Zavrieť

Porady

,,mátoha,, KONTOKOREKTNÝ ÚVER

AHOJTE PORAĎÁCI, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Firma má ůčet v ČSOB a využíva možnosť čerpania kontokorektného úveru. Banka nám posiela výpis podľa uskutočnených pohyboch denne a druhý úverový výpis 1x mesačne. AKO SPRÁVNE ZAÚČTOVAŤ :
ban.výpis -
04.02.10. príkaz na uhradu IPU ............ - 28eur / uhr. dodávateľ/
04.02.10 čerpanie úveru ..................... + 28eur
v mesačnom BV
04.02.10. čerpanie úveru .................... - 28eur

Ďakujem Júlia
Naposledy upravil juliailovska : 08.04.10 at 07:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Kontokorentný úver je zmluvná možnosť s bankou ísť so stavom bežného účtu do mínusu. Účtuje sa ako iný bežný účet 221, teda dodavateľ 321/221. Iba v súvahe sa vykazuje jeho zostatok v riadku 118, medzi bežnými bankovými úvermi, nie v riadku 057 medzi bankovými účtami. O mesačnom výpise neúčtuješ, je iba na dokladovanie stavu úveru. Kvôli súvislému prehľadu možno o ňom účtovať na podsúvahových účtoch.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    a_je_to Pozri príspevok
    Kontokorentný úver je zmluvná možnosť s bankou ísť so stavom bežného účtu do mínusu. Účtuje sa ako iný bežný účet 221, teda dodavateľ 321/221. Iba v súvahe sa vykazuje jeho zostatok v riadku 118, medzi bežnými bankovými úvermi, nie v riadku 057 medzi bankovými účtami. O mesačnom výpise neúčtuješ, je iba na dokladovanie stavu úveru. Kvôli súvislému prehľadu možno o ňom účtovať na podsúvahových účtoch.
    Súhlasím, lenže ČSOB vystavuje ku kontokorentu úverový účet, na ktorom je potrebné cez účet 261/A účtovať všetky prevody splátok.
    A tie prevody mám účtovat takto ban.výpis -
    04.02.10. príkaz na uhradu IPU ............ - 28eur / uhr. dodávate¾/
    321/221
    04.02.10 èerpanie úveru ..................... + 28eur
    221/261
    v mesaènom BV
    04.02.10. èerpanie úveru .................... - 28eur
    261/231
    Dakujem

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    321/221 28.-
    221/261 28,-
    261/231 28,-
    Všetko ti musí súhlasiť, a ako vytvoríš analytiku? Jednoducho, k účtu 261 si pridáš napr. 261/001, 261/002 ja mám takto analytiku vytvorenú nielen na takmer všetkých účtoch, ale napr. na 261 si vieš skontrolovať, ktorá analytika je na vklady a výbery, ktorá na prevody medzi účtami. A prečo si to vlastne riešila cez odkazy?
    ďakujem veľmi pekne, dneska som sa s tým potrapila a konečne mi sadli zostaty , len ostáva vyriešla ešte jeden problém :
    ban.výpis
    príkaz na úhradu z IPÚ ................... 220,54 /311/
    splátka úveru ............................... -220,54
    nespoplatnený vklad ...................... 132,80 vrát. poplatok za správu banka omylom zaúčtovala
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    výpis z úveroveho výpisu
    splátka úveru 220,54 .......................207,54 ?????
    vyrovnanie zostatku s ban.úètom úrok: 6,35 ???? popkatky : 6,64 ?????
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨
    a riešila cez odkazy nie som tu medzi vami dlho tak ešte moc neviem ako to tu funguje...............

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    marjankaj Pozri príspevok
    To je naozaj unikátne, ako to táto banka robí.
    Ja s nimi nemám najmenší problém... hoci prvý mesiac som sa musela naučiť čítať...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ajuška Pozri príspevok
    Ja s nimi nemám najmenší problém... hoci prvý mesiac som sa musela naučiť čítať...
    Keď ti to zaplatia je to OK. Namiesto 1000 položiek vyfaktúruješ 3000, to se vyplatí. Napríklad taký úrok 0,01 € účtuje na trikrát. Naozaj to má niečo do seba.
    Ahojte Poraďáci,

    vie mi niekto prosím poradiť ohľadom KTK úveru v ČSOB? (nerozumiem celkom dobre ich výpisom).

    Na ktorých účtoch by som mala mať zostatok k 30.09.2010?
    Iba na 231-tke alebo aj na 261-tke?
    Nesedí mi súvaha (aktíva a pasíva) a rozdiel je vo výške vyčerpaného úveru.

    Pekný deň

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ClaudiaMD Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,

    vie mi niekto prosím poradiť ohľadom KTK úveru v ČSOB? (nerozumiem celkom dobre ich výpisom).

    Na ktorých účtoch by som mala mať zostatok k 30.09.2010?
    Iba na 231-tke alebo aj na 261-tke?
    Nesedí mi súvaha (aktíva a pasíva) a rozdiel je vo výške vyčerpaného úveru.

    Pekný deň
    Čerpanie kontokorentu vyzerá ako prírastok na bežnom účte a splátka kontokorentu zase ako úbytok na bežnom účte. Cez 261 tieto sumy prenášaš na konto 231. Klient by ti mal dať dva výpisy za mesiac - jeden za bežný účet, druhý za kontokorent. Ak to všetko poúčtuješ tak, ako bolo spomínané v predchádzajúcich príspevkoch - musí to sadnúť.

    Na 261 môže teoreticky zostať nejaký zostatok - ale keďže prevody v rámci banky prebehnú v ten istý deň, tak to nebýva zvykom.
    Hoď sem predkontácie, ako účtuješ kontokorent.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    ClaudiaMD Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,

    vie mi niekto prosím poradiť ohľadom KTK úveru v ČSOB? (nerozumiem celkom dobre ich výpisom).

    Na ktorých účtoch by som mala mať zostatok k 30.09.2010?
    Iba na 231-tke alebo aj na 261-tke?
    Nesedí mi súvaha (aktíva a pasíva) a rozdiel je vo výške vyčerpaného úveru.

    Pekný deň
    ... pozri vyššie, príspevok č. 2 od a_je_to.
    Martin Mocko Pozri príspevok
    Čerpanie kontokorentu vyzerá ako prírastok na bežnom účte a splátka kontokorentu zase ako úbytok na bežnom účte. Cez 261 tieto sumy prenášaš na konto 231. Klient by ti mal dať dva výpisy za mesiac - jeden za bežný účet, druhý za kontokorent. Ak to všetko poúčtuješ tak, ako bolo spomínané v predchádzajúcich príspevkoch - musí to sadnúť.

    Na 261 môže teoreticky zostať nejaký zostatok - ale keďže prevody v rámci banky prebehnú v ten istý deň, tak to nebýva zvykom.
    Hoď sem predkontácie, ako účtuješ kontokorent.
    Posielam predkontácie:

    uhrada fa 321 / 221 ( -1.000 EUR)
    cerpanie uveru 221 / 261 ( 1.000 EUR)

    Zostatok k 30.09.2010 (0 EUR)


    kontokorent 261 / 231 (1.000 EUR)

    Zostatok k 30.09.2010 (1.000 EUR)


    Mám čerpanie KTK k 30.09.2010 v sume 1.000 EUR. Takže na 231-tke mám zostatok 1.000 EUR.
    Ostatné položky ako 221 a 261 by sa mali vypárovať?

    ČSOB má veľmi nejasné tie výpisy. Pretože na bežnom účte mám zostatok 130 EUR. (zostatok na 221-tke)
    Ale na KTK mám 1000 EUR (čerpanie).

    Myslím si, že takto by to malo byť správne ale aj tak mám tam stále ten rozdiel :-(.

    Účtuje niekto KTK v ČSOB-čke?
    Naposledy upravil ClaudiaMD : 25.10.10 at 05:24 Dôvod: doplenenie

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Claudia:
    z postupov účtovania:

    221-Bankové účty
    221-Bankové účty sa účtuje aj vtedy,ak má po dohode s bankou príslušný účet v banke pasívny zostatok, napríklad kontokorentný účet. V súvahe sa pasívny zostatok vykazuje ako poskytnutý krátkodobý bankový úver.

    Prečítaj si prosím príspevok č. 2 od a_je_to.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ClaudiaMD Pozri príspevok
    Posielam predkontácie:

    uhrada fa 321 / 221 ( -1.000 EUR)
    cerpanie uveru 221 / 261 ( 1.000 EUR)

    Zostatok k 30.09.2010 (0 EUR)


    kontokorent 261 / 231 (1.000 EUR)

    Zostatok k 30.09.2010 (1.000 EUR)
    Lenka má pravdu v tom, čo hovoria postupy. Ja to kôli softu účtujem cez 231. ČSOB posiela ku kontokorentu zvlášty výpis. Teda chodí výpis z bežného účtu a potom ešte výpis z kontokorentu. Ostatné banky normálne povolia bežný účet do mínusu a je to v pohode. ČSOB je v tomto prípade iná. Tam bežný účet nejde do mínusu, keďže kontokorentný účet má zvlášte číslo účtu.

    Iba nechápem, čo ti na tom nemôže sedieť. Keď účtuješ tak, ako si tu napísala. Na BU je zostatok 0 a na kontokorente -1000 - a tak je to správne, nie?

    MartinaDom je offline (nepripojený) MartinaDom

    MartinaDom
    Presne riešim výpisy z csob len v jednoduchom účtovníctve. Potrebujem pomoc.
    Neviem či účtovať len na bankovom účte a výpis ku kontokorentu si nevšímať. Mám čerpanie úveru na bež. účte uctovat v JU ako iný príjem neovpl zd. ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.