Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a príjem preplatku zo zdravotnej poisťovne

Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška Pozri príspevok
..a teda aj všetky poistné, či do SP, alebo ZP,ktoré mi bolo vlastne VRÁTENÉ, lebo som ich platila "bez právneho dôvou" by som nedala ani do VOZD, ale do VNZD.....a potom samozrejme aj vrátenie by som dala do PNZD.
stravne,
ak som to v roku 2010 zaúčtovala do VNZD, tak v roku 2011 vrátenie zaúčtujem do PNZD.
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Aha, ja robím papiere ale paušalistovi. Navrhuješ teda dať do DP
skutočne zaplatené odvody v plnej výške platené aj počas PN, alebo len tie ktoré sa mali naozaj platiť?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

benefin Pozri príspevok
Muska, dovolila som si ta citovat ale toto nie je namietka voci tebe (dakujem za kazdu info), ale voci zdravotnym poistovniam -
toto sa mi uz zda nacisto chore. predsa ked niekomu robim dan priznanie tak sa ho vtedy ani nepytam ci bol PN! ako mam vediet, ze to platil "bez pravneho dovodu", ak tam nefiguruje nahodou nejaka vyplatena PN. takze kompletny zivotopis kazdeho SZCO k minulemu roku uz potrebujeme aj k dan.priznaniu? nielen k RZZP? potom naco sa v dani z prijmu zjednodusil prechod z JU na pausal al. naopak, tam sa uz neprihliada na zavazky, pohladavky.... Zdra.poistovne su z inej planety, ci co?
asi su, lebo v minulom roku tiez ked spravili chybu oni, tak som sa ani na drsr nedovolala spravodlivosti. asi im dali pokutu, ale my sme robili opravne danove, bez postihu sice, ale dalsie papiere navyse, lebo to ZP pokaslali.
prepacte za tie vylevy, teraz k veci: to vazne mame skumat toto vsetko aj pri priznani k DzP? a to aj napriklad ked si moj ponikatel napriklad zle zapisal a posielal o 0,01 E mesacne viac?
.. je to špecialitka VZP .. vitaj v klube nás naivných, ktorí sme si mysleli, že RZZP je ročné zučtovanie zdravotného poistenia :
V Apolle s týmto problém nebol....
držím sa zásady, že platiť menej je výhodnejšie...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

stravne Pozri príspevok
Aha, ja robím papiere ale paušalistovi. Navrhuješ teda dať do DP
skutočne zaplatené odvody v plnej výške platené aj počas PN nie, alebo len tie ktoré sa mali naozaj platiť áno?
stravne,
veď vo všetkých príspevkoch píšem, že nakoľko si ich vyžiadam späť, tak by som ich v roku, v ktorom som ich "bez dôvodu" uhradila, dala ako výdavok neovplyvňujúci ZD.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte k tomu poistnému "zaplatenému bez právneho dôvodu" .. vo Všeobecnej ZP

Treba si to skontrolovať aspoň raz za čas - a hlavne ak sa neplatí presná suma .. lebo teda do RZZP to nejde .. a ak sa neskoro poistenec spamätá a nepožiada o vrátenie .. tak právo na vrátenie môže byť premlčané
2 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
a este ma napadlo. ak si SZCO v decembri uhradila poistne za december, to budu alebo nebudu povazovat za uhradu preddavku? mozno si este nezauctovali predpis a teda to budu povazovat za poistne zaplatene bez pravneho dovodu? clovek uz netusi, co ich napadne. ale myslim si ze za december mam pravo si zaplatit v decembri, nie? ohranicena je len splatnost DO 8-ho dna po uplynuti prislus.kal.mesiaca. teda NAJNESKOR DO.
teoreticky vyhoviem zakonu ak si zaplatim aj na pol roka dopredu, ak to uvediem v poznamke, nie?
a okem toho, ZP je podla §25 ods.1 pis.f - "povinna vratit sumu predd.... zaplatenych bez pravneho dovodu do dvoch mesiacov od zistenia skutocnosti alebo na jeho ziadost... , takuto sumu mozno pouzit na zapocet pohladavky ZP voci platitelovi..."
z toho mi vyplyva, kedze do dvoch mesiacov mi ZP nic nevratila, tzn. nezistila tuto skutocnost. ja Platitel som takisto opravneny zapocitat nase pohladavky (nie je tak?), takze ak to v RZZP spravim...
resp. poslem k RZZP list, kde uvediem ze tieto sumy ktore som zaplatil bez pr.dovodu, si dovolujem zapocitat ako uhrady preddavkov za obdobie.... Zapocet predsa moze poslat kazda zo zmluvnych stran, nie?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Ešte sa vrátim k nadpisu tejto témy, aj keď už to tu bolo diskutované, mne je to stále nelogické - mám vrátený preplatok zo ZP, zrazenú daň chcem považovať za preddavok a uplatňujem si paušálne výdavky. Preplatok (v hrubom) len jednoducho pripočítam k príjmom a teda mi bude vstupovať do výpočtu 40% výdavkov ???
Logickejšie sa mi vidí znížiť zaplatené poistné o výšku tohto preplatku a takto ovplyvniť základ dane, ale zas neviem si sama sebe takýto postup ničím podložiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana_clenka Pozri príspevok
Ešte sa vrátim k nadpisu tejto témy, aj keď už to tu bolo diskutované, mne je to stále nelogické - mám vrátený preplatok zo ZP, zrazenú daň chcem považovať za preddavok a uplatňujem si paušálne výdavky. Preplatok (v hrubom) len jednoducho pripočítam k príjmom a teda mi bude vstupovať do výpočtu 40% výdavkov ???
Logickejšie sa mi vidí znížiť zaplatené poistné o výšku tohto preplatku a takto ovplyvniť základ dane, ale zas neviem si sama sebe takýto postup ničím podložiť.
Veru nemáte to čím podložiť , nič také neexituje .Ale existuje pokyn , ktorý uvádza ako má daňovník postupovať pri paušálnych výdavkoch , čo sa týka preplatku RZZP, ale to čo sa Vám zdá logickejšie tam nie je .
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Jana_clenka Pozri príspevok
Ešte sa vrátim k nadpisu tejto témy, aj keď už to tu bolo diskutované, mne je to stále nelogické - mám vrátený preplatok zo ZP, zrazenú daň chcem považovať za preddavok a uplatňujem si paušálne výdavky. Preplatok (v hrubom) len jednoducho pripočítam k príjmom a teda mi bude vstupovať do výpočtu 40% výdavkov ???
Logickejšie sa mi vidí znížiť zaplatené poistné o výšku tohto preplatku a takto ovplyvniť základ dane, ale zas neviem si sama sebe takýto postup ničím podložiť.
logicky mi vyplyva (aj ked tieto predpisy uz s logikou skutocne maju malo spolocne), ze kedze platene poistne pri pausalistoch nie je sucastou 40% vydavkov ale zvlast pripocitatelnym vydavkom, tak ani jeho vratenie, nemoze byt prijmom, pri ktorom je narok si uplatnit 40%. a usmernenie drsr tiez hovori o zahrnuti do zakladu dane (nie do prijmov - nejde o uctovnu jednotku ktora preukazuje skutoc. vydavky).
jednoznacne mi vychadza, ze ide o §17 ods.4 "sucastou ZD je aj prijem, z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43, ...ak danovnik, ktory je FO a nie je povinny tieto prijmy uctovat, vyuzil moznost odpocitat dan vybranu zrazkou ako preddavok na dan..."
a teda tento prijem nezahrniem do PRIJMOV podla §6, ale upravim ZD na riadku 42 DP (§17 ... polozky zvysujuce ZD) o sumu preplatku v hrubom a odpocitam si preddavok na dan.
a teda tento prijem nezahrniem do PRIJMOV podla §6, ale v hrubom ho uvediem v odd.V, r.34 - podla §43 ods.3 pism. l. a odpocitam si preddavok na dan
(samozrejme pokial si nechcem odpocitavat preddavok na dan, tak tento prijem mozem ignorovat a povazovat za vysporiadany)
Naposledy upravil benefin : 25.02.11 at 21:37 Dôvod: oprava po upozorneni na chybu
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
benefin Pozri príspevok
logicky mi vyplyva (aj ked tieto predpisy uz s logikou skutocne maju malo spolocne), ze kedze platene poistne pri pausalistoch nie je sucastou 40% vydavkov ale zvlast pripocitatelnym vydavkom, tak ani jeho vratenie, nemoze byt prijmom, pri ktorom je narok si uplatnit 40%. a usmernenie drsr tiez hovori o zahrnuti do zakladu dane (nie do prijmov - nejde o uctovnu jednotku ktora preukazuje skutoc. vydavky).
jednoznacne mi vychadza, ze ide o §17 ods.4 "sucastou ZD je aj prijem, z ktoreho sa vybera dan zrazkou podla §43, ...ak danovnik, ktory je FO a nie je povinny tieto prijmy uctovat, vyuzil moznost odpocitat dan vybranu zrazkou ako preddavok na dan..."
a teda tento prijem nezahrniem do PRIJMOV podla §6, ale upravim ZD na riadku 42 DP (§17 ... polozky zvysujuce ZD) o sumu preplatku v hrubom a odpocitam si preddavok na dan.
(samozrejme pokial si nechcem odpocitavat preddavok na dan, tak tento prijem mozem ignorovat a povazovat za vysporiadany)
V tejto téme si prečítajte kedy môžeme použiť riadok 42
http://www.porada.sk/t160358-pouceni...k-42-43-a.html
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Zita5 Pozri príspevok
V tejto téme si prečítajte kedy môžeme použiť riadok 42
http://www.porada.sk/t160358-pouceni...k-42-43-a.html
dakujem za upozornenie. toto som naozaj nepostrehla. ale pointa riesenia mi zostava rovnaka, takze som prebehla tlacivo znovu a opravujem:
prijem z preplatku z RZZP zahrniem do odd.V. r.34 - podla §43 ods.3 pism. l - "poistne zo zaplateneho poistneho na verejne ZP, o ktore si danovnik znizil v predch. zd.obdobiach prijem podla §5 alebo §6, vratene zdrav.poistovnou tomuto danovnikovi z rzzp"
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Ale kedže v RZZP nevyjde preplatok, pretože uvediem len sumu,ktorá sa mala naozaj platiť počas PN /podľa pokynov VSZP/ a osobitnou žiadosťou požiadam o vrátenie preplatku na zdravotnom poistení, tak potom tento preplatok jednoducho len odrátam od odvodov zaplatených za rok 2011 do DP 2011.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

benefin Pozri príspevok
dakujem za upozornenie. toto som naozaj nepostrehla. ale pointa riesenia mi zostava rovnaka, takze som prebehla tlacivo znovu a opravujem:
prijem z preplatku z RZZP zahrniem do odd.V. r.34 - podla §43 ods.3 pism. l - "poistne zo zaplateneho poistneho na verejne ZP, o ktore si danovnik znizil v predch. zd.obdobiach prijem podla §5 alebo §6, vratene zdrav.poistovnou tomuto danovnikovi z rzzp"
Mne sa to tiež v tých príjmoch nepáči, ale riadok 34 ??? Podľa mňa §43 ods.3 písm.l iba hovorí o tom, že z preplatku poistného sa zrazí daň v prípade príjmov podľa § 5 aj 6. Nič nehovorí o tom, že preplatok je príjmom podľa §5 a teda prečo odd. V r. 34 ?
Podľa §5 ods.1 písm.i je príjmom zo závislej činnosti vrátené poistné o ktoré si daňovník znížil v predch.zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti. Takže mne to ani sem nepasuje ... stále premýšľam čo s tým urobiť ... ďakujem za diskusiu, rada sa ešte o tomto pobavím.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana_clenka Pozri príspevok
Mne sa to tiež v tých príjmoch nepáči, ale riadok 34 ??? Podľa mňa §43 ods.3 písm.l iba hovorí o tom, že z preplatku poistného sa zrazí daň v prípade príjmov podľa § 5 aj 6. Nič nehovorí o tom, že preplatok je príjmom podľa §5 a teda prečo odd. V r. 34 ?
Podľa §5 ods.1 písm.i je príjmom zo závislej činnosti vrátené poistné o ktoré si daňovník znížil v predch.zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti. Takže mne to ani sem nepasuje ... stále premýšľam čo s tým urobiť ... ďakujem za diskusiu, rada sa ešte o tomto pobavím.
O riadku 34 nemôže byť ani reč, čítajte http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...prepl_1008.pdf . Pri vedení JU o tom netreba diskutovať , jasne to uvádzajú Postupy JU .Paušálne výdavky , je tam na výber.
3 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Zita5 Pozri príspevok
O riadku 34 nemôže byť ani reč, čítajte http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...prepl_1008.pdf . Pri vedení JU o tom netreba diskutovať , jasne to uvádzajú Postupy JU .Paušálne výdavky , je tam na výber.
Súhlasím - r. 34 nie.
V pripnutom linku je ale skutočne uvedené, že sa upraví základ dane a nie príjmy.
Je mi jasné, že pre JÚ sa to podľa postupov účtovania = navýšeniu príjmov, ale pre paušalistov z čoho vyplýva, že navýšenie základu dane = navýšenie príjmov ? Toto mi vŕta v hlave .
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

No v prípade paušalistu je tam na výber....
1- bud dan z preplatku bude povazovat za vysporiadanu a preto si dany preplatok nezahrnie ani do prijmov
2-preplatok zahrnie do prijmov a zrazenu dan si odpocita od danovej povinnosti
Ja to chapem aspon tak...

Toto sa tyka preplatku na zdravotnom poisteni ktore je vysledkom RZZP, ale co ak mne vznikol preplatok na zdravotnom poisteni ktory nie je vysledkom RZZP? a takisto preplatok na socialnom poisteni...tento ako uviest do DP???
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

stravne Pozri príspevok
No v prípade paušalistu je tam na výber....
1- bud dan z preplatku bude povazovat za vysporiadanu a preto si dany preplatok nezahrnie ani do prijmov
2-preplatok zahrnie do prijmov a zrazenu dan si odpocita od danovej povinnosti
Ja to chapem aspon tak...

Toto sa tyka preplatku na zdravotnom poisteni ktore je vysledkom RZZP, ale co ak mne vznikol preplatok na zdravotnom poisteni ktory nie je vysledkom RZZP? a takisto preplatok na socialnom poisteni...tento ako uviest do DP???
Zvýraznené by som určite dala tak ako píšeš vo svojom príspevku 93, t.j. o tieto sumy by som ponížila poistné.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

stravne Pozri príspevok
No v prípade paušalistu je tam na výber....
1- bud dan z preplatku bude povazovat za vysporiadanu a preto si dany preplatok nezahrnie ani do prijmov
2-preplatok zahrnie do prijmov a zrazenu dan si odpocita od danovej povinnosti
Ja to chapem aspon tak...
DP???
Toto áno, chápem, že mám na výber - buď zahrniem alebo nezahreniem preplatok do základu dane ... ale to je iné ako zahrnutie do príjmov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana_clenka Pozri príspevok
Toto áno, chápem, že mám na výber - buď zahrniem alebo nezahreniem preplatok do základu dane ... ale to je iné ako zahrnutie do príjmov.
Jedine zahrnúť do príjmov , v DP nie je riadok na to , aby DZ navýšil o preplatok .
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Zita5 Pozri príspevok
Jedine zahrnúť do príjmov , v DP nie je riadok na to , aby DZ navýšil o preplatok .
Veď to tak aj nakoniec spravím Zitka, len by som chcela mať lepší dôvod ako ten, že v DP nie je na to kolonka.

Všetky moje "pátrania" smerujú k tomu, že mám upraviť základ dane tým, že zvýšim príjmy.

Keď však znížim výdavky, tiež je to úprava základu dane. Preto ma tak nejak láka táto možnosť, ktorá mi je pri paušalistoch logickejšia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať