Zavrieť

Porady

kto je platcom a kto neplatcom dph?

na zaklade coho sa mozem rozhodnut vo svojej firme ci budem alebo nebudem platcom DPH a co z toho pre mna plynie v oboch pripadoch?
dakaujem
Usporiadat
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- ak presahujete hranicu nákupu uvedenú v § 7 zákona o DPH vyplýva pre Vás registrácia v zmysle uvedeného ustanovenia,
- na Vašom mieste, ako obchodníka, by som však uvažovala nad alternatívou sa stať riadnym platiteľom DPH v zmysle § 4 zákona o DPH,
- je to z toho dôvodu, že ak budete registrovaný len v zmysle § 7 zákona zaplatíte DPH z nákupu, ale nárok na odpočítanie dane nebudete mať, ak však sa registrujete ako platiteľ DPH (§4), zdaníte nadobudnutie tovaru DPH a zároveň si uplatníte odpočítanie dane a budete na nule (neviem či som to napísala zrozumiteľne), samozrejme potom tovar konečným zákazníkom budete predávať už s DPH.
0 0
brato brato

brato je offline (nepripojený) brato

adabirk Pozri príspevok
- ak presahujete hranicu nákupu uvedenú v § 7 zákona o DPH vyplýva pre Vás registrácia v zmysle uvedeného ustanovenia,
- na Vašom mieste, ako obchodníka, by som však uvažovala nad alternatívou sa stať riadnym platiteľom DPH v zmysle § 4 zákona o DPH,
- je to z toho dôvodu, že ak budete registrovaný len v zmysle § 7 zákona zaplatíte DPH z nákupu, ale nárok na odpočítanie dane nebudete mať, ak však sa registrujete ako platiteľ DPH (§4), zdaníte nadobudnutie tovaru DPH a zároveň si uplatníte odpočítanie dane a budete na nule (neviem či som to napísala zrozumiteľne), samozrejme potom tovar konečným zákazníkom budete predávať už s DPH.
Určite ste to napisala zrozumitelne ale som vtomto uplny novačik takže som nerozumel skoro ani slovo

Teda ak som aspon trošku rozumel...

1.Nemusim sa registrovať pokial neurobim nákup z vonka za 420000sk
2.Ak to presiahnem tak sa musím registrovať lebo mi to uklada zákon.
3.čo s tovarom?Ak ho ja kupim od platcu DPH a ja sám som zatial neplatca
ako bude vyzerať moja cena?Napr tovar 100sk+19%=119sk+moja marža
vysledna suma napr.130sk Ako bude vyzerať blok s ERP?Ak nebudem platca DPH tak to tam nebude vobec zobrazene?

4.Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca..
Dik za inho ešte raz
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
brato Pozri príspevok
Určite ste to napisala zrozumitelne ale som vtomto uplny novačik takže som nerozumel skoro ani slovo

Teda ak som aspon trošku rozumel...

1.Nemusim sa registrovať pokial neurobim nákup z vonka za 420000sk
2.Ak to presiahnem tak sa musím registrovať lebo mi to uklada zákon.
ano treba sa registrovať, ale pozor a tú hranicu. Registrácia je povinná v momente, ked najbližšia dodávka prekročí tento limit a už podlieha zdaneniu.

3.čo s tovarom?Ak ho ja kupim od platcu DPH a ja sám som zatial neplatca
ako bude vyzerať moja cena?Napr tovar 100sk+19%=119sk+moja marža
vysledna suma napr.130sk Ako bude vyzerať blok s ERP?
na blokoch z ERP budeš mať o.i. DIČ nie ičDPH, a bude tam cena 130, bez čleeia na základ dae a DPH
Ak nebudem platca DPH tak to tam nebude vobec zobrazene? tak ako som napisala.

4.Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca..
Dik za inho ešte raz
Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca....................
u teba je vždy cena obstarania tá cena, ktorú zaplatíš dodávateľovi zo SR, je jedno či je platiteľ, alebo neplatiteľ.
Ak nakupiš zvonka, tak tam budeš mať cudziu DPH (českú?, maďarskú?....)
a zasa je to pre teba cena obstarania.
Ak už budeš nutený sa registrovať - tak k cene od dodávateľa si pripočítaš DPH, ktorú zaplatíš slov.DU a súčet je cena obstarania.

K tým cenám pripočítaš svoju maržu a predávaš.
Musí ti byť jasné, že tvoje ceny budú vyššie ako u konkurencie, alebo budeš musieť sa uspokojiť s nižšou maržou.
0 0
brato brato

brato je offline (nepripojený) brato

KEJKA Pozri príspevok
Ak nakupim tovar od neplatcu DPH a sám som neplatca....................
u teba je vždy cena obstarania tá cena, ktorú zaplatíš dodávateľovi zo SR, je jedno či je platiteľ, alebo neplatiteľ.
Ak nakupiš zvonka, tak tam budeš mať cudziu DPH (českú?, maďarskú?....)
a zasa je to pre teba cena obstarania.
Ak už budeš nutený sa registrovať - tak k cene od dodávateľa si pripočítaš DPH, ktorú zaplatíš slov.DU a súčet je cena obstarania.

K tým cenám pripočítaš svoju maržu a predávaš.
Musí ti byť jasné, že tvoje ceny budú vyššie ako u konkurencie, alebo budeš musieť sa uspokojiť s nižšou maržou.
aha už mi to je jasne....Ďakujem velmi pekne za vysvetlenie.
PS.ak sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH da sa ta DPH čka nejako potom vratit?
Napr urobim nakup v metre s DPH a nasledne si ju nejako odpišem?
prikl. tovar stoji 100sk bez DPH +10sk moja marža a na to ide ešte DPH?
čiže 100+10=110+19%=130,9sk za tuto sumu to predavam?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
brato Pozri príspevok
aha už mi to je jasne....Ďakujem velmi pekne za vysvetlenie.
PS.ak sa prihlasim ako dobrovolny platca DPH da sa ta DPH čka nejako potom vratit?
Napr urobim nakup v metre s DPH a nasledne si ju nejako odpišem?
prikl. tovar stoji 100sk bez DPH +10sk moja marža a na to ide ešte DPH?
čiže 100+10=110+19%=130,9sk za tuto sumu to predavam? ano
čo keby si trochu viac vyhľadával, tieto otazky su tu dosť často vysvetlené.
platiteľ DPH si uplatní nárok na odpočítanie DPH zo svojich nákupov. Potom maržu pripočíta k netto cene a k tomu ide DPH na výstupe. takže DPH odvedieš vlastne iba zo svojej marže,
0 0
brato brato

brato je offline (nepripojený) brato

KEJKA Pozri príspevok
čo keby si trochu viac vyhľadával, tieto otazky su tu dosť často vysvetlené.
platiteľ DPH si uplatní nárok na odpočítanie DPH zo svojich nákupov. Potom maržu pripočíta k netto cene a k tomu ide DPH na výstupe. takže DPH odvedieš vlastne iba zo svojej marže,

ok Dakujem za info idem sa tu trocha pohrabať
pekny večer prajem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať