Zavrieť

Porady

SZČO - DP - príjem pod 40 tis. za rok 2004

Nemám otázku, mám poznatok, ktorý snáď niekto využije.
SZČO mala v roku 2004 jediný príjem a to z podnikania, ktorý však bol nižší ako hranica 40 tis., ktorá rozhoduje o tom, či daňové priznanie je potrebné podať, alebo nie. Zákon hovorí, že ak daňovník má nižší príjem ako je zákonom stanovená hranica, DP podať nemusí. U SZČO sa mi to nezdalo a tak som naklusala na DÚ. Odpoveď pracovníčky je nasledovná: Zákon nedefinuje pojem daňovník presne. SZČO, ktorá má nižší príjem, daňové nepodá, lebo podľa zákona nemusí. Na DÚ však zistia, že SZČO nemá podané DP a vyzvú ho, aby ho podal. Na výzvu je podľa zákona povinný reagovať a DP podať. Záver? DP je potrebné podať.
Usporiadat
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ohľadom tejto témy som bola na školení, kde školiteľka vyslovene uviedla aj na konkrétnu otázku (daňová poradkyňa z komory daň. poradcov - spolupodieľa sa na vytvárení zákonov, zároveň ich aj komentuje), že do výšky 1/2 nezdaniteľnej časti príjmu nemusí daňovník podať daňové priznanie. A ak má pracovníčka na DU pochybnosti, či SZČO je alebo nie je daňovník, zrejme by mala urýchlene zmeniť povolanie...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nie je povinný podať DP , ale môže podať . Já tomu rozumiem tak .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Celkom s Vami nesúhlasím. Myslím si, že príjem do výšky 1/2 nezdaniteľnej časti príjmu sa netýka SZČO. v § 32 je síce v prvej vete je toto tvrdenie uvedené - myslím to, že sa DP nepodáva do 40 416 -, ale § pokračuje ďalej - Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy podľa § 11 odst. 1 písm. a/ , ale vykazuje daňovú stratu. To znamená podľa mňa, že SZČO podáva daňové priznanie vždy. Daňovníkom je potenciálne každý občan, t.j. ten príjem 40 416,- SK sa podľa mňa týka všetkých iných občanov okrem SZČO /napr. občan má príjmy z prenájmu po túto hranicu a pod./.
Naposledy upravil evina : 26.02.05 at 14:45
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Vysvetlenie z ďalšej strany: príjem musím priznať už vo svojom účtovníctve, na výdavky mám nárok. Z toho vyplýva, že ak mám stratu (a príjem nepresiahol 1/2nezdan. časti ZD) môžem a nemusím podať DP. Mám prípad, že podnikateľ za celý rok nevykonával žiadnu PČ, vystavil len fa za Sk 500,-, pritom platil odvody. Jeho príjem nepresiahol 1/2 NČZD, nechce si nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch - plánuje ukončiť PČ. Jednoznačný záver viacerých účtovníkov znie - nepodať DP- je to zbytočné.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Ja sa tiež prikláňam k názoru, že ak daňovník (hocijaký) dosiahol príjem menší ako 40416,-Sk, nemusí podávať daňové priznanie. Snáď za uváženie by stálo, že pri SZČO by som oznámil túto skutočnosť DÚ, aby ma neviedli ako osobu, ktorá si nepodala DP. Ale keď sa človek nad tým zamyslí, tak vypísanie DP pri takýchto hodnotách je hračka a nestojí za to, sa dohadovať s DÚ a neskôr s poisťovňami, ktoré od Vás budú požadovať výpis z DP.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Pokiaľ ja viem, DP podáva aj ten, kto vykáže stratu...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
evina
... v § 32 je síce v prvej vete je toto tvrdenie uvedené - myslím to, že sa DP nepodáva do 40 416 -, ale § pokračuje ďalej - Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy podľa § 11 odst. 1 písm. a/, ale vykazuje daňovú stratu. To znamená, podľa mňa, že SZČO podáva daňové priznanie vždy.
evina, dovoľujem si oponovať tvojmu tvrdeniu ... najprv si odcitovala zákon a následne si "povedala" niečo iné ...
Druhá veta § 32 hovorí to čo si aj napísala, ale podľa mňa znenie:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" hovorí o tom, že ak má daňovník, napr. SZČO príjem 40 000,- Sk, a zároveň dosiahne výdavok 50 000,- Sk, vtedy daňové priznanie podáva (lebo vykázal daňovú stratu). Ale ak má príjem 40 000,- Sk a výdavky 35 000,- Sk, daňové priznanie nie je povinný podať (vyplýva to z citácie zákona).
Zhrnutie: s tvojím názorom, že "SZČO podáva daňové priznanie vždy" si dovoľujem nesúhlasiť

*hodnota platná pre rok 2004
Naposledy upravil vladan : 27.02.05 at 15:18 Dôvod: definovanie sumy 80832
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Marianna01
Vysvetlenie z ďalšej strany: príjem musím priznať už vo svojom účtovníctve, na výdavky mám nárok. Z toho vyplýva, že ak mám stratu (a príjem nepresiahol 1/2nezdan. časti ZD) môžem a nemusím podať DP. Mám prípad, že podnikateľ za celý rok nevykonával žiadnu PČ, vystavil len fa za Sk 500,-, pritom platil odvody. Jeho príjem nepresiahol 1/2 NČZD, nechce si nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch - plánuje ukončiť PČ. Jednoznačný záver viacerých účtovníkov znie - nepodať DP- je to zbytočné.
Zákon o dani z príjmov v § 32 druhej vete hovorí:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" ... podľa mňa táto veta hovorí, že takýto daňovník JE POVINNÝ (TEDA MUSÍ) podať daňové priznanie ... nie je tu možnosť výberu ... povinnosť je daná zákonom ... a to, že si daňovník nechce nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch, resp. plánuje ukončiť podnikateľskú činnosť vôbec nemá odôvodnenie vo výbere, či podať, alebo nepodať daňové priznanie ...

*hodnota platná pre rok 2004
Naposledy upravil vladan : 27.02.05 at 15:19 Dôvod: definovanie sumy 80832
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Plne sa stotožňujem s Vladan a všetko je perfektne zhrnuté v jej príspevku /#8
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=vladan]evina, dovoľujem si oponovať tvojmu tvrdeniu ... najprv si odcitovala zákon a následne si "povedala" niečo iné ...
Druhá veta § 32 hovorí to čo si aj napísala, ale podľa mňa znenie:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" hovorí o tom, že ak má daňovník, napr. SZČO príjem 40 000,- Sk, a zároveň dosiahne výdavok 50 000,- Sk, vtedy daňové priznanie podáva (lebo vykázal daňovú stratu). Ale ak má príjem 40 000,- Sk a výdavky 35 000,- Sk, daňové priznanie nie je povinný podať (vyplýva to z citácie zákona).
Zhrnutie: s tvojím názorom, že "SZČO podáva daňové priznanie vždy" si dovoľujem nesúhlasiť


V prvej časti sa zhodujeme, nie je čo riešiť. Myslím si aj to, čo si napísala v ďalšom príspevku Mariane o1. Priznám sa , že pri písaní príspevku ma nenapadla možnosť, ktorú uvádzaš Ty v druhej časti. Ostáva mi tu už len jedno malé "ale". SZČO je registrovaná na DÚ ako platiteľ dane z príjmu FO /aj keď sú i iní ale SZČO../ a preto si myslím, že ho na podanie DP vyzvú. V tomto prípade súhlasím s Juko, že takéto DP je vypísať a podať hračka a nemá zmysel sa s nimi naťahovať -aj keď som veľkým zástancom správneho tlmočenia zákonov aj voči DÚ, ktorí nie vždy tak postupujú. Ďakujem za reakciu a inšpiráciu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať