Zavrieť

Porady

Výkaz-zdr.poisť.-ako vypísať ?

ťažko pracujúca účtovníčka
Vypisujem pre Spoločnú zdr. poisť. výkaz preddavkov na poistné na verejné zdr. poistenie pre SZČO.

Čo vypisujete do riadkov 10., 11., 12. ?

Riadok 10 - vym. základ (neupravený) - polovica sumy, ktorá je uvedená na r.9 a zaokrúhlim na celé koruny nahor ?

Riadok 11 - vym. základ (upravený) - 1/12 sumy z r.10 zaokrúhlené na celé koruny nahor ?

Riadok 12. - výška preddavku na poistné : 14 % zo sumy z r. 11

Dobre som to pochopila ?
Usporiadat
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Adi, ja som to urobila presne tak, ako si napisala. A platí preddavok v min. výške, teda 910,-..
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Davam do pozornosti dnesny clanok v Hospodarskych novinach str. c. 6 pod titulom Na co sluzia vykazy o nicom. Clovek ked si tento clanok precita, hned ma radost z nasej prace. Chcela som ho prilozit k mojmu clanku, ale neviem ako.


Praci cest
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Dnes v Apolle v NZ som musela opraviť r.11 na 1/12 zakl.dane,lebo mi chceli prepočítať odvod zo sumy z polovičky základu dane. Na r. 10 som mala zákl.dane, na r. 11 polovicu zákl.dane. Na r. 12 má byť vraj 6500,- Sk a nie 78.000 SK.
Vo VsZP to zobrali bez problémov. Vedia vôbec čo chcú? Ako majú byť riadky 11 a 12 ?
Má sa písať mesiac alebo čo vlastne?
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

endrju
Vďaka za informáciu. Prečítame si.

V elektronickej podobe je z toho článku zverejený len "výcuc":

"Z § 20 zákona o zdravotnom poistení vyplýva, že platiteľ poistného je povinný vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni preddavky na poistení za príslušný kalendárny mesiac a poistné za príslušný kalendárny rok spôsobom určeným úradom. Predpokladajme, že ide o Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na webovej stránke tohto úradu je zatiaľ uverejnené len Metodické usmernenie k plateniu a vykazovaniu preddavkov na poistné (z 15. marca 2005), ktoré sa týka zamestnávateľov. Podľa § 11 zákona sú však platiteľmi poistného aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Nie je jasné, dokedy treba výkazy predkladať, ani či ide o vykazovanie už zaplatených preddavkov na zdravotné poistenie alebo nebodaj ich vykázanie dopredu."

Plné znenie článku by si musela digitalizovať z papierového článku, čo by mohlo byť náročné na čas. Myslím si, že väčšina Poraďákov má na "výkazy o ničom" zhodný názor aj bez prečítania kompletného znenia článku.

P.S.
Dúfam, že za citovanie "výcucu" nebudem naháňaný pre porušenie autorských práv. Citovaný text som stiahol z adresy http://hnonline.sk/index.php?p=k01600
Dakujem za pomoc. Tento "výcuc" som nasla aj ja. Ale mne islo najma o to ostatne. Pokusim sa aspon nieco z toho zaujimaveho napisat.

Citujem:

" Podla tohto zakona by mali vsetci platitelia poistneho (aj SZCO, ale nie zamestnanci v pracovnom pomere) do konca juna 2005 takyto vykaz zalsat svojej poistovni. Je vsak otazny jeho zmysel, kedze vykazovane obdobie sa nekryje s ustanovením zakona, v ktorom sa uvadza kalendarny mesiac a kal. rok. Podla § 14 zakona je roz. obdobim na urcenie vymer. zakladu kalendarny rok, v ktorm sa plati poistne. Ale realne sa vymer. zaklad nanovo stanovuje vzdy od 1.7. Rocne zuctovanie sa vsak robi za kalendarny rok. Zda sa, ze ide o dalsiu Hlavu XXII.
............Ak mal SZCO v roku 2004 nizsi vymer. zaklad ako 12 nasobok min. mzdy, tak je povinny platit mesacne preddavok na poistne najmenej vo vyske 14 percent z platnej mesacnej min. mzdy cize t.c. 910,- Sk. Ak sa vsak od 1.10.2005 min. mzda upravi, bude cely vykaz uz neaktualny. To bude nasledne znamenat povinnost zasielania tzv. opravnych vykazov. ....."
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Cila
Dnes v Apolle v NZ som musela opraviť r.11 na 1/12 zakl.dane,lebo mi chceli prepočítať odvod zo sumy z polovičky základu dane. Na r. 10 som mala zákl.dane, na r. 11 polovicu zákl.dane. Na r. 12 má byť vraj 6500,- Sk a nie 78.000 SK.
Vo VsZP to zobrali bez problémov. Vedia vôbec čo chcú? Ako majú byť riadky 11 a 12 ?
Má sa písať mesiac alebo čo vlastne?
Cilka, Spoločná ZP má vo vysvetlivkách k výkazu preddavkov na poistné jasne uvedené, že v riadku 11 je potrebné uviesť upravený VZ pre výpočet poistného na jeden kal. mes., tzn. v prípade VZ 78.000 = tu treba uviesť 6.500,- Sk a v riadku 12 výšku preddavku, t.j. 910,- Sk // iba mi nesedí číslovanie riadkov, pretože v ich výkaze je posunuté o 1 vyššie, tzn. r. 9 základ dane, r. 10 1/2 základu dane...........// Pekný dník........
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Neviem, či uvedenému dobre rozumiem:

Maximálny vymeriavací základ pre zdravotné poistenie je podľa § 13 ods. 8 úhrn 3- násobkov priemernej mzdy zamestnanca v NH SR, ktorý 2 roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu - priemerná mes. mzda. Sú tieto úvahy správne: narozdiel od SP, kde sa od 1.7. berie do úvahy priem. mes. mzda za rok 2004 (a teda zvyšuje sa max. vymer. základ), v prípade ZP je to naďalej rok 2003 - tento 2 roky predchádza rok 2005 (r. 2005 je rozhodujúcim obdobím).

Pýtam sa kvôli tomu, že SZČO (platí odvody z maxim. VZ) v apríli spolu s výpisom z DP musela vypísať aj Výkaz preddavkov. V tom období sme vedeli iba priem. mzdu za r. 2003. Verlag Dashôfer na www. enoviny.sk zverejnil článok - zmena vymeriavacieho základu pre odvody poistného od 1.7.2005, kde uvádza aj pre zdravotné poistenie od 1.7.2005 mes. max. VZ 47 475,-. Volala som na ZP, či máme podávať opravný výkaz alebo ako postupovať, samozrejme povedali, že podať opravný a láskavo mi dovolili to doručiť budúci týždeň, nakoľko tu dnes šéf nie je.
Ale chcela som si to overiť v zákone, a tam som našla jedine horeuvedené info, na základe ktorých vychádza, že VZ sa od 1.7.05 pre ZP nemení.

Poradíte??

Poraďte, prosím.

Prepáčte, skúsila som ešte pohľadať nejaké témy k mojej otázke, a náhodou som sa hneď dočítala odpovede od p. Mihála v jednej časti iba s 5 príspevkami (aké rýchle hľadanie!! :-)) - inokedy to trvá dlhšie, kým sa všetko prelúska), a tam potvrdil, že VZ sa do konca roku 2005 nemení, iba od 1.1.2006, ale to už skôr bude platiť nová novela, takže.... nemusím podávať opravný výkaz, len potom neviem, prečo tá pani v poisťovni potvrdila, že VZ sa mení od 1.7.05?
Naposledy upravil Mirkaska : 01.07.05 at 07:39
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

To čo ste napísali je správne.

Maximálna výška preddavku na poistné je 14 % (7 % u zdravotne postihnutých osôb) zo 43 095,-- Sk. Tento maximálny preddavok je 3 - násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za rok 2003 a od od 1. júla 2005 sa meniť nebude, ale platí pre celý kalendárny rok 2005.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlasím s Marekom, výška max. VZ na zdravotné poistenie je až do konca roka 43095 Sk a tento fakt sa nemení ani prijatím novely zákona k 1.9.2005.

K dashoferu - doporučujem informácie tam uvedené overovať si z iných zdrojov. Je to bohužiaľ častý jav, že uverejňujú informácie nepresné, zavádzajúce, prevzaté z novín (SME, PRAVDA, HN), kde autori článkov - novinári - problémy rozoberajú povrchne a so snahou o hľadanie senzácií a nie reality.
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Prosím vás posiela sa mesačne do ZP a SP nejaký výkaz za SZCO??????????????
A ako to je s platením poistného mesačne za SZCO???????????????????????

Prosím Vás pomôžte mi nemám nijaké skúsenosti a vedomosti čo sa týka SZCO.
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Prosím vie mi niekto pomôcť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať