Zavrieť

Porady

DP podané kôli vráteniu zrazenej dane z úrokov

Ahojte, dnes som sa dozvedela novú informáciu, ktorá zatiaľ nie je zverejnená na DRSR, ale vyplýva z nového tlačiva DP FO. Ide o to, že v minulosti pri podaní takéhoto DP nebolo potrebné dokladovať výšku prijatých úrokov a zrazenej dane fotokópiou výpisov ani potvrdením banky. Avšak pri podaní DP za rok 2009 to už vyžadujú, vyplýva to priamo z tlačiva na str. 8 odvolávka 20. V dohľadnej dobe to bude vraj zverejnené aj na drsr.sk
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jarka,
ďakujeme za upozornenie a ja len doplním, že je to v DP odvolávka č. 20

Uvádza sa len tá suma preddavku, ktorá sa vzťahuje k príjmom, ktoré si daňovník priznáva v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 zákona) okrem sumy preddavku
vybranej pri vyplatení (vrátení) podielového listu obstaraného do 31.decembra 2003 podľa § 43 ods. 10 (táto suma sa uvedie na r. 100). Suma preddavku
vybraná u manželov sa delí v rovnakom pomere, ako si delia príjmy, ktoré si priznávajú na zdanenie v daňovom priznaní.Ak suma preddavku bola vybraná
u v. o. s., spoločníci tejto spoločnosti uvádzajú na r. 99 len podiel z toho preddavku, ktorý je v rovnakej výške, ako si delia zisk. Rovnako sa postupuje aj ak ide o komplementára kom. spol.

Riadok 99 sa vypĺňa na základe kópií potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona. Kópie týchto potvrdení sú prílohou daňového priznania s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].
_________________________
Ešteže nechcú aj od SZČO ....lebo tých pár centov by som okamžite "oželela"
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Predstavte si, ono to tam zverejnené vlastne je, ale to by sme mali mať oči ako sojky, aby sme si to všimli.


Zo stránky drsr.sk

Podávanie daňových priznaní FO




Na účely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sa podľa § 2 tohto zákona daňovníkom dane z príjmov fyzických osôb rozumie fyzická osoba.

Podľa § 49 zákona o dani z príjmov daňové priznanie sa podáva do 3kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak zákon o dani z príjmov neustanovuje inak.

Daňové priznanie podáva daňovník miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa riadi trvalým pobytom fyzickej osoby, inak miestom, kde sa obvykle zdržuje.

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ale vykazuje daňovú stratu. Do tejto sumy sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak vybratím dane zrážkou je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6). Rovnako sa do tejto sumy nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nebude si uplatňovať nárok na vrátenie dane alebo časti dane z príjmov, z ktorých daň bola vybraná zrážkou.

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia ak
plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
plynú zo zdrojov v zahraničí, okrem prípadov, ak daňovník má príjmy, ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území SR, a je daňovníkom, ktorý používa výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo príjmy zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo iných orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu EÚ,
nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň, keďže ide o nepeňažné príjmy,
daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej ročné zúčtovanie) alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady na vykonanie ročného zúčtovania, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11,
poberal príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
poberal iné druhy príjmov podľa § 6 až 8 (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy), ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11,
poberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a po uplynutí zdaňovacieho obdobia si uplatní nárok na vrátenie dane alebo časti dane z príjmov, z ktorých daň bola vybraná zrážkou.

Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy
zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie podľa predchádzajúcich odsekov alebo
z ktorých sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
zo závislej činnosti, ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území SR, ak je daňovníkom, ktorý používa výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo
zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu EÚ alebo
ktoré sú od dane oslobodené.

Daňové priznanie nie je povinný podať aj daňovník, ak má
okrem príjmov zo závislej činnosti len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, sú od dane oslobodené, alebo sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7,
len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (napr. prijaté pôžičky, úvery),
zdaniteľné príjmy zahŕňané do základu dane v celkovej výške nepresahujúcej 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia a nevykazuje daňovú stratu.

Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie.

Daňové priznanie je však povinný podať každý, ak ho na podanie vyzve daňový úrad.

Daňový úrad môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o 3 mesiace, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania. Ak daňovníkovi plynú príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktoré sú súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní, môže daňový úrad predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o 6 mesiacov, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

K podanému daňovému priznaniu pred uplynutím stanovenej lehoty na podanie priznania, môže daňovník podať opravné daňové priznanie. V tomto prípade sa na predchádzajúce daňové priznanie neprihliada.

Po lehote na podanie daňového priznania môže daňovník podať už len dodatočné daňové priznanie.

Ak daňovník ukončí podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť a prenájom, resp. dôjde k zrušeniu oprávnenia na vykonávanie podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti, má povinnosť podať daňové priznanie do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia (nevzťahuje sa na prípady, ak daňovník zomrie).

Ak je na daňovníka vyhlásený konkurz, daňové priznanie sa podáva do 3 kalendárnych mesiacov od skončenia zdaňovacieho obdobia. Zdaňovacím obdobím je kalendárny rok. Za daňovníka, na ktorého bol vyhlásený konkurz, daňové priznanie podáva správca konkurznej podstaty.

Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z dedičov podá daňové priznanie, určí ho daňový úrad. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do 3 mesiacov po smrti daňovníka, pričom daňový úrad môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať daňové priznanie namiesto zomretého daňovníka do 3 mesiacov po úmrtí daňovníka. Daňový úrad môže túto lehotu zo závažných dôvodov na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

Daňovník je povinný v daňovom priznaní daň si sám vypočítať a uviesť tiež prípadné výnimky, oslobodenia, zvýhodnenia, úľavy a vyčísliť ich výšku.

Daňové priznanie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá MF SR a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov SR uverejnením oznámenia o jeho vydaní.

Daňové priznanie možno podať aj telefaxom, elektronickými prostriedkami, ak obsah údajov, ich rozsah a usporiadanie sú totožné so vzorom tlačiva ustanoveného MF SR. Daňové priznanie podané elektronickými prostriedkami musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom, alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.

Daňové priznanie podané telefaxom alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov treba doručiť aj v písomnej forme, a to do 5 pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.

Ak daňovník uplatňuje k dosiahnutým príjmom z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti skutočne vynaložené výdavky, predloží spolu s daňovým priznaním prílohu, ktorou je účtovná závierka podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch). Prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jarka,
kedy sa DU riadil citátom , ktorý máš uvedený v profile....hneď by sme tu mali "malé Švajčiarsko"
Citát upravený pre DU.
Bohatý nie je ten, kto má najviac papierov , ale ten, kto potrebuje najmenej.

P.S.
Prepáčte, ale už som ozaj zrelá "na prášky"
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ľudkovia, mám chuť vrátiť diplom a asi pôjdem radšej predávať mrkvu na Miletičku. Ešte včera som kamošku presviedčala, že je to blbosť a že toto mám v malíčku, potvrdené z x školení. Normálne sa hanbím, že mi to ušlo.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
JarkaL Pozri príspevok
Ľudkovia, mám chuť vrátiť diplom a asi pôjdem radšej predávať mrkvu na Miletičku. Ešte včera som kamošku presviedčala, že je to blbosť a že toto mám v malíčku, potvrdené z x školení. Normálne sa hanbím, že mi to ušlo.
Jarka jeden fakt je , že upravili v daňovom priznaní za rok 2009 oproti minulému roku 2008 odvolávku 20 na strane 8.Takže Ty nič nevracaj žiaden diplom .......

Teraz keď čítam napr. tento dokument , ktorý som už pridávala do témy , tak mi z toho vychádza , že táto veta hovorí za všetko .....že daňovník si domyslí , že musí priložiť aj potvrdenie z banky z dôvodu pripísaných resp.vyplatených úrokov a následný výber zrážkovej dane
http://www.porada.sk/1280492-post52.html
Prílohy k daňovému priznaniu typ B :
-
kópie všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti (vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých sa daňovník rozhodol príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou zahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň vysporiadať v podávanom daňovom priznaní ako preddavok na daň),
plynúcich zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí za rok 2008 (ak súčasťou zdaniteľných príjmov sú aj príjmy zo závislej činnosti),
-
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JarkaL Pozri príspevok
Ľudkovia, mám chuť vrátiť diplom a asi pôjdem radšej predávať mrkvu na Miletičku. Ešte včera som kamošku presviedčala, že je to blbosť a že toto mám v malíčku, potvrdené z x školení. Normálne sa hanbím, že mi to ušlo.
Jarka naozaj neviem, či by sme sa mali hanbiť my, alebo miesto x noviel platných vždy k januáru máme čítať tlačivá- odtiaľ majú prúdiť informácie??.
Viď Muška - RZD atď.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Muška Pozri príspevok
Riadok 99 sa vypĺňa na základe kópií potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona.
Mňa by zaujímalo, čo je podľa DRSR potvrdením banky o príjmoch, z ktorých sa dań vyberela podľa § 43 zákona.
Je to výpis z účtu, alebo je to špecialne na tento účel vyhotovené tlačivo s pečiatkou a podpisom banky.

Stihla som sa dnes len tak cvične zastaviť v nemenovanej banke a skúsila si také tlačivo vypýtať. Pracovníčka bola ochotná, ale nepripravená. Najprv nerozumela, čo to chcem. Potom keď to pochopila sa asi 40 minút snažila požadované údaje vyloviť z ich systému. Minula dosť papierov, ale nič iné ako výpisy (ktoré mám) nedokázala zo systámu dostať.
Nakoniec zavolala niekomu, dlho sa radila a potom som sa konečne dozvedela, že ak zaplatím 3,33 € tak takéto potvrdenie mi do päť pracovných dní tam niekde v banke vypočítajú a pošlú. Zadarmo sa to nedá, za peniaze áno.
Povedala som, že teda zatiaľ ďakujem, že si idem domov tie úroky zrátať a uvidím, či sa mi oplatí tú ich službu za tie peniaze kúpiť.

Že by tu išlo okrem iného aj o podporu štátu stagnujúcemu finančnému sektoru v čase krízy?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Prepáčte, ale voľako mi nezapaľuje. Je tam napísané celkom jasne...s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov....
Takže žiadne kópie výpisov z účtov nie sú potrebné, či som niečo prehliadol??
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Musíš dočítať vetu do konca:
s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

JarkaL Pozri príspevok
Musíš dočítať vetu do konca:
s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].
Stále nechápem. K daňovému priznaniu budem musieť priložiť všetky potvrdenia....s výnimkou potvrdení z úrokov peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona]
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

My sa tu bavíme nie o podnikateľoch, ktorí majú príjmy z podnikania a samozrejme majú aj nejaké úroky na bežných účtoch, ale napr. o dôchodcoch, deťoch, ktorí majú stavebné sporenie alebo termínované účty. Tam im boli pripísané úroky a zrazená daň. Podaním DP si môžu túto daň pýtať späť. Vtedy treba priložiť ten výpis, kde je vyčíslený úrok a zrazená daň.
Podnikateľ, ktorý vedie PU alebo JU má tieto čísla obsiahnuté v účtovníctve a on tieto výpisy prikladať nemusí.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JarkaL
otázočka,
mala som prostriedky na sporiacom účte v mBank, stiahli mi nemalú daň ale mám rezervu v mojom DP, takže mi ju môžu vrátiť. Ale otázka znie, čo im predložím k DP?
mBank mi zasiela výpisy z účtov mailom. Mám priložiť všetky maily? Alebo stačí ako potvrdenie vygenerovaná suma úrokov a daní na danom účte z internet bankingu?

Nevieš poradiť? Dakovam.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

JarkaL Pozri príspevok
My sa tu bavíme nie o podnikateľoch, ktorí majú príjmy z podnikania a samozrejme majú aj nejaké úroky na bežných účtoch, ale napr. o dôchodcoch, deťoch, ktorí majú stavebné sporenie alebo termínované účty. Tam im boli pripísané úroky a zrazená daň. Podaním DP si môžu túto daň pýtať späť. Vtedy treba priložiť ten výpis, kde je vyčíslený úrok a zrazená daň.
Podnikateľ, ktorý vedie PU alebo JU má tieto čísla obsiahnuté v účtovníctve a on tieto výpisy prikladať nemusí.
Konečne som pochopil. Ja som minulý rok dával priznanie, kde bol zarátaný aj súkromný termínovaný účet, pričom úroky boli zasielané na podnikateľský účet a z tohoto účtu bola zrážaná aj daň. Iný spôsob zasielania úrokov som zatiaľ nemal a počet priznaní, ktoré budú potrebovať potvrdenie o zrazenej zrážkovej dani z účtov sa mi zdá taký malý, preto ma to nenapadlo, že by si vôbec nejaká fyzická osoba, nepodnikateľ dovolila požiadať v tejto republike o vrátenie zrážkovej dane z úrokov
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Pre Xanti:
Ja by som to skúsila tak ako píšeš. Myslím, že zatiaľ banky samy nevedia, ako sa k tomu majú postaviť - čo bude DU považovať za potvrdenie - či výpis z BU alebo špeciálne potvrdenie z banky aj s pečiatkou. Kamoške sľúbili z DRSR, že sa k tomu vyjadria, takže musíme sledovať ich stránku. Samozrejme ak sa niečo dozviem od nej skôr, dám to sem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

M3G
pred rokom to ani mňa nenapadlo. Lebo banka mi skoro nič nedala ale tento rok ma mrzí stiahnutých cez 11 eur na dani z úrokov.

JarkaL Pozri príspevok
Pre Xanti:
Ja by som to skúsila tak ako píšeš. Myslím, že zatiaľ banky samy nevedia, ako sa k tomu majú postaviť - čo bude DU považovať za potvrdenie - či výpis z BU alebo špeciálne potvrdenie z banky aj s pečiatkou. Kamoške sľúbili z DRSR, že sa k tomu vyjadria, takže musíme sledovať ich stránku. Samozrejme ak sa niečo dozviem od nej skôr, dám to sem.
Hm špeci potvrdenie z mbank, no skoro vtipné Jarka účtujú si za to 6,64 eura. To by sa mi neoplatilo. Asi len vygenerujem z internet bankingu dané čiastky.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Xanti, gratulujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JarkaL Pozri príspevok
Xanti, gratulujem.
K čomu?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

K tým úrokom, ja mám len debetné
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

JarkaL Pozri príspevok
K tým úrokom, ja mám len debetné
No ďakujem,
len teraz tú daň dostať späť.
Keby som ostala vo VUB tak také problémy neriešim. Čo mi dali tri krát toľko vzali na poplatkoch a bola som kludná
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý večer, prosím Vás a ako je to s tými úrokmi z banky u SZČO s paušálom 60%? Kde ich uvediem, že som ich započítala do príjmu? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať