Zavrieť

Porady

Vstupná cena leasing

Reni Reni

Reni je offline (nepripojený) Reni

Ahojte poradcovia .

Už dva dni nerobím nič iné ako čitam Vaše príspevky ohľadne leasingov osobných automobilov. Prosím Vás už som z toho vážny magor, pretože mám pocit, že čím viac to študujem, tým menej tomu rozumiem.
Jedná sa mi hlavne o prípad :

Neplatiteľ DPH - obsataranie os. automobilu formou finančného prenájmu.
Je DPH zo z istiny súčasťou vstupnej ceny hnuteľného majetku alebo nie? Nakoľko v zmysle § 25ods. 6 Zákona o dani z príjmov sa nič nehovorí o platiteľovi alebo neplatiteľovi DPH ale o nájomcovi. Dajte mi prosím Vás vedieť ak niekto má už takýto leasing spracovaný, pretože už ma to ani nebaví čítať, keď stále neviem na čom som. Som z toho zúfalá. Ale ako uvažujem, tak uvažujem, mne stále vychádza, že tá DPH z istiny by mala byť súčasťou obstarávacej ceny hmotného majetku.MOC MOC ĎAKUJEM RENI
Usporiadat
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

Ahojte, včera som dostala nasledovnú odpoveď z DR:
"Podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty. Toto ustanovenie sa použije v zmysle § 52 ods.40 pri podaní daňového priznania po 31.12.2004. V zmysle tohto ustanovenia daň z pridanej hodnoty neovplyvňuje výšku odpisov a do výdavkov sa premieta u nájomcu v súlade s účtovníctvom.
V zmysle § 19b novely postupov účtovania v sústave JÚ č.11158/2004-74, ktorá je uverejnená vo FS 14/2004, ustanovenie § 10a sa použije prvýkrát pre účtovnú závierku zostavenú k 31.12.2004.
V zmysle vyššie uvedených postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva vo výkaze o majetku a záväzkoch uvediete stav záväzkov, ktoré evidujete k 31.12.2004 (§ 10a ods.4 a 5 týchto postupov)."
O tom, v akej hodnote sa uvedie v tomto výkaze hodnota os.automobilu, nebola zmienka...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

To ONDREJVLA prísp. 11
To je jedno, ak sa má vychádzať zo znenia postupov účtovania § 10a ods.1 písm. b: „Istinou u nájomcu je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné nálady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa...“, podľa mňa je tá istina vždy bez DPH u platcu i neplatcu.
Naposledy upravil andrej_rv : 21.03.05 at 19:18
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Čo sa týka ceny pre evidovanie záväzku z leasingu, je to len výška nesplatenej istiny (postupy §10a ods.5), čiže nie celý úhrn zostávajúcich splátok podľa splátkového kalendára. Naozaj je v tom celom dosť guláš. Ja som si k tomu urobil nejaké poznámky a pár tabuliek pre evidenciu hlavných údajov i výpočet výdavkov, lebo koľkokrát dostanem nejaký leasing do ruky, toľkokrát si to musím opäť pozrieť. Skúsim to dať do prílohy, možno to niekomu poslúži ako určitá pomoc alebo inšpirácia. Samozrejme, tie leasingové zmluvy sú veľmi rôznorodé, takže tie tabuľky možno budú potrebovať korekciu.
Naposledy upravil andrej_rv : 10.11.07 at 22:35
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Andrej je to moooooooooooooooooc pěkné
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Dík, dúfam, že Ti to aspoň v niečom pomôže
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

ANDREJ_RV súhlasím. Myslím, že sme sa dopracovali k správnemu riešeniu
tohto problému. Aj príloha pomohla.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Auto prevzaté 31.5.2004 o 15.30, účtujem odpisy už za máj 2004 .Niežeby to v zákone nebolo, ale istota je kalašnikov, prosím potvrdiť.
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

Áno, odpisy sa účtujú už v tom mesiaci , v ktorom bol os. automobil prevzatý.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

nenajde sa nikto, kto ma leasing rozpocitany ako cenigova? Je to vyborna pomocka, no mam pocit, ze to uz nie je aktualne.

Zacinam zapasit s leasingom a do mesiaca musim dobojovat.. prave mam na vypise sumu, ktoru zaplatila firma za objednavku vozidla, nieco ako zaloha, aby to auto doviezli a netusim co s tym...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Zálohu zaúčtuješ na 314 AU/ 221 AU (211 AU), ak je to v JU tak je to výdavok neovplyvňujúci zákl. dane
0 0
Helenah Helenah

Helenah je offline (nepripojený) Helenah

Zrejme je to akontácia alebo ľudovo povedané prvá zvýšená splátka.Ak si platcom DPH, tak pozor-DPH zaúčtovať do nákladov na ú.č. 548 A.Ak dostaneš všetky dokumenty k leasingu, tak treba v PÚ pracovať s účtami 474 A a aj časť zaplatenej zálohy preúčtovať na účet 474 MD.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Zuzka: dakujem, uz to mam

Helenah: nie je to ta prva zvysena, je to v podstate zaloha aby ta firma objednala predmetne auto.. auto ma prist do konca aprila a az potom zacnu konatelia uvazovat aku velku akontaciu daju .. dovtedy si ja musim nastudovat odpredu odzadu leasing... takze ak mate ktosi cosi comu sa da rychlo a hlavne jasne chapat sem s tym! Alebo ak bude ktosi ochotny pomoct mi s presnym prikladom budem veeeelmi rada. Budem priam skakat dva metre dvadsat
0 0