Zavrieť

Porady

Účtovanie platby plat. kartou

Akým dátumom zaúčtovať v JÚ nákup zrealizovaný platobnou kartou, ak tovar bol podľa pokladničného bloku kúpený napr. 10.12 a v bankovom výpise bola platba zúčtovaná až 15.12?
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Za predpokladu, že bankový účet z ktorého je výpis je podnikateľský, tak by som priložila pokladničný doklad k bankov. výpisu a v peň. denníku JÚ by som zaúčtovala plabu podľa bank. výp. dňa 15.12.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Nesúhlasím s dom. Ak zaplatíš za tovar kartou dňa 10.12., dostaneš pokladničný blok s týmto dátumom. Do peňažného denníka teda zaúčtuješ výdavok za tento tovar (dátumom 10.12.), ale neúčtuješ výdaj PP z pokladni, či banky no cez priebežné položky. Keď dostaneš výpis z banky, zaúčtuješ výdaj PP z banky (dátumom podľa zúčtovania v banke) a zasa cez priebežné položky. Takto sa Ti priebežné položky vynulujú a zostane Ti výdavok za tovar 10.12. a výdaj PP z banky dňom zúčtovania v banke.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Beata
    Nesúhlasím s dom. Ak zaplatíš za tovar kartou dňa 10.12., dostaneš pokladničný blok s týmto dátumom. Do peňažného denníka teda zaúčtuješ výdavok za tento tovar (dátumom 10.12.), ale neúčtuješ výdaj PP z pokladni, či banky no cez priebežné položky. Keď dostaneš výpis z banky, zaúčtuješ výdaj PP z banky (dátumom podľa zúčtovania v banke) a zasa cez priebežné položky.
    A aký je presný postup? Môže to byť aj takto?
    1. Príjem z priebežnej položky do pokladne (hotovosť).
    2. Nákup tovaru za tú hotovosť (doklad z RP)
    3. Prevod z banky do priebežnej položky (bankový výpis)

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Ja účtujem výdavok z banky na účel, ktorý je na bločku, blok prikladám k výpisom z banky.

    Ešte správnejšie sa mi javí riešenie, ak zaúčtuješ doklad z ERP na záväzok a potom cez banku zaúčtuješ úhradu. V tomto prípade ti softwar bude robiť aj prelom mesiaca korektne ak tovar odoberieš 31. a platbu z banky máš zúčtovanú až v novom mesiaci.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Asi bude rozdiel v účtovaní daný aj možnosťami SW. Ak mám doklad o platbe z 30.9. a z BÚ je mi suma odpísaná 3.10., zaúčtujem ako výdavok OZD 3.10., DPH uplatním 30.9. V prípade, že sa mi taký prípad stane na prelome kal.roka (doklad o platbe 31.12.), suma z BÚ odpísaná 3.1. , zaúčtujem výdavok (OZD) + odpočet DPH interným zápisom 31.12. V banke potom 3.1. účtujem odpísanie sumy (základ dane) ako výdavok NZD.

    Účtovanie platby plat. kartou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.