Zavrieť

Porady

absencia a odvody do ZP?

Ahojte! Mám zamestnanca, ktorý v čase od 24.08.2005 do 04.09.2005 bol PN. Dňa 05.09.2005 bol práceschopný, avšak do zamestnania nenastúpil. Písomne som ho upozornila na porušenie pracovnej disciplíny a ukončili sme s ním okamžite pracovný pomer. Čiže v období od 05.09.2005 do 23.09.2005 mal absenciu. Prosím Vás aká výška odvodov do ZP po 01.09.2005 bude v danom prípade? Ďakujem.
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

inge57
... a ukončili sme s ním okamžite pracovný pomer..
K akému dátumu?
0 0
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

k dátumu prevzatia, tak ako som hore uviedla dátum 23.09.2005.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

VZ pre ZP bude:

a) pri mesačnom plate:

(6500 / 22) * 15 = 4432

b) pri "hodinovke":

15 * 37,40 * denný úväzok
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Logicky by to malo byť ako píše endrju. Ale skúste rozanalyzovať § 13 ods.16 novely zákona o zdr. poistení v náväznosti na ods. 15. Vylučovacou metodou možno prísť aj na to, že za čas absencie sa min.mzda kráti / napr. za celý mesiac absencie je VZ pre zdr.poi. O,- Sk /. Na druhej strane , za čas poskytnutého neplat.voľna poskytnutého podľa ZP bez náhrady mzdy sa min.mzda nekráti /cit. § 13 ods.16/. Čakam reakcie. Pekný deň.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Peťo
Logicky by to malo byť ako píše endrju. Ale skúste rozanalyzovať § 13 ods.16 novely zákona o zdr. poistení v náväznosti na ods. 15. Vylučovacou metodou možno prísť aj na to, že za čas absencie sa min.mzda kráti / napr. za celý mesiac absencie je VZ pre zdr.poi. O,- Sk /. Na druhej strane , za čas poskytnutého neplat.voľna poskytnutého podľa ZP bez náhrady mzdy sa min.mzda nekráti /cit. § 13 ods.16/. Čakam reakcie. Pekný deň.
Peťo, dobre podkutý právnik by asi dokázal takéto úvahy obhájiť aj pred súdom. Neviem však, či by výsledný efekt bol pre "absentéra" mimoriadne pozitívny. Vysúdil by "až" 910,- Sk úspor na preddavkoch poistného na ZP.
Náramne by som sa totiž čudoval zamestnávateľovi, ktorý strpí celomesačnú absenciu bez vyvodenia dôsledkov.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
To akože zamestnávateľ má zaplatiť za absentéra zdr. poistenie?! Ak áno, ako mu to potom bývalý zamestnanec vráti?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Janiela
To akože zamestnávateľ má zaplatiť za absentéra zdr. poistenie?! Ak áno, ako mu to potom bývalý zamestnanec vráti?
Áno, zaplatiť. Vymáhať sa to dá súdnou cestou ako škoda spôsobená zamestnancom. Samozrejme, aj zamestnávateľ musí mať dobre podkutého právnika. Toto bolo medzi riadkami mojej odpovede na Peťov príspevok. Kto bude mať z tohoto najväčší prospech? Ak si myslíte, že právnici, nie ste ďaleko od pravdy
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Očakávala som kladnú odpoveď. Napadlo mi to hneď po prečítaní 1. príspevku, lebo doba od 5. do 23.9. je strašne dlhá, zamestnávateľ sa mal rozhodnúť na tretí deň absencie o okamžitom skončení PP.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Ach, jo!!! Niekedy túžim byť právnikom. Vďaka za radu.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Prepáčte mi, ešte raz sa vrátim k problému.
Ako bude vyzerať mes. výkaz na zdravotnú poisťovňu? Vymeriavací základ bude napr. 6500,- Sk + prislúchajúce percentá? V prílohe vyznačím 0 pracovných dní?
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

My sme mali rovnaký problém, bolo to však pred 1.9.2005. Niekto sa pýta, kto toleruje mesiac absencie. My sme museli tolerovať mesiac a pol, pretože nám dotyčný pracovník poslal SMS, že je PN, keď ju však nedoniesol, vyzvali sme ho znovu, poslal SMS, že mu jeho zdravotný stav nedovoľuje pracovať, že mu máme dať výpoveď -citujem: Dajte mi výpoveď z mojej strany. A takto sa ťahalo mesiac a pol. Takisto nám prvý deň na SP a ZP povedali, že máme uhradiť odvody z minimálnej mzdy, na druhý deň to však už nebola pravda. Na ZP sme vypísali tlačivo "hromadné hlásenie", kde sme uviedli začiatok a koniec doby absencie, napr. od 15.6. do 20.7.2005 a na okraj sa poznačilo, že sa jedná o Absenciu, ku dňu 20.7.2005 sme vypísali odhlášku zo ZP, keďže v ten deň sám dal výpoveď a ešte podpísal vyhlásenie-tlačivo dala ZP, že za uvedený čas nemal príjem. Pokiaľ by sme mu dali neplatené voľno, museli by sme zaplatiť odvody z min. mzdy, keďže sa jednalo o absenciu, odvody sa neplatili, takisto aj v mesačnom výkaze sme ho potom uviedli s nulovým vymeriavacím základom, kedže nemal príjem za uvedený mesiac, v našom prípade júl, ale bol v stave pracovníkov. Rovnako sme postupovali na SP, tam sa vypísalo tlačivo registračný list FO, začiatok a koniec prerušenia, dôvod kód 3 - Absencia a takisto sa odvody neplatili. Nuž neviem, ako je to po 1.9., ale aj pred týmto dátumom sa nevedeli na uvedených poisťovniach dohodnúť.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie, počet dní, za ktoré sa platí poistné 30 (31), ak absencia bola celý mesiac.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

liba2
Očakávala som kladnú odpoveď. Napadlo mi to hneď po prečítaní 1. príspevku, lebo doba od 5. do 23.9. je strašne dlhá, zamestnávateľ sa mal rozhodnúť na tretí deň absencie o okamžitom skončení PP.
Libuš, z kontextu som pochopil, že zamestnávateľ sa rozhodol rýchlo.
Avšak nejakú chvíľu trvalo pokiaľ nastalo doručenie poštou (doručenka do vlastných rúk, úložná lehota a pod.). 15 pracovných dní v takomto prípade je asi veľmi "dobrá doba".
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Janiela
Prepáčte mi, ešte raz sa vrátim k problému.
Ako bude vyzerať mes. výkaz na zdravotnú poisťovňu? Vymeriavací základ bude napr. 6500,- Sk + prislúchajúce percentá? V prílohe vyznačím 0 pracovných dní?

Myslím po 1.9.2005
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Janiela
Myslím po 1.9.2005
Odpovedala Ti Janka Motyčková (somij) v príspevku číslo 13.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Áno, už vidím. Ďakujem.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
reagujem na monču.
ja som doniesla takýto výkaz do zp a dívali sa na mňa, že čo im to nesiem.Tak som to musela zrušiť.Ale keď som im povedala, že na výkaze, aj keď bolo 31 kalendárnych dní bude mať o 2 menej /absencia/ a nebude mať tieto 2 dni vykryté,tak mi na to nevedeli odpovedať. ale mám si písť tento týždeň na zp pre rozum, tak dám vedieť. Ja mám absentéra aj do 1.9 aj po 1.9.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
bola som na ZP-VŠZP a tam som bola usmernená, že absenciu mám predložiť na tlačive "Oznámenie poistenca-zamestnanca na zmenu platiteľa poistného štát", ale slovko štát mám škrknúť a do kolonky iný dôvod mám napísať absencia a obdobie od-do.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

dadika
bola som na ZP-VŠZP a tam som bola usmernená, že absenciu mám predložiť na tlačive "Oznámenie poistenca-zamestnanca na zmenu platiteľa poistného štát", ale slovko štát mám škrknúť a do kolonky iný dôvod mám napísať absencia a obdobie od-do.
Ak tá absencia bola v auguste, nahlasovala sa na ZP ako zmena platiteľa - nahlasoval zamestnanec. Ale ak je po 1.9., nenastáva zmena platiteľa, nenahlasuje sa ZP.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
žiaľ musela som nahlásiť. nuž 100 zdravotných poisťovní 100 rôznych odpovedí a "momentálne sa školia".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať