanie.... )

- A este, ludia si casto pletu zmluvu o pozicke podla OZ a zmluvu o uvere podla ObZ. Su to 2 rozne zmluvne typy. Zmluvou o pozicke mozes niekomu prenechat dlznikovi veci urcene podla druhu (t.j. nie len peniaze, ale napr. aj 50 vriec cementu, 10 metrakov piesku alebo 150 kureniec :-)))) a dlznik je povinny vratit veci rovnakeho druhu. Urok MOZE BYT, ALE NEMUSI byt dohodnuty. Zmluva o uvere podla ObZ je vzdy o poskytnuti penazi a pojmovo vzdy za odplatu (urok).

Dufam, ze takto je to jasne pre vsetkych.
0 0
cukrík1 cukrík1

cukrík1 je offline (nepripojený) cukrík1

upresnenie k prvej odrazke: nemusi tam byt presny datum v zmysle, ze by tam bolo napr. 1.1.2006
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

My tam dátum budeme mať uvedený.
Viac menej som sa chcela opýtať na účtovanie výnosov a ich výpočet - v prípadoch, kedy sa skutočná úhrada nezhoduje s dátumom (dátumami v prípade postupného splácania) stanoveným v zmluve, ale je mimoriadna splátka (poníži sa vypočítaný úrok??) alebo je oneskorená (plynie potom už úrok z omeškania?)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mirkaska
My tam dátum budeme mať uvedený.
Viac menej som sa chcela opýtať na účtovanie výnosov a ich výpočet - v prípadoch, kedy sa skutočná úhrada nezhoduje s dátumom (dátumami v prípade postupného splácania) stanoveným v zmluve, ale je mimoriadna splátka (poníži sa vypočítaný úrok??) alebo je oneskorená (plynie potom už úrok z omeškania?)
Pozri nasledujúci príspevok (voľáko som to zvorala s tým citovaním).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mne to bolo pomerne jasné, že sa tu nejedná len o problém právny, ale aj účtovný a daňový.

Na prepočet úroku platí vzorec:
(istina x počet dní x % úroku) : 360 x 100 (počet dní v mesiaci sa používa priemer 30 dní)
Počítaš ho vždy zo zostatku istiny (aby si sa nedostala do režimu sankčných úrokov, tak ako som uviedla, nie je nevyhnutný splátkový kalendár).

úrok účtuješ na rovnaký účet ako istina na strane záväzku/pohľadávky (ale analyticky ho člením), voči účtu 562,662 - pozor na koeficient DPH pri "veriteľovi"
Naposledy upravil Jana Acsová : 29.06.05 at 13:03
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Áno, ide o oslobodenú činnosť v zmysle § 39 Z o DPH, ale do koeficientu nevstupujú v prípade ak ide o príležitostnú činnosť. Firma poskytla jednej fyzickej osobe minulý rok pôžičku 800000,- ale bezúročne (vzdialenejší rodinný vzťah s majiteľom firmy - po prečítaní príspevkov to bude asi spriaznená osoba a problém s 0-ovým úrokom a teda problém s výnosmi), tento rok tej istej osobe 30 000,- a dcérskej spoločnosti na rozbeh.
Ide o príležitostnú činnosť alebo nie?

Inak ešte ohľadom 0-% úročenia v prípade spriaznených osôb - ak ide o 2 subjekty, ktoré účtujú v PU a sú ziskové, by sa úroky na jednej strane zdanili, na strane druhej by boli nákladom, takže možno by v tomto prípade DÚ nemal problém.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať