Zavrieť

Porady

nákup v MR vo výkaze DPH

Ahojte poraďáci. Zákon o DPH je premňa ten najzložitejší a povedala by som aj naj-nepochopiteľnejší, takže svoj problém napíšem našou "slovenčinou":
Podnikateľ je platcom DPH. Problém je v tom, že on bol nakupovať v Maďarsku nejaký pomocný materiál (aj pracovné náradie) do podnikania. Doniesol mi 2 bloky z MR: a) blok kde je uvedená len celková cena vo forintoch., b) blok kde je rozdelená aj dph ( u nich je to 20%). Mám problém to zaúčtovať tak, aby mi to vo výkaze DPH dobre zaradilo. Prosím o radu do ktorého riadku mi to má vo výkaze zaradiť. (možno do r. 07 ? , a čo tam uviesť základ, či daň, a tak...) Sorry, ak som sa vyjadrila neodborne, tomuto zákonu vôbec nerozumien. Diky moc za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Podľa mňa tie bloky do DPH nezaraďuješ /nakúpil to s maďarskou DPH/. Je to celé VOZD.
    Čítaj ďalej
    Naposledy upravil Muška : 06.05.09 at 18:35

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    Muška Pozri príspevok
    Podľa mňa tie bloky do DPH nezaraďuješ /nakúpil to s maďarskou DPH/. Je to celé VOZD.
    Muška, takže podľa teba to je VOZD, ale ja tam mám dva bloky, na jednom nie je daň, ale na tom druhom je DPH - maďarská 2O%. Čo s tým ?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    je možné že jeden predajca je maďarský platca dph a druhý nie je platca dph

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    abcd.kates Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci. Zákon o DPH je premňa ten najzložitejší a povedala by som aj naj-nepochopiteľnejší, takže svoj problém napíšem našou "slovenčinou":
    Podnikateľ je platcom DPH. Problém je v tom, že on bol nakupovať v Maďarsku nejaký pomocný materiál (aj pracovné náradie) do podnikania. Doniesol mi 2 bloky z MR: a) blok kde je uvedená len celková cena vo forintoch.,
    celé VOZD, bez vplyvu na DP DPH

    b) blok kde je rozdelená aj dph ( u nich je to 20%).
    Z hľadiska dane z príjmu - celé VOZD
    Z hľadiska DPH - urobiť samozdanenie, základom dane pre slov.DPH bude suma bez maďarskej DPH.

    Mám problém to zaúčtovať tak, aby mi to vo výkaze DPH dobre zaradilo. Prosím o radu do ktorého riadku mi to má vo výkaze zaradiť. (možno do r. 07 ? , a čo tam uviesť základ, či daň, a tak...) Sorry, ak som sa vyjadrila neodborne, tomuto zákonu vôbec nerozumien. Diky moc za rady.

    Zvýraznené v texte.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Milanko,
    Ty mi tu musíš furt všetko poprevracať.
    Už sme to tu rozoberali...neviem nájsť všetky tie témy.....a moje samozdaňovanie bolo zavrhnuté.
    napr.
    http://www.porada.sk/t109593-p3-phm-...cek-a-dph.html

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Muška Pozri príspevok
    Milanko,
    Ty mi tu musíš furt všetko poprevracať.
    Už sme to tu rozoberali...neviem nájsť všetky tie témy.....a moje samozdaňovanie bolo zavrhnuté.
    napr.
    http://www.porada.sk/t109593-p3-phm-...cek-a-dph.html
    § 11
    Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
    z iného členského štátu
    Na začiatok


    (1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.



    DPH "patrí" štátu spotreby. Pri PHM sa štát spotreby určuje ťažko. Obrazne: Natankovala si v HU, tak si to tam aj spotrebovala.

    Pri materiáli a náradí však došlo k jednoznačnému pohybu tovaru z HU do SR. Preto to spĺňa podmienky nadobudnutia tovaru a teda aj samozdanenia.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Súhlasím s Milanom. PHL by boli predmetom "samozdanenia" len vtedy, keby sa prepravili k odberateľovi napr. v cisterne, ale PHL natankované do palivovej nádrže vozidla sa nesamozdaňujú.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    OK.
    Ten tovar mi bol jasný , že aj keď je cudzia DPH, že mám urobiť samozdanenie
    Potom som sa zamotala s PHM a keď som sa vymotala, tak som bola presvedčená, že všetko čo spotrebujem pre podnikanie mimo tovaru a je tam už cudzia DPH, ktorú nepýtam späť, tak už nebudem robiť samozdanenie.

    Dorazím klienta, ak kúpi opäť pero za 5,- Kč.

    Milanko, Mandula ďakujem za vysvetlenie

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Muška Pozri príspevok
    OK.
    Ten tovar mi bol jasný , že aj keď je cudzia DPH, že mám urobiť samozdanenie
    Potom som sa zamotala s PHM a keď som sa vymotala, tak som bola presvedčená, že všetko čo spotrebujem pre podnikanie mimo tovaru a je tam už cudzia DPH, ktorú nepýtam späť, tak už nebudem robiť samozdanenie.

    Dorazím klienta, ak kúpi opäť pero za 5,- Kč.

    Milanko, Mandula ďakujem za vysvetlenie
    Opýtam sa - otázka pritiahnutá "za uši".

    Podnikateľ kúpi 3 perá napr. v Česku. (česky doklad z Erp)
    Je tam tam na týždennom školení, stáži a pod.
    Jedno pero sa mu vypíše a zahodí ho do koša, na Slovensko donesie iba 2 perá.
    Koľko pier samozdaním ? Ak má byť samozdanenie
    3 ? 2 ? žiadne ?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Už sa opakujem, no stále hovorím zákazníkom: nemôžete sa v jednom momente chovať ako turista a potom ako podnikateľ.
    Ak nemá riadny doklad, kde sú jeho údaje a najmä IČ DPH (aby ho mohol dodávateľ z iČŠ "bonznúť" súhrnným výkazom), tak taký doklad ani nemusí nosiť.
    Ak nebude žiadať refundáciu, akéže samozdanenie?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Rozalka,
    ...a poslúchajú??

    Ja mám niekedy pocit, že keby som hovorila do WC misy, tak ma skôr vypočuje

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Neposlušných klientov máme asi všetci...
    Ten môj kúpil v Maďarsku, na bloček z ERP, brúsku. Na bločku nie je ani zmienka o DPH, alebo základe dane, či percente DPH. Kúpil to však v Baumaxe a ten je určite platiteľom DPH.
    Ako mám postupovať v tomto prípade?
    Ďakujem vopred za všetky reakcie.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Anja111 Pozri príspevok
    Neposlušných klientov máme asi všetci...
    Ten môj kúpil v Maďarsku, na bloček z ERP, brúsku. Na bločku nie je ani zmienka o DPH, alebo základe dane, či percente DPH. Kúpil to však v Baumaxe a ten je určite platiteľom DPH.
    Ako mám postupovať v tomto prípade?
    Ďakujem vopred za všetky reakcie.
    Zaúčtovala by som ako bežný nákup (žiadne samozdanenie - nevhodný doklad). Predpokladám, že suma DPH nedosahuje požadovanú výšku.
    K tejto téme je pokec tu http://www.porada.sk/t62833-ziadost-...tml#post548556

    Podmienky na vrátenie v skratke:
    http://www.porada.sk/548654-post4.html

    Muška Pozri príspevok
    Rozalka,
    ...a poslúchajú??

    Ja mám niekedy pocit, že keby som hovorila do WC misy, tak ma skôr vypočuje
    Vo väčšine prípadov áno - čo majú robiť, keď mi v kancli visí obrázok čerta (s mojou tvárou - dar od kolegov k jubileu)

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Rozalka Pozri príspevok
    Zaúčtovala by som ako bežný nákup (žiadne samozdanenie - nevhodný doklad). Predpokladám, že suma DPH nedosahuje požadovanú výšku.
    K tejto téme je pokec tu http://www.porada.sk/t62833-ziadost-...tml#post548556

    Podmienky na vrátenie v skratke:
    http://www.porada.sk/548654-post4.html


    Vo väčšine prípadov áno - čo majú robiť, keď mi v kancli visí obrázok čerta (s mojou tvárou - dar od kolegov k jubileu)
    Vďaka! Pomohlo mi ubezpečenie, že uvažujem správne... Zrejme to tak aj urobím, hoci najradšej by som mu to celkom vyhodila z účtovníctva... DPH skutočne nedosahuje požadovanú výšku na vrátenie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.