Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a príjem preplatku zo zdravotnej poisťovne

Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Usporiadat
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Aljok Pozri príspevok
Pozri Postupy účtovania JÚ :

§ 23

3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(5) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení účtovnej
závierky za účtovné obdobie roku 2008.
tuto to ajlok krasne vystihla. ide o to ze z postupov uctovania vieme ze preplatok (ktory ma byt vrateny - ale hruby prijem v kazdom pripade) bude uctovany ako PRIJEM, az od toho sa odvija zaklad dane. kto vedie uctovnictvo sa rozhodnut nemoze, musi zahrnut do prijmov (vid napr. §4 ods.6 DzP "prijem z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43 sa zahrna do zakladu dane, ak vybranim zrazky nie je splnena dan.povinnost..." - a ta podla §43 ods.6 je splnena len ak to nie je danovnik zalozeny al.zriadeny na podnikanie... atd.) cize kazda SZCO ktora uctuje, zahrna preplatok do ostatnych prijmov. rozhodnut ci ano ci nie sa mozu len pausalisti. toto je trochu problematicke ale myslim ze §6 ods.10 "...moze uplatnit vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov uvedenych v odsekoch 1 a 2..." a to su podla ods.1 - "prijmy z podnikania", tak by som ich tam aj v tomto kontexte zaradila, pretoze keby nepodnikal, nemal by tento nedoplatok z RZZP (to je uz tak na zvazenie, ale myslim ze logicke a obhajitelne). a zasadne vzdy ide o hruby prijem, aj ked uctujem preplatok tak do prijmov si dam hruby prijem (cely preplatok) a zauctujem k tomu do vydavkov neovpl.dan zrazenu dan - ako preddavok (napr. mam preplatok 10000 sk, pride mi len 8100 sk, ale uctujem P: 10000 a V: 1900). konzultovala som to aj s DU a takto si myslim ze to dava aj logicky zmysel. len to usmernenie mali trochu viac rozpisat. cakam vase nazory.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Nedávno som bola mierne povedané prekvapená ... ako je to s preplatkom rzzp ... podobný prípad ako uvádza macula, ... vyššie platby, ako mali byť
Ide o SZČO - paušalista (poistenec štátu - s nízkym príjmom )
Rok 2007:
1. – 6. 07 - Platba 6x400 .... predpis bol 400.- (6x400)
7. – 12. 07 - Platba 6x1000 ... predpis bol 500.- (6x500) spolu predpis 5400
Keďže ide o szčo - poistenca štátu (malý príjem) zaplatené poistné poisťovňa vráti ... ale vrátila zdanenú sumu 5400.-
Za rok 2007 v skutočnosti zaplatené poistné spolu 8400.-, ale do ročného zučtovania nešla táto suma, ale suma 5400.-
Zdôvodnenie poisťovne: ak poistenec platil vyššie poistné ako mal, platil to dobrovoľne a do ročného zučtovnia sa tá vyššia čiastka neráta. Je vedená ako preplatok na poistnom (som si to ja pre seba vysvetlila, že je to preplatok na zvláštnom zálohovom účte) Čiže je tam preplatok 3000.- z roku 2007 .. na tomto účte
a vlastne teraz aj za rok 2008 pribudne ďalších 1000.- , ktoré do rzzp nepôjdu (zasa vyššia úhrada, ako mala byť).
... a ešte bude mať preplatok zvlášť z RZZP – lebo je poistenec štátu (nízky príjem) – to bude 4800
Rok 2008 vyzerá takto:
1. – 6. 08 - Platba 4x1000 ... predpis bol 500.- (6x500)
7. – 12. 08 – Platba 6x 300 ... predpis bol 300.- (6x300) spolu predpis 4800
Takže, poisťovňa vráti len preplatok z rzzp (a do rzzp vstupujú len predpísané sumy) .... a suma, ktorá tam bola podľa nej „platená navyše a dobrovoľne“ zostáva .... treba o vrátenie požiadať zvlášť.
Ja som sa (asi naivne) domnievala, že RZZP je práve na to, aby sa v ňom všetky nezrovnalosti vyriešili....
Čiže treba sledovať, či správne platím zálohy a v RZZP uviesť max len do výšky predpísanej zálohy (platiť menej bude asi jednoduchšie )
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

benefin Pozri príspevok
tuto to ajlok krasne vystihla. ide o to ze z postupov uctovania vieme ze preplatok (ktory ma byt vrateny - ale hruby prijem v kazdom pripade) bude uctovany ako PRIJEM, az od toho sa odvija zaklad dane. kto vedie uctovnictvo sa rozhodnut nemoze, musi zahrnut do prijmov (vid napr. §4 ods.6 DzP "prijem z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43 sa zahrna do zakladu dane, ak vybranim zrazky nie je splnena dan.povinnost..." - a ta podla §43 ods.6 je splnena len ak to nie je danovnik zalozeny al.zriadeny na podnikanie... atd.) cize kazda SZCO ktora uctuje, zahrna preplatok do ostatnych prijmov. rozhodnut ci ano ci nie sa mozu len pausalisti. toto je trochu problematicke ale myslim ze §6 ods.10 "...moze uplatnit vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov uvedenych v odsekoch 1 a 2..." a to su podla ods.1 - "prijmy z podnikania", tak by som ich tam aj v tomto kontexte zaradila, pretoze keby nepodnikal, nemal by tento nedoplatok z RZZP (to je uz tak na zvazenie, ale myslim ze logicke a obhajitelne). a zasadne vzdy ide o hruby prijem, aj ked uctujem preplatok tak do prijmov si dam hruby prijem (cely preplatok) a zauctujem k tomu do vydavkov neovpl.dan zrazenu dan - ako preddavok (napr. mam preplatok 10000 sk, pride mi len 8100 sk, ale uctujem P: 10000 a V: 1900). konzultovala som to aj s DU a takto si myslim ze to dava aj logicky zmysel. len to usmernenie mali trochu viac rozpisat. cakam vase nazory.
Ahoj, dobre teda tomu rozumiem, že keď mi prišiel preplatok 8100,- poštou, dám do príjmu ovplyvň.daň 10000,- a nasledujúcim dokladom dám výdaj neovpl. daň, zrazenú daň 1900? Nebude to lepšie dať skutočný príjem 8100 do pokladne a potom interným dokladom dať 1900,- do príjmu ovplyv.daň a ďalší interný 1900,- výdaj neovpl.daň? tých 1900,- v skutočnosti cez pokladňu neprešlo, nemôže to kontrola napadnúť, keď cez pokladňu majú ísť len skutočné peniaze?
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
dvojča Pozri príspevok
Ahoj, dobre teda tomu rozumiem, že keď mi prišiel preplatok 8100,- poštou, dám do príjmu ovplyvň.daň 10000,- a nasledujúcim dokladom dám výdaj neovpl. daň, zrazenú daň 1900? Nebude to lepšie dať skutočný príjem 8100 do pokladne a potom interným dokladom dať 1900,- do príjmu ovplyv.daň a ďalší interný 1900,- výdaj neovpl.daň? tých 1900,- v skutočnosti cez pokladňu neprešlo, nemôže to kontrola napadnúť, keď cez pokladňu majú ísť len skutočné peniaze?
mozes urcite aj tak, to je uz len technicke vyriesenie problemu a to sa da aj tak. zaklad je ze v prijmoch sa skutocne ocitne celych 10000 sk a vo vydavkoch neovp.dan tych 1900 sk. aj takto je to spravne. ja to mam cez banku a dala som prijem 10000 sk a prijem -1900 sk - ost.neovp.dan (t.j. aj tak je to prijem tych 8100 sk). zaklad je aby sa to v tom prijme a aj obrate ocitlo v sume 10000. kontrole to nemoze vadit, ale ten interny je tusim este lepsi. dik
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či môžem pri paušálnych výdavkoch dať preplatok z RZZP do príjmov a z nich vyrátať 40%, alebo mám ten preplatok dať do riadku 40 DP?
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Katy a R Pozri príspevok
Ja som sa (asi naivne) domnievala, že RZZP je práve na to, aby sa v ňom všetky nezrovnalosti vyriešili....
Čiže treba sledovať, či správne platím zálohy a v RZZP uviesť max len do výšky predpísanej zálohy (platiť menej bude asi jednoduchšie )
mozem povedat, ze ani to nie je jednoduchsie. dnes som sa dozvedela, ze kedze poistenec platil preddavky menej, tak oni si to zapocitavali tak, ze si kazdy mesiac kompenzovali nejakych 60 sk a RZZP to vobec nevyriesilo. proste oni si vypocitali uplne inu sumu a to mu poslali. dokonca nezdanene. konkretne poistovna apollo - citujem po konzultacii: "my to zdanujeme len zamestnancom, SZCO si to zdanuju sami". takze tuto uz neviem co povedat, zdanim im to sama v DP, tu kompenzaciu si neviem dost dobre predstavit a RZZP potom za rok 2008 uz vobec. DU k tomu tiez nevie zaujat stanovisko, iba tolko ze: "no tak to teda zdante". VsZP si tiez preraba priznania ak im to nesedi, skoda len, ze nikto nam to neda vediet. robia si to podla svojho systemu a kludne si to opravia ako to sedi im. cele je to chore.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
mozno trochu od veci, ale ako donutime zdravotne poistovne, aby nam aspon vystavili doklady, ako si to zauctovali ony? dohlad nad zdravotnou starostlivostou by mohol s tym nieco urobit? s kazdou poistovnou zvlast sa mi to nechce riesit.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či môžem pri paušálnych výdavkoch dať preplatok z RZZP do príjmov a z nich vyrátať 40%, alebo mám ten preplatok dať do riadku 40 DP?
posúvam
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

macula Pozri príspevok
Ahojte,
chcem sa iba uistiť, či môžem pri paušálnych výdavkoch dať preplatok z RZZP do príjmov a z nich vyrátať 40%, alebo mám ten preplatok dať do riadku 40 DP?
Prijatý preplatok z RZ ZP dáš do POZD aj pri paušálnych výdavkoch.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Katy a R Pozri príspevok
Nedávno som bola mierne povedané prekvapená ... ako je to s preplatkom rzzp ... podobný prípad ako uvádza macula, ... vyššie platby, ako mali byť
Ide o SZČO - paušalista (poistenec štátu - s nízkym príjmom )
Rok 2007:
1. – 6. 07 - Platba 6x400 .... predpis bol 400.- (6x400)
7. – 12. 07 - Platba 6x1000 ... predpis bol 500.- (6x500) spolu predpis 5400
Keďže ide o szčo - poistenca štátu (malý príjem) zaplatené poistné poisťovňa vráti ... ale vrátila zdanenú sumu 5400.-
Za rok 2007 v skutočnosti zaplatené poistné spolu 8400.-, ale do ročného zučtovania nešla táto suma, ale suma 5400.-
Zdôvodnenie poisťovne: ak poistenec platil vyššie poistné ako mal, platil to dobrovoľne a do ročného zučtovnia sa tá vyššia čiastka neráta. Je vedená ako preplatok na poistnom (som si to ja pre seba vysvetlila, že je to preplatok na zvláštnom zálohovom účte) Čiže je tam preplatok 3000.- z roku 2007 .. na tomto účte
a vlastne teraz aj za rok 2008 pribudne ďalších 1000.- , ktoré do rzzp nepôjdu (zasa vyššia úhrada, ako mala byť).
... a ešte bude mať preplatok zvlášť z RZZP – lebo je poistenec štátu (nízky príjem) – to bude 4800
Rok 2008 vyzerá takto:
1. – 6. 08 - Platba 4x1000 ... predpis bol 500.- (6x500)
7. – 12. 08 – Platba 6x 300 ... predpis bol 300.- (6x300) spolu predpis 4800
Takže, poisťovňa vráti len preplatok z rzzp (a do rzzp vstupujú len predpísané sumy) .... a suma, ktorá tam bola podľa nej „platená navyše a dobrovoľne“ zostáva .... treba o vrátenie požiadať zvlášť.
Ja som sa (asi naivne) domnievala, že RZZP je práve na to, aby sa v ňom všetky nezrovnalosti vyriešili....
Čiže treba sledovať, či správne platím zálohy a v RZZP uviesť max len do výšky predpísanej zálohy (platiť menej bude asi jednoduchšie )

Mali sme podobný problém, len SZČO má súbeh so zamestnaním. Podľa listu poisťovne vyšiel nižší preplatok ako uvedený v RZZP, tak som pátrala. Preplatok zo súbehu sme žiadali tiež osobitne, nakoniec nám ho nevrátili pre nedoplatky z minulých rokov. Pritom som to asi pred cca 2 rokmi dávala na poriadok, aby tam neboli žiadne podlžnosti. Účtovanie zdravotných poisťovní je pre mňa španielskou dedinou.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... len teda načo je potom "Ročné zučtovanie" zdravotného poistenia ... asi na draka
... tento rok si to treba dať urobiť v zdravotnej poisťovni
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
prave som ziskala pisomne vyjadrenie hovorkyne APOLLA. "ak preplatok z RZZP neobsahoval prijem zo zavislej cinnosti, tento nebol zdaneny a poistenec dostal vrateny preplatok z RZZP podla vysledku predlozeneho RZZP. v takomto pripade poistenec zabezpeci zdanenie prijmu v ramci podaneho DP." zaujimavy postup ale mam to na papieri. pri subehu zivnosti a zamestnania zdanili len preplatok zo zamestnania. nechcem si ani predstavit ako budem postupovat v takomto pripade. tolko nove skusenosti.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dobrý deň, prosim o radu ako postupovať v prípade SZČO - uplatňuje paušálne výdavky.
V pripade preplatku z RZZP je mi postup jasný, POZD, zrážkovú daň si započítam.
Ale ako mám postupvať v prípade, že v RZZP 2007 som mala preplatok 5196,-, poisťovňa vrátila len 3144,- . Zvyšnú sumu nevrátila s odôvodnením, že sa jedná o úhrady, ktoré boli vyššie ako bol predpis a preto treba o vrátenie zvyšnej sumy požiadať zvlášť.O tieto preplatky znížim výdavky na poistné v roku kedy budú SZČO vrátené alebo treba podať DP FO?

V roku 2008 SZČO napriek môjmu upozorneniu neznížila platby do ZP, podľa výsledku RZZP a opäť platí ZP viac ako by mala. Ide mi o to, či môžem v roku 2008 zahrnúť do výdavkov poistné na ZP tak ako bolo platené, alebo musím sumu platenú navyše z výdavkov vyčleniť, evidovať ju ako pohľadávku voči ZP a do výdavkov zahrnúť len to, čo malo byť podľa predpisu platené.

Ďakujem za všetky vyjadrenia
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
petra:-) Pozri príspevok
Ale ako mám postupvať v prípade, že v RZZP 2007 som mala preplatok 5196,-, poisťovňa vrátila len 3144,- . Zvyšnú sumu nevrátila s odôvodnením, že sa jedná o úhrady, ktoré boli vyššie ako bol predpis a preto treba o vrátenie zvyšnej sumy požiadať zvlášť.O tieto preplatky znížim výdavky na poistné v roku kedy budú SZČO vrátené alebo treba podať DP FO?

V roku 2008 SZČO napriek môjmu upozorneniu neznížila platby do ZP, podľa výsledku RZZP a opäť platí ZP viac ako by mala. Ide mi o to, či môžem v roku 2008 zahrnúť do výdavkov poistné na ZP tak ako bolo platené, alebo musím sumu platenú navyše z výdavkov vyčleniť, evidovať ju ako pohľadávku voči ZP a do výdavkov zahrnúť len to, čo malo byť podľa predpisu platené.

Ďakujem za všetky vyjadrenia
moj nazor: platby uctujem tak ako su platene. od 1.1.2008 su aj zalohove platby opat sucastou zakladu dane FO, takze ci plati viac alebo menej je na ucely DzP nepodstatne. t.j. vsetky preddavky ZP zauctujem do fondov. tiez som myslela, ze RZZP je o tom ze sa to vysporiada so ZP ale ocividne sa to dozvieme asi az nabuduci rok, pretoze tento rok si to kazda ZP urobila posvojom. ale do vydavkov urcite vsetky platby poistneho, pokial nedoslo k zmene - napr. z JU na pausalne vydavky alebo naopak. (pri zmene by to bol trosku problem, nezahrnali by sa do ZD vydavky suvisiace s obdobim kedy sa viedlo JU, a pod. aj naopak - tam by sa to muselo rozlisit). najlepsie ziskat nejaky doklad od ZP o tom, co vlastne vyplatili, ci to zdanili a za co to bolo. ak sa ti podari
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

No a ja mám taký problém, že došiel v roku 2008 preplatok zo ZP aj za rok 2006 aj 2007 vyšší ako v RZZP. Tieto RZZP som nerobila ja. A teraz vôbec netuším, či je to zle vyrátané - a musím to asi prerátať a či z toho stiahli daň alebo nie. Poistenkyňa má síce paušálne výdavky, tak asi najjednoduchšie by bolo to vôbec neuvádzať v DP. Ale čo ak nie sú zdanené tie preplatky. Máte s tým niekto skúsenosti?
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Je to katastrofa, keď človek musí po každej položke pátrať a vytelefonovávať ako je to vo vyššie uvedených príspevkoch - pošlú vám menší preplatok, tak si myslíte, že zrazili daň, tak ako mali, ale nie, majú úplne iné platby, ako vy im mesačne so správnym VS zasielate na ich účet, žeby čierna diera? daňovník tvrdil, že mu žiadne potvrdenie zo ZP neposlali, tak som si to overovala, žiadnu daň nezrazili...Tak strávite s overovaním a prerábaním papierov dvakrát toľko času, však prečo by ZP niečo k RZZP zaslali, ak sa líšilo od podaného ročného zúčtovania...Prepáčte, to bol taký malý dnešný ventil, lebo to nie je len u jedeného klienta.....
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

vôbec neviem, čo s tým robiť. Volala som tej poistenkyni, že tam má ísť si to zistiť. Bola veľmi rada. Je na rodičovskej dovolenke a musí tam utekať a na posledy, keď chcela zistiť, či má platiť preddavky na ZP, keď je na RD tam bola tri krát a tri krát jej povedali niečo iné.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý večer,
ja sa Vás chcem opýtať, či postupujem správne, ak nedoplatok, ktorý vyšiel z RZ ZP v sume 3.114,- Sk pripočítam k odvodom/ závazkom/, ktoré platím do ZP. Jedná sa o paušálne výdavky 60%.

t.j. príjem - 60%z príjmu - odvody/v tom aj vyššie uvedený nedoplatok/.


Je to správne? Ďakujem
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

elizabet100 Pozri príspevok
Dobrý večer,
ja sa Vás chcem opýtať, či postupujem správne, ak nedoplatok, ktorý vyšiel z RZ ZP v sume 3.114,- Sk pripočítam k odvodom/ závazkom/, ktoré platím do ZP. Jedná sa o paušálne výdavky 60%.

t.j. príjem - 60%z príjmu - odvody/v tom aj vyššie uvedený nedoplatok/.


Je to správne? Ďakujem


Poradí mi niekto? dakujem
0 0
Kukuč Kukuč

Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

Áno pripočítate k ostatným odvodom, ktoré ste zaplatili.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať