Zavrieť

Porady

DP podané kôli vráteniu zrazenej dane z úrokov

Ahojte, dnes som sa dozvedela novú informáciu, ktorá zatiaľ nie je zverejnená na DRSR, ale vyplýva z nového tlačiva DP FO. Ide o to, že v minulosti pri podaní takéhoto DP nebolo potrebné dokladovať výšku prijatých úrokov a zrazenej dane fotokópiou výpisov ani potvrdením banky. Avšak pri podaní DP za rok 2009 to už vyžadujú, vyplýva to priamo z tlačiva na str. 8 odvolávka 20. V dohľadnej dobe to bude vraj zverejnené aj na drsr.sk
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Už prišla odpoveď, prikladám:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Úroky a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sú príjmami z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. b) ZDP. Ide o zdaniteľné príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. a) ZDP. Podľa § 43 ods. 7 ZDP daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Ak sa daňovník rozhodne , že uplatní tento postup a bude považovať daň vybranú zrážkou za preddavok na daň, zahrnie príjmy vo forme úrokov do daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Postup pri zahrnovaní príjmov podľa § 7 ods. 1 písm. b) ZDP plynúcich manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva do základu dane je upravený v § 4 ods. 8 ZDP, podľa ktorého takéto príjmy z kapitálového majetku sa zahŕňajú do základu dane každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak(manželia sa môžu dohodnúť napr. aj tak, že celý príjem zahrnie do základu dane len jeden z manželov). V súlade s § 43 ods. 7 ZDP manželia, ktorým plynú príjmy z ich BSM, z ktorých sa daň vyberá zrážkou , môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Znamená rok, že daň zrazená z uvedeného príjmu sa medzi manželov rozdelí v takom pomere, v akom manželia zahrnú predmetné príjmy do základu dane. Potrebné je zdôrazniť, že pre uplatnenie cit. ustanovení je rozhodujúce to, či vklady alebo peňažné prostriedky , z ktorých plynú predmetné príjmy, patria to bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a nie je rozhodujúce to, na meno ktorého z manželov je vkladná knižka alebo účet s takýmito peňažnými prostriedkami vedený a nie je podstatné ani to či dispozičné právo vo vzťahu k takému účtu alebo vkladu majú obaja manželia.

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím Vás o Vaše stanovisko k nasledujúcemu problému:

Podávala som DP neveste, fyzickej osobe za rok 2009 a spätne za rok 2008. Nevesta je na rodičovskom príspevku, v roku 2008 poberala materský príspevok.
DP som podávala za účelom vrátenia dane z úrokov. Dokladovala som výpisom z účtov: 1/ účet vedený na meno nevesty
2/ účet vedený na meno syna- jej manžela.

Majú bezpodielové vlastníctvo. Vlastnia 2 účty, jeden písaný na syna, kde má dispozičné právo nevesta, druhý vedený na nevestu, kde má dispozičné právo syn.
Synov príjem je vysoký, nemohol by si nárokovať vrátenie dane z úrokov. Dohodli sa, v zmysle §4 ods.8, že si daň z úrokov bude nárokovať nevesta, keďže ani v r. 2008, aj 2009 nemala žiadne zdaniteľné príjmy.
Podľa môjho názoru im to umožňuje nielen §4 ods.8 zákona o DzP ale aj §43 ods.7 zákona o DzP.
Nevesta dostala z DÚ Žilina II, od správcu dane p. Hablákovej, predvolanie, v ktorom ju vyzývajú, aby prišla opraviť DP z dôvodu, že si nemá uplatňovať zrazenú daň iného majiteľa účtu.
Moje argumenty nepomohli a bolo mi povedané, že ak DP neopraví, pošlú neveste rozhodnutie.
Prosím Vás o skorú odpoveď
S pozdravom
11 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 143 Občianskeho zákonníka:

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
truch Pozri príspevok
Podávala som mame -dôchodkyni DP za rok 2008. Daň z úrokov jej DÚ už vrátil. Včera ijej však došla vyrúbená pokuta 50€. Keď som na DÚ telefonovala, bolo mi povedané, že pokuta je vždy 33.33€,tak sme DPpodali aj spätne za rok 2008.
Neviem z akého dôvodu dali dôchodcovi vyššiu pokutu, môžem
sa odvolať??
Veď pokuta je skoro vyššia ako zrazená daň

§ 35
Správne delikty

Na začiatok

(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
b) dane alebo rozdielu dane určenej dohodou medzi daňovým subjektom a správcom dane (§ 29 ods. 5),
c) dane alebo rozdielu dane určenej správcom dane podľa pomôcok (§ 29 ods. 6),
d) kladného rozdielu medzi vlastnou daňovou povinnosťou11ac) zistenou správcom dane a vlastnou daňovou povinnosťou11ac) uvedenou v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
e) kladného rozdielu medzi nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) zisteným správcom dane,
f) súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu11ad) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
g) kladného rozdielu medzi uplatneným vrátením dane v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v žiadosti o vrátenie dane, alebo v dodatočnej žiadosti a nižšou daňou zistenou správcom dane podľa osobitného zákona, 1b)
h) kladného rozdielu medzi daňou, ktorá mala byť podľa osobitného zákona6ec) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia, zistenou správcom dane a daňou, ktorá bola zaplatená podľa osobitného zákona6ec) bez podania daňového priznania alebo hlásenia,
i) dane zistenej správcom dane, ktorá mala byť podľa osobitných zákonov11ab) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia.
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.

(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

Myslím , že s odvolaním nepochodíš , ale skúste .To bolo potrebné prepočítať , či sa to oplatí .Každý, kto podáva spätne daňové priznania , musí počítať so sankciou a čase podania si to prepočítať , že ak podá spätne , či to má vôbec význam .Ale Vás zavádzali na DU , mali povedať že 33,33 Euro je najmenej , čo môžu vyrúbiť , lebo môžu aj viac .
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
truch Pozri príspevok
Mám na Vás prosbu. Neveste som robila DP za rok 2008 a 2009.
V roku 2008 bola na materskej,v roku 2009 je na rodičovskom príspevku. K obom priznaniam som priložila výpis z banky, z účtu, ktorý je vedený pod menom môjho syna,jej manžela. Majú bezpodielové vlastníctvo. Dnes volali neveste z DÚ, že vraj sa chce obohatiť o daň z úrokov, ktoré jej nepatria.
Chcem Vás poprosiť či nemáte argumenty podložené paragrafmi, ktorými by som mohla v pondelok preukázať oprávnenosť jej nároku na vrátenie dane z úrokov.
Má zobrať sobášny list a syn napísať prehlásenie, že si ich nenárokoval?
Ako to , že jej nepatria? .Som prekvapená vyjadrovaním pracovníčky z príslušného DU .

Tu je paragraf , ktorý jednoducho platí aj pre správkyňu dane .
http://www.porada.sk/1333668-post38.html
http://www.porada.sk/t134666-upozorn...-z-urokov.html

Manželia sa dohodli , že si ich bude nárokovať manželka .Nevidím dôvod , aby ste predkladali sobášny list a písali prehlásenie .Však nech si to overia .
6 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Dnes som sa konečne dovolala na DR ZA, p.Ing. Poláková, vedúca odd. metodiky mi povedala, že mám pravdu, pýtala si meno správkyne a povedala, že ona to všetko zariadi. Som veľmi rada, že aj v štátnej správe existujú ľudia, ktorí sú ochotní vypočuť si daňového poplatníka a dokonca mu pomôcť.

Dáša
6 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ale pozor :

§ 103 - žiadosť o poskytnutie úľavy zo sankcií alebo odpustenie sankcií 144c/ 16,50 DR SR

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...kov/index.html
6 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

profi Pozri príspevok
Dobrý den, potrebujem radu, zamestnanec s prijmom nizsim ako nezdanitelna cast si chce poziadat o vratenie dane z urokov, musi si sam podat DP alebo mu to vie zahrnut mzdarka do RZD? a este sa chcem uistit, keby mu vznikol narok na zamestnanecku premiu, tak nema narok uz na vratenie tych urokov,spravne som pochopila? dakujem za skoru odpoved
Podľa piateho bodu § 32a ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov nárok na
zamestnaneckú prémiu nevzniká, ak zamestnanec poberá iné zdaniteľné príjmy (príjmy
z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, z kapitálového majetku
a ostatné príjmy). Môže však poberať príjmy, ktoré boli zdanené daňou vyberanou zrážkou
(napr. úroky z vkladov na vkladných knižkách), pričom neuplatní postup podľa § 43 ods. 7
zákona o dani z príjmov (daň vybranú zrážkou nemôže považovať za preddavok).
To znamená, že si musí vybrať, buď prémia, alebo vrátenie dane z úrokov. Ak sa rozhodne pre druhú možnosť, musí si DP podať sám.
6 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

truch Pozri príspevok
Podávala som mame -dôchodkyni DP za rok 2008. Daň z úrokov jej DÚ už vrátil. Včera ijej však došla vyrúbená pokuta 50€. Keď som na DÚ telefonovala, bolo mi povedané, že pokuta je vždy 33.33€,tak sme DPpodali aj spätne za rok 2008.
Neviem z akého dôvodu dali dôchodcovi vyššiu pokutu, môžem
sa odvolať??
Veď pokuta je skoro vyššia ako zrazená daň
No ja som našla tento zákon 563/2009 Zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
a tam v § 155 sú rozpísané pokuty. Naozaj môžu byť od 30 do 16 000 eur za nepodanie DP v stanovenej lehote.
5 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Zita5 Pozri príspevok
Poraďáci čo majú Draka, tam aj v tejto sekcii sa dočítajú , že už tam je upozornenie , že sa má počítať so sankciou .Ja som to tam už niekde čítala , písal to p.Mihál v rokoch predošlých .
Ja som na sankciu upozorňovala (zákon hovorí o uložení sankcie a nie o možnosti uložiť sankciu). aj som sa dostala do polemiky s dogickou, za čo som si vyslúžila aj mínusový bod. Naozaj bolo treba vopred prepočítať, či je vrátená daň vyššia ako možná max. sanckia.
Tu je to: http://www.porada.sk/t101726-p46-age...ml#post1345291
5 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Blankake Pozri príspevok
Rodné číslo sa vypisuje zľava doprava, bez lomítka. To posledné políčko sa podľa mňa necháva prázdne v prípade 9-miestneho čísla.
Číselné údaje sa zarovnávajú vpravo, ostatné údaje sa píšu zľava. /text priamo z DP/
V prípade 9-miestneho rodného čísla zostáva prvé políčko prázdne.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Dnes som bola na DÚ. Získala som pár info týkajúcich sa DP týkajúcej sa vrátenia zrazenej dane z úrokov.
Pri podaní DP za rok 2008, pokuta je 3,32€. DP sa vypisuje na tlačive platnom v roku 2008 v slovenských korunách. Takže ak sa vám to po odpočítaní tisícky oplatí treba podať. Tlačivo je na stránke DRSR.
Podáva sa DP B.
DP za rok 2009
Dôchodca nesmie zabudnúť zaškrtnúť riadok 29 x áno a v r.30 uviesť svoj dôchodok.
Úroky uvádza : tab.2 r.2 a 10
na str.5 r.46 a 48, potom v r. 60,62,64,66,67,68,69,77
Daň z úrokov: r.78,87,99
V riadku 99 je preplatok. Nezabudnúť na strane 10DP požiadať o vrátenie preplatku
2 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

truch Pozri príspevok
Mám otázku týkajúcu sa rodného čísla. Udáva sa s lomítkom, alebo bez? Ja mám rodné číslo: napr:555505/5555, vtedy sa mi do priznania lomítko nezmestí, dávam 5555055555. Dôchodcovia majú za lomítkom len 3 čísla napr. 335303/333 a ja neviem či do DP mám písať 335303333, alebo 335303/333, alebo tam pridať na konci 0? 3353033330.
Budem Vám vďačná za usmernenie Dáša
Rodné číslo sa vypisuje zľava doprava, bez lomítka. To posledné políčko sa podľa mňa necháva prázdne v prípade 9-miestneho čísla.
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Nevesta mi dnes doniesla to predvolanie, citujem:
" dostavte sa ihneď na DÚ.... vo veci opravy daňového priznania za r. 2008 ( neuplatňovať zrazenú daň iného majiteľa účtu) ! + rovnako r. 2009.

Paráda, že

Dáša
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Zita5 Pozri príspevok
Myslím, že sa vyznamenali .V každom prípade Ťa prosím, daj nám vedieť ako to dopadlo .Držím palce .
Jasné že dám vedieť, v pondelok tam nabehnem
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Telefonicky som volala pracovníčke DÚ, argumenty nepomohli, bolo mi povedané, že si nemôže nárokovať daň z úrokov z manželovho účtu. Vraj pošlú rozhodnutie a mám telefonovať pani Borakovej z DR Žilina. Tú som nezastihla, volala som do B.Bystrice a tam mi povedali, že mám pravdu, aby som volala na DR do Žiliny, oni sú nadriadeným orgánom DÚ Žilina II. Tak uvidím, čo sa mi podarí

Dáša
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Zita5 Pozri príspevok
Očakávam odpoveď a myslím, že nie som sama .
Zitka poslala som dopyt na DRSR, už mi prišlo potvrdenie, že ho prijali, kedy bude odpoveď neviem, napísala som " prosím súrne" tak uvidím
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Zita5 Pozri príspevok
Bodaj by mala záujem to preveriť , všetko by sa urýchlilo .
Nevyzerala na to, že by si niečo chcela preveriť, je presvedčená, že má pravdu, nebude sa unúvať niečo zisťovať,nebodaj študovať zákony.
Ešte som sa nedovolala na žilinské riaditeľstvo, ak sa nedovolám ani zajtra, pôjdem tam osobne.

Dáša
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Podávala som mame -dôchodkyni DP za rok 2008. Daň z úrokov jej DÚ už vrátil. Včera ijej však došla vyrúbená pokuta 50€. Keď som na DÚ telefonovala, bolo mi povedané, že pokuta je vždy 33.33€,tak sme DPpodali aj spätne za rok 2008.
Neviem z akého dôvodu dali dôchodcovi vyššiu pokutu, môžem
sa odvolať??
Veď pokuta je skoro vyššia ako zrazená daň
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Skôr ako som DP podávala, zatelefonovala som na oba DÚ, pre istotu. Na oboch mi bolo povedané, že sankcia bude 1.000 Sk, čiže okolo 33€. Je nefér, keď potom vyrúbia inú, samozrejme vyššiu pokutu. S pokutou som počítala už pri podávaní DP, ale rátala som,že po odpočítaní pokuty mame aj niečo zostane, keby boli hneď povedali, že pokuta môže byť aj vyššia, nebola by som DP podávala. Skúsim mame napísať žiadosť o zníženie pokuty, uvidím či uspejem.
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

S tými daňami z úrokov sa mi tento rok veľmi zadarilo, najprv nevesta, teraz mama a ktovie čo ešte nájdu
2 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

paluci Pozri príspevok
Dobry den prajem,
je mozne podat dodatocne danove priznanie na vratenie zrazenej dane, ak ide o starobneho dochodcu a v DDp by si uplatnil narok na vratenie dane zrazenej z urokov v roku 2008?
dakujem
Ak nepodával žiadne DP a ani nemal urobené RZD, tak nemôže podať DDP, ale mohol by podať riadne DP, ktoré by však už bolo so sankciou, nakoľko by bolo podané po termíne...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať