Zavrieť

Porady

Príjmové a výdajkové doklady

IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som od Vás nasledovnú radu:

Ako živnostník si vediem sama jednoduché účtovníctvo, t.zn. , že sama si vyberám a vkladám peniaze do pokladne . V tejto súvislosti by ma zaujímal Váš názor ohľadne vypisovanie týchto dokladov , či ich mám vypisovať na svoju osobu / prijaté od, vydané komu / alebo priamo na meno firmy od ktorej som peniaze prijala resp. komu som za nákup zaplatila. Zaujíma ma to vzhľadom k tomu , že som už počula rôzne názory na túto tému a neviem aké stanovisko k tomu zaujímajú DÚ pri kontrole. V zákone o účtovníctve ani v postupoch účtovania som sa k tomu nedopracovala.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Adamko, ďakujem! Už som si myslela, že mi to tam dnes niekto zámerne vkladá, lebo to mám v každom príspevku. Odľahlo mi.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

...........
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evina
Liba2 aké nožnice myslíš?
Ďakujem za upozornenie, už som to urobila. Už vieš na aké nožnice som sa pýtala?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

liba2
Ďakujem za upozornenie, už som to urobila. Už vieš na aké nožnice som sa pýtala?
Áno Adamka ma poučila, ja som si ich na tom uprav totiž vôbec nevšimla, lebo na monitor hľadím bez okuliarov
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ahojte,poprosila by som Vás o rýchlu radu. Na základe reklamácie som vystavila dobropis za tovar. Peniaze sa budú vracať v hotovosti. Moja otázka na vás znie, čo je najviac používané v praxi pri vracaní hotovosti za reklamáciu vystavuje sa PPD mínusom alebo VPD plusom. Mne sa teraz hlavne jedná o PPD mínusom môže to tak byť? Momentálne nemám pri sebe VPD. No mne už to ani nemyslí. Ďakujem za odpoved.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
podľa správnosti ideš vydávať peniaze z pokladne, takže VPD
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
renča1
Ahojte,poprosila by som Vás o rýchlu radu. Na základe reklamácie som vystavila dobropis za tovar. Peniaze sa budú vracať v hotovosti. Moja otázka na vás znie, čo je najviac používané v praxi pri vracaní hotovosti za reklamáciu vystavuje sa PPD mínusom alebo VPD plusom. Mne sa teraz hlavne jedná o PPD mínusom môže to tak byť? Momentálne nemám pri sebe VPD. No mne už to ani nemyslí. Ďakujem za odpoved.
Ak máš pri sebe tlačiareň - tu si ho stiahni - dolu pod oknom je TU STIAHNUŤ, otvor a vytlač.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=96
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ďakujem veľmi pekne.
0 0
clen clen

clen je offline (nepripojený) clen

právnik-reality
dobry den, som uplny zaciatocnik, asi nebudem dlho platcom dph. Neviem ake doklady mam vystavovat pri dodani sluzieb, ani ake mam dostat od zákaznika-podnikatela... A vobec nechapem rozdiel medzi prijmovym a vydavkovam dokladom, pride mi ze obsahuju tie iste udaje...
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

clen Pozri príspevok
dobry den, som uplny zaciatocnik, asi nebudem dlho platcom dph. Neviem ake doklady mam vystavovat pri dodani sluzieb, ani ake mam dostat od zákaznika-podnikatela... A vobec nechapem rozdiel medzi prijmovym a vydavkovam dokladom, pride mi ze obsahuju tie iste udaje...
Ty ako dodávateľ musíš vystaviť faktúru,originál dáš odberateľovi,kópia je tvoja,vystavíš príjmový doklad,originál je tvoj ,lebo ty si prijal peniaze,kópiu dáš odberateľovi,on by ti mal vystaviť výdavkový doklad,originál je ich ,lebo oni vydali peniaze,kópia je tvoja
0 0
clen clen

clen je offline (nepripojený) clen

právnik-reality
ale fakturu treba predsa len ak som platcom dph, nie? ved ten zakon to upravuje...
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

clen;7***25
ale fakturu treba predsa len ak som platcom dph, nie? ved ten zakon to upravuje...
faktúru vystavuješ aj keď nie si platca DPH, a príjmový pokladničný doklad je ako úhrada tejto faktúry
0 0
clen clen

clen je offline (nepripojený) clen

právnik-reality
ale konkretny paragraf mi nepovies...
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
balunka Pozri príspevok
Ty ako dodávateľ musíš vystaviť faktúru,originál dáš odberateľovi,kópia je tvoja,vystavíš príjmový doklad,originál je tvoj ,lebo ty si prijal peniaze,kópiu dáš odberateľovi,on by ti mal vystaviť výdavkový doklad,originál je ich ,lebo oni vydali peniaze,kópia je tvoja
Dovolím si nesúhlasiť. Originál príjmového dokladu dávam vždy odberateľovi a originál výdavkového (ak ho odberateľ má) chcem od odberateľa.
Teda ak ide o ručne písané PPD a VPD. V prípade tlačených dokladov je to jedno, dôležitý je originál pečiatky a podpisu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

1. Už na začiatku tejto témy Príspevok 14 z roku 2005, ako aj v mnohých ďalších na Porade je uvedené, že že pri dnešnom spracovávaní dokladov PC-technikou pojem originál nemá opodstatnenie.

liba2 Pozri príspevok
Originál !!

Korigujem svoj príspevok:
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona."
2. Neplatiteľ DPH nie je povinný vystaviť faktúru. Príjem sa môže deklarovať na základe Zmluvy, dohody, PPD a pod. , závisí od druhu poskytovanej služby. V tejto súvislosti je najmä dôležité a akú službu ide a samozrejme s tým súvisiaca povinnosť používania ERP...

3. Koho písať na pokladničné doklady, či firmu alebo osobu, na to sú rôzne názory i na Porade /priamo i v tejto téme/-viď priložený link.
http://www.porada.sk/t60569-vydavk-p...tene-komu.html
a cez lištu hľadaj obdobných nájdeš koľko chceš..

4. Rozdiel medzi PPD a VPD je obrovský pokiaľ Ti nie je jedno, či peniaze prijímaš alebo vydávaš. Presne podľa ich názvu si môžeš odvodiť i funkčnosť týchto dokladov. Ak niekomu niečo platíš, t.j. vydávaš peniaze zo svojej pokladne /peňaženky/ vystavuješ výdavkový pokladničný doklad.
Ak Ti niekto za službu zaplatí, t.j. dá peniaze do Tvojej pokladne, čiže prijímaš tie peniaze /peňaženky/ vystavuješ príjmový pokladničný doklad.
Naposledy upravil evina : 08.04.08 at 12:58
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím Vás, počula som názor, že niekto nevystavuje výdavkové doklady k úhradám faktúr, že stačia len príjmové od dodávateľskej firmy. Ja ich vystavujem vždy, len nie každý mám potvrdený dodávateľom. Čo v takom prípade ? Je to daňovo uznaný výdavok? Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Iwett Pozri príspevok
Prosím Vás, počula som názor, že niekto nevystavuje výdavkové doklady k úhradám faktúr, že stačia len príjmové od dodávateľskej firmy. Ja ich vystavujem vždy, len nie každý mám potvrdený dodávateľom. Čo v takom prípade ? Je to daňovo uznaný výdavok? Ďakujem.
Pri úhrade dodávateľskej fa je pre Teba dôležitý PPD, na ktorom príjemca podpisom potvrdzuje prevzatie peňazí. V tom prípade už svoj VPD k tejto úhrade nemusíš mať podpísaný od dodávateľa.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Anja111 Pozri príspevok
Pri úhrade dodávateľskej fa je pre Teba dôležitý PPD, na ktorom príjemca podpisom potvrdzuje prevzatie peňazí. V tom prípade už svoj VPD k tejto úhrade nemusíš mať podpísaný od dodávateľa.
Ďakujem, ale VD aj keď nepodpísaný musí byť však
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, ale VD aj keď nepodpísaný musí byť však
Áno...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Anja111 Pozri príspevok
Áno...
Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať