Zavrieť

Porady

Účtovanie val.pokladne

Ako sa má správne účtovať pokladňa valutová, keď majiteľ vybral z Sk pokladne 66.000,- Sk . Šiel do zmenárne kde mu zamenili peniaze s kurzom 38,90 sk, dostal 1696,65 EUR.

Potom ich vložil do banky na EUR účet.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    1. výdaj zo slovenskej pokladne: 261/211AE 66000,00

    2. príjem do valutovej pokladne: 211AE/261 66000,00 (1696,65 EUR) - účtuje sa v slovenských korunách. Operatívna evidencia - pokladničná kniha sa musí viesť aj EUR, aby si vedela aktuálny zostatok v cudzej mene t.j. 1696,65 EUR.

    3. výdaj z valutovej pokladne: Sk/EUR kurz NBS v deň uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. v deň vkladu na EURo účet, nakoľko tu podľa môjho názoru nemožno aplikovať § 24 ods. 3,4 lebo prevádzame peniaze z EURo pokladne na EURo účet.

    Sú aj iné možnosti, ale vo vyššie uvedenom sa dá oprieť o postupy. Účtovné operácie v cudzej mene patria k základnej problematike, ktorú je potrebné zapracovať do internej smernice. Tam je možné "ošetriť" aj používané kurzy.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    AVO
    1. výdaj zo slovenskej pokladne: 261/211AE 66000,00

    2. príjem do valutovej pokladne: 211AE/261 66000,00 (1696,65 EUR) - účtuje sa v slovenských korunách. Operatívna evidencia - pokladničná kniha sa musí viesť aj EUR, aby si vedela aktuálny zostatok v cudzej mene t.j. 1696,65 EUR.

    3. výdaj z valutovej pokladne: Sk/EUR kurz NBS v deň uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. v deň vkladu na EURo účet, nakoľko tu podľa môjho názoru nemožno aplikovať § 24 ods. 3,4 lebo prevádzame peniaze z EURo pokladne na EURo účet.

    Sú aj iné možnosti, ale vo vyššie uvedenom sa dá oprieť o postupy. Účtovné operácie v cudzej mene patria k základnej problematike, ktorú je potrebné zapracovať do internej smernice. Tam je možné "ošetriť" aj používané kurzy.
    V zásade súhlasím, len zopár poznámok.
    1. o cudzej mene sa musí aj účtovať, nestačí operatívna evidencia (§ 4 ods. 7 zákona o účtovníctve).

    2. od roku 2005 sa pri výdaji valút z valutovej pokladnice môže použiť okrem kurzu NBS aj vážený priemer alebi FIFO metóda (§ 25 ods. 3)

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Áno.
    Niektoré veci sa rozoberajú na Porade viackrát.
    Môj príspevok bol spracovaný účelovo, pre zadávateľa príspevku.
    http://www.porada.sk/showthread.php?p=96262#post96262
    Naposledy upravil Jana Acsová : 12.07.05 at 13:24

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    Ja myslím, že pokiaľ bol vklad na EUR účet v ten istý deň ako výber a výmena z SK pokladne, môže sa vynechať ten krok - príjem do EUR pokladne. Môže sa rovno účtovať vklad na účet EUR. Aspoň mne to SW umožňuje.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Prosím o radu,

    možno miešať počas roka 2 spôsoby oceňovania FIFO metódou a aj kurzom NBS?

    Ide mi o to, že keď sme nakúpili Kč v zmenárni, tie som zaúčtovala kurzom zmenárne, následne sme zaplatili faktúry v Kč v hotovosti, úhrady som zaúčtovala kurzom, akým som nakúpila Kč v zmenárni.
    Čo urobiť, keď podnikateľ vložil Kč do pokladne, tie som prijala kurzom NBS napr. 31.8. 1,310Sk/Kč. 1.9. som uhradila faktúry v hotovosti, účtovať tieto úhrady kurzom z 31.8. alebo ich prepočítať kurzom NBS k 1.9.?

    A ešte jedna otázka. Zostatok Kč v pokladi z r.2004 som prepočítala kurzom NBS k 31.12.2004 (1,277Sk/Kč), takto mi prešli do roku 2005. 5.3. som uhradila PHM v hotovosti, výdaj zaúčtovať kurzom NBS k 5.3. alebo k 31.12.?

    Ďakujem

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    OD AVO:

    Účtovanie v cudzej mene od 1.1.2005

    Spôsoby oceňovania:

    § 24 ods. 2 Zákona o účtovníctve:
    Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočíta účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným:
    1. ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu,
    2. ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
    3. k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis napr,. zákon 483/2001 Z.z., 566/2001 Z.z.
    § 24 ods. 3 Zákona o účtovníctve:
    Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
    § 24 ods. 4 Zákona o účtovníctve:
    Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
    § 25 ods. 3 Zákona o účtovníctve:
    Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia, pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom, alebo spôsobom FIFO.

    Vychádzajúc z týchto ustanovení účtovná jednotka má možnosť voľby, t.j. v internej smernici by si mala stanoviť požiadavku verného a pravdivého zobrazenia, ktorá závisí od rozsahu evidencie peňažných prostriedkov v cudzej mene. Mám za to, že firma, ktorá nemá veľký pohyb, prípadne v roku 2004 nevykazovala v priebehu účtovného obdobia významné výkyvy v ocenení peňažných prostriedkov v cudzej mene (je to zrejmé z výšky kurzového rozdielu zaúčtovaného k 31.12.2004, ak dodržala zásadu vyčíslenia kurzového rozdielu k dátumu zostavenia účtovnej závierky a výšku tohto rozdielu posúdila ako nevýznamnú), môže aj naďalej oceňovať peňažné prostriedky v cudzej mene kurzom NBS pri ich úbytku. Pri nákupe použije kurz podľa § 24 ods. 3.

    V postupoch účtovania som nezaznamenala žiadne zmeny týkajúce sa kurzových rozdielov, t.j. žiadne zmeny v § 24 (aj keď som zaznamenala chybu v ods. 3, ktorý sa odvoláva na zlý odsek, správne § 4 ods. 7), t.j. potvrdzuje sa povinnosť vyčíslenia kurzového rozdielu ku dňu zostavenia účtovnej závierky.

    Zhrnutie:
    - v internej smernici je účtovná jednotka povinná stanoviť požiadavku na verné a pravdivé zobrazenie účtovníctva,
    - stanoviť hranicu významnosti (pre posúdenie verného a pravdivého zobrazenia),
    - ak zhodnotí vplyv na ocenenenie peňažných prostriedkov v cudzej mene ako nevýznamný, môže pokračovať v ocenení NBS,
    - ak zhodnotí vplyv na ocenenie peňažných prostriedkov v cudzej mene ako významný, zmení od 1. 1. 2005 spôsob oceňovania na FIFO alebo vážený aritmetický priemer.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    To som si čítala, takže buď účtovať metódou FIFO alebo kurzom NBS.

    Mám to trochu domotané, som si dnes vytlačila valutovú pokladňu a pozerám, že raz som použila kurz, za aký sme nakúpili valuty, inokedy kurz NBS.
    Musím to opraviť (:

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    V zákone sa jednoznačne hovorí, že nákup a predaj CM účtujeme kurzom nákupným a kurzom predajným.
    Pri úbytku CM sa hovorí sa o metóde FIFO alebo váž. priemere.

    Čo sa týka NBS, tam predsa platia iné pravidlá. Nesúhlasím s AVO. Predsa na dev. účet devízy musím dostať v nákupnom kurze!

    Pri prevode CM nevznikajú kurzové rozdiely!
    Naposledy upravil Lila : 09.02.06 at 09:45

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Janna
    To som si čítala, takže buď účtovať metódou FIFO alebo kurzom NBS.

    Mám to trochu domotané, som si dnes vytlačila valutovú pokladňu a pozerám, že raz som použila kurz, za aký sme nakúpili valuty, inokedy kurz NBS.
    Musím to opraviť (:
    Musíš si to opraviť, počas roka nemôžeš meniť spôsob účtovania. Treba si do int.smernice zapracovať jeden z týchto spôsobov a podľa toho sa držať. Súhlasím aj s Lilou pri prevodoch z účtu do val.pokladne a naopak, ale pri úhradach faktúr si treba zvoliť jeden zo spôsobov a podľa toho sa držať. Ja osobne mám mesačne aj 50 úhrad z dev.účtu , tak isto mi platia moje vystav.pohľadávk v cudzej mene a používam kurz nbs, mám to zapracované aj v smernici.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Takže ja to nehám tak, že použijem spôsob FIFO, to mi prevažuje.

    Ešte jedna otázka na uistenie:
    Keď podnikateľ vložil do pokladne Kč 31.8. - prepočítala som to kurzom NBS.
    1.9. sme uhrádzali faktúry v Kč z tých peňazí, tak pri prepočte úhrad tiež použijem kurz NBS z 31.8.?
    Asi áno, keď použijem FIFO metódu, že

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    -------áno a nezabudni si upraviť smernicu a držať sa jej počas celého účtov.obdobia.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ďakujem veľmi pekne. Idem si to poopravovať a aj vyrobiť dáku smernicu, lebo ju nemám

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Lila
    Pri úbytku CM sa hovorí sa o metóde FIFO alebo váž. priemere. Čo sa týka NBS, tam predsa platia iné pravidlá. Nesúhlasím s AVO. Predsa na dev. účet devízy musím dostať v nákupnom kurze!
    Pri prevode CM nevznikajú kurzové rozdiely!
    Ja s AVO súhlasím. Pri úbytku CM podľa mňa zostáva primárnou metódou ocenenia spôsob podľa § 24 ods. 2 ZÚ (kurz NBS), ale účtovná jednotka môže využiť aj metódu váženého priemeru alebo FIFO, ak sa tak rozhodne:
    "§ 25 ods. 3: ... pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku".
    A použitie nákupného kurzu (§ 24 ods. 3: "Pri kúpe alebo predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané".) je v texte jednoznačne definované - nákup alebo predaj valút, nie vklad na devízový účet. Opodstatnenie účtovať vklad na devízový účet v inom kurze ako je kurz NBS, môže podľa mňa nastať len v prípade, ak účtovná jednotka využije možnosť oceňovať úbytky vo valutovej pokladni podľa § 25 ods. 3 (priemer, FIFO), a to z dôvodu, aby pri zúčtovaní vkladu nevznikol kurzový rozdiel...
    Naposledy upravil andrej_rv : 09.02.06 at 15:06

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    Janna
    Prosím o radu,


    A ešte jedna otázka. Zostatok Kč v pokladi z r.2004 som prepočítala kurzom NBS k 31.12.2004 (1,277Sk/Kč), takto mi prešli do roku 2005. 5.3. som uhradila PHM v hotovosti, výdaj zaúčtovať kurzom NBS k 5.3. alebo k 31.12.?

    Ďakujem
    Mam podobnu otazku, vydaj z valutovej pokladne uctujem v kurze, v akom som CM nakupila. Po prechode na novy rok mam pokracovat tym istym sposobom, alebo mam zobrat kurz,ktorym bol zostatok prepočítaný k 31.12.?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.