Zavrieť

Porady

Krach firmy ako s odstupným?

Pekný deň všetkým!

Mám jeden dosť akútny prípad a snad tu mi niekto vie poradiť.

Robim v jednej firme, ktora by mala bud 1. zaniknut alebo 2. pozastaviť činnosť .
V obidvoch pripadoch to zanamena, ze nepotrebuju zamestnancov. Nasa uctovnicka a taktiez aj riaditel nam dali na vyber z dvoch moznosti:
1. Vypoved dame dohodou - od 1. júla tým, že celý jún nemusíme chodiť do roboty ale výplatu dostaneme.
2. 2 mesačná výpovedná lehota, ktorá začne plynúť od 1. júna. V tomot pripade by sme však museli chodit do roboty (normalne). Povedali nam aj to, ze z dovodu, ze materska firma je zahranicna, kludne nam mozu zmenit pracovisko na tie 2 mesiace aj napr. k nim do zahranicia. V zmluve vsak mame zadaný výkon práce Bratislava.
Chcem sa spýtať či tieto možnosti su pravne v poradku? A či nie je nutne, aby nam dali odstupne. Znami mi tvrdia, že v prípade krachu alebo vyhodenia zamestnavatel je povinný dať min. 2 mesačné odstupné bez toho aby sme my chodili ešte do roboty.
Budem velmi vdacna, ak mi nekto poradi. Dnes musim dat stanovisko a chcem si byt ista s touto vecou.

Este raz dakujem!
Usporiadat
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

alex1
podľa mňa odstupné je daňový náklad ak je dané z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c.
Myslím si to isté.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zuzka11
Odstupné musíš vyplatiť podľa § 76 ods.(2)...a vtedy je daňovým nákladom.
Áno daňový výdavok je vtedy, keď ZP uvádza "musíš" alebo "máš nárok", keď uvádza "môžeš" vtedy je nedaňový.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Zuzka11
Odstupné musíš vyplatiť podľa § 76 ods.(2)...a vtedy je daňovým nákladom.
Ale nie pri §63 ods.2! Ale musím dať výpovednú dobu a to nechcem, lebo ma to vyjde drahšie ako odstupné. Preto to asi vyriešim tak ,že dám §63 ods1 b) a budem apelovať na zamestancov nech si požiadajú o odstupné. Čo vy na to?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

alex1
Ale nie pri §63 ods.2! Ale musím dať výpovednú dobu a to nechcem, lebo ma to vyjde drahšie ako odstupné. Preto to asi vyriešim tak ,že dám §63 ods1 b) a budem apelovať na zamestancov nech si požiadajú o odstupné. Čo vy na to?
Nielen požiadajú o odstupné. Musia dať žiadosť o rozviazanie prac.pomeru dohodou pred plynutím výpovednej doby, ale to už bolo v tejto téme riešené na začiatku.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

[QUOTE=AVO]Áno daňový výdavok je vtedy, keď ZP uvádza "musíš" alebo "máš nárok", keď uvádza "môžeš" vtedy je nedaňový.[/QUOTE]

no neviem, v daňových výdavkoch od Ing. Dobšoviča som sa dočítala, že je daňový, ak je daná výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c, a nedaňový ak je nad rámec týchto dôvodov. A "môžeš" si vysvetľujem, že nemusím, ak o to nepožiada zamestnanec.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
[QUOTE=alex1]
AVO
Áno daňový výdavok je vtedy, keď ZP uvádza "musíš" alebo "máš nárok", keď uvádza "môžeš" vtedy je nedaňový.[/QUOTE]

no neviem, v daňových výdavkoch od Ing. Dobšoviča som sa dočítala, že je daňový, ak je daná výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods.1 a-c, a nedaňový ak je nad rámec týchto dôvodov. A "môžeš" si vysvetľujem, že nemusím, ak o to nepožiada zamestnanec.
V príspevku 3 je naznačené aj to čo sa musí, prípadne môže stať. Jedná sa o varianty, ktoré môžu nastať. Preto ten rozdiel v slovíčkach. Mojou snahou nie je rozporovať naznačené §§, ale upozorniť na povinnosť, alebo dobrovoľnosť, ktorá z nich vyplýva a následné dańové posúdenie.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Denda
Nielen požiadajú o odstupné. Musia dať žiadosť o rozviazanie prac.pomeru dohodou pred plynutím výpovednej doby, ale to už bolo v tejto téme riešené na začiatku.
Aj som to tak myslela, len som zabudla napísať , že požiadajú v žiadosti. ďakujem za pripomienku.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Zhrniem moje rozhodnutie.

Dám výpoved podla §63 ods.1 psím b) pre nadbytočnosť. Poradím im, aby si podali žiadosť o skončenie PP pred výpovednou dobou a požiadali o odstupné. A toto odstupné je daňový náklad, nakoľko to majú upravené v pracovnej zmluve, keďže nemáme kolektívnu zmluvu.

Súhlas??
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

alex1
Zhrniem moje rozhodnutie.

Dám výpoved podla §63 ods.1 psím b) pre nadbytočnosť. Poradím im, aby si podali žiadosť o skončenie PP pred výpovednou dobou a požiadali o odstupné. A toto odstupné je daňový náklad, nakoľko to majú upravené v pracovnej zmluve, keďže nemáme kolektívnu zmluvu.

Súhlas??
Pracovná zmluva s týmto nič nemá. V tomto prípade je povinnosť súhlasiť s rozviazaním pracovného pomeru dohodou a vyplatiť odstupné.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Denda
Pracovná zmluva s týmto nič nemá. V tomto prípade je povinnosť súhlasiť s rozviazaním pracovného pomeru dohodou a vyplatiť odstupné.
Máš pravdu. Už som asi unavená, trochu sa mi zlievajú príspevky na danú tému do jedneho. Nejako to už poriešim. Záleží, čo na to povedia zamestnanci. Ale ďakujem pekne za postrehy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať