Zavrieť

Porady

DPH a predaj auta

Ahojte, chcem poprosiť múdre hlavičky o pomoc.

Od 02/2009 budem musieť byť platcom DPH. Od 01/2009 mám na predaj nákladné auto.

Ak sa mi ho podarí predať až v 02/2009, budem musieť vyfakturovať aj DPH. Nedá sa to nejako obísť?

Nejde mi o to robiť "kľučky" ale ide o to, že už som stanovila nejakú cenu, ktorá by sa týmto navýšila.

Nemáte dobrý nápad čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    monika-s Pozri príspevok
    Ahojte, chcem poprosiť múdre hlavičky o pomoc.

    Od 02/2009 budem musieť byť platcom DPH. Od 01/2009 mám na predaj nákladné auto.

    Ak sa mi ho podarí predať až v 02/2009, budem musieť vyfakturovať aj DPH. Nedá sa to nejako obísť?

    Nejde mi o to robiť "kľučky" ale ide o to, že už som stanovila nejakú cenu, ktorá by sa týmto navýšila.

    Nemáte dobrý nápad čo s tým?
    Už si zaregistrovaná ? Alebo iba budeš mať povinnosť do 20.2. sa zaregistrovať ?

    Ak autu ? Kedy bolo kúpené ? Pozri § 55 Zákona o DPH, v určitých prípadoch sa dá odpočítať DPH aj pri registrácii ....
    človiečik Vladimír Ozimý
    monika-s Pozri príspevok
    Ahojte, chcem poprosiť múdre hlavičky o pomoc.

    Od 02/2009 budem musieť byť platcom DPH. Od 01/2009 mám na predaj nákladné auto.

    Ak sa mi ho podarí predať až v 02/2009, budem musieť vyfakturovať aj DPH. Nedá sa to nejako obísť?

    Nejde mi o to robiť "kľučky" ale ide o to, že už som stanovila nejakú cenu, ktorá by sa týmto navýšila.

    Nemáte dobrý nápad čo s tým?
    od 02/2009 to máte potvrdené? Pretože termín od kedy sa stávam platiteľom mi určuje správca dane a nie ja sám. Takže ste si istá že sa stanete platiteľom DPH od 02/2009? no kľučky...ak predávate auto v obchodnom majetku tak ak budete platiteľ DPH musíte predaj úžitkového auta zaťažiť s DPH...alebo vyraďte auto z podnikania potom nepôjde o ekonomickú činnosť z pohľadu zákona o DPH a predáte to bez DPH.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    No, vzhľadom na obraty za 02/2008 až 01/2009 už vidím, že budeme musieť byť platcami DPH.

    Takže som si istá...

    Čo sa týka toho vyradenia z obchodného majetku..., popíšte mi prosím viac postup.

    Ďakujem

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Ešte by som veľmi poprosila Johanku o výklad toho § 55 - lebo som ho čítala asi 50x ...... a nič

    Ešte aby som to trochu priblížila, ide o nákladné auto, ktoré bolo doteraz (do 12/2008) používané na podnikanie (autodoprava). Takže samozrejme že bolo riadne v účtovníctve odpisované a boli dané do daňových výdavkov aj ďalšie súvisiace náklady.

    Pomóóóc )

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    monika-s Pozri príspevok
    No, vzhľadom na obraty za 02/2008 až 01/2009 už vidím, že budeme musieť byť platcami DPH.

    Takže som si istá...

    Čo sa týka toho vyradenia z obchodného majetku..., popíšte mi prosím viac postup.

    Ďakujem
    No ak obrat na povinnú registráciu bude prekročený v priebehu 01/2009, tak registračná povinnosť je najneskôr do 20.02. Takže platiteľom sa staneš naväčšou pravdepodobnosťou až od 01.03.2009.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Ja som to pochopila tak, že ak obrat za 02/2008-01/2009 bude prekročený, musím sa do 20.02. registrovať s dátumom "začatia" 01.02.2009 ???

    V ktorom § nájdem viac?

    Už som z toho vedle...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    monika-s Pozri príspevok
    Ja som to pochopila tak, že ak obrat za 02/2008-01/2009 bude prekročený, musím sa do 20.02. registrovať s dátumom "začatia" 01.02.2009 ???

    V ktorom § nájdem viac?

    Už som z toho vedle...
    Registrácia nie je možná spätne. Teda ak povinnosť je do 20.02. potom naskorší dátum registrácie môže byť 21.02.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Tak to by bolo úplne super, aspoň by som nemusela nič vymýšlať.

    Ide fakt len o to, že nejakí záujemci o to auto už sú, ale bola stanovená cena a tá by sa DPH-čkou musela zmeniť.

    Tak som z toho na prášky.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    monika-s Pozri príspevok
    Tak to by bolo úplne super, aspoň by som nemusela nič vymýšlať.

    Ide fakt len o to, že nejakí záujemci o to auto už sú, ale bola stanovená cena a tá by sa DPH-čkou musela zmeniť.

    Tak som z toho na prášky.
    Pozri zákon o DPH

    Registračná povinnosť
    § 4


    (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


    (5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Takže teoreticky keď im doručím žiadosť o registráciu 20.02.2008, môžu ma zaregistrovať do 30 dní, teda od 01.03. alebo až od 01.04 - ako stihnú?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    monika-s Pozri príspevok
    Takže teoreticky keď im doručím žiadosť o registráciu 20.02.2008, môžu ma zaregistrovať do 30 dní, teda od 01.03. alebo až od 01.04 - ako stihnú?
    Môžu ťa registrovať od 21.02. až do 22.03.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.