Zavrieť

Porady

ako účtovať zahr.bločik z nákupu

Ahojte poraďáci! Ako zaúčtovať v PU nákup phl v Rumunsku? Ja by som to urobila asi nasledovne, len som si nie istá, tak prosím odsúhlaste, alebo opravte:

-výdavok v hotovosti z eur pokladne: 40,-eur : 261 / 211 100 (eurová pokl.)
- zámena týchto eur v zmenárni na rumunský lei: 168,40,- RON :
211 400 / 261 (valutová.pokl)
- nákup phl aj dialn.známky: 140,- RON: 501 / 211 100
- tam majú na bločkoch dph 24%, čo s tým??? Mám zaučtovať celú sumu do výdavku t.j. 140,- RON, alebo bez dph (ale táto sumu na bločku nie je uvedená, len suma dane z prid.hodnoty ) PROSÍM POMôŽTE MI S TÝM !
Naposledy upravil Dav : 24.09.10 at 05:23
Usporiadat
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ja nerobím pri zahraničných bločkoch nič s dph, zaúčtujem celkovú sumu na bločku na 501, dočítala som sa to tu na porade
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

yvica Pozri príspevok
ja nerobím pri zahraničných bločkoch nič s dph, zaúčtujem celkovú sumu na bločku na 501, dočítala som sa to tu na porade

No pokiaľ ti výška zahr. DPH nepresiahne limit tej ktorej krajiny, tak to máš ok. Pozri tu:



http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1
2 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mondes Pozri príspevok
No pokiaľ ti výška zahr. DPH nepresiahne limit tej ktorej krajiny, tak to máš ok. Pozri tu:



http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1

ja účtujem zahraničné bločky na príslušný účet nákladov a DPH z nich na 548 analyticky podľa krajín. Na konci roka si už len preverím, či som splnila podmienku na vrátenie DPH a podľa toho sa rozhodnem. Minulý rok, keď mi mali vrátiť 70 EUR DPH, som nakoniec DPH ani nežiadala, pretože vybavenie zaručeného podpisu bolo drahšie ako vrátená DPH. Dala som DPH do daňového priznania ako pripočítateľnú položku....
4 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás. Opäť sa vrátim k téme účtovania bločku za nákup PHM v zahraničí. Napadla ma taká vec, že vlastne prečo sa účtuje samostatne bloček za nákup PHM. Ak mám medzi dokladmi bloček z PHM v zahraničí, tak v rámci vyúčtovania pracovnej cesty si ho dám do N. Či? Resp. ktorý postup je správny?
Ak mám doklad o kúpe PHM napr. z Poľska tak:
1. Z bločka si odčítam poľskú DPH, ktorú zaúčtujem do VNZD a zvyšok do VOZD (tak, ako sme to preberali vyššie), alebo
2. Urobím vyúčtovanie PC a bloček tam zahrniem.



.....veď predsa keď bol v Poľsku napr. na služobke, tak si spraví vyúčtovanie a hotovo. Či?


Netýka sa to, o čom sme vyššie písali len bločkov za nákup napr. nejakého materiálu alebo tovaru?

.....a nakoniec, vyššie som čítala, že DPH za nákup PHM v zahraničí vraj sa nedá vrátiť. Prosím Vás o ujasnenie. Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás. Opäť sa vrátim k téme účtovania bločku za nákup PHM v zahraničí. Napadla ma taká vec, že vlastne prečo sa účtuje samostatne bloček za nákup PHM. Ak mám medzi dokladmi bloček z PHM v zahraničí, tak v rámci vyúčtovania pracovnej cesty si ho dám do N. Či? Resp. ktorý postup je správny?
Ak mám doklad o kúpe PHM napr. z Poľska tak:
1. Z bločka si odčítam poľskú DPH, ktorú zaúčtujem do VNZD a zvyšok do VOZD (tak, ako sme to preberali vyššie), alebo
2. Urobím vyúčtovanie PC a bloček tam zahrniem.



.....veď predsa keď bol v Poľsku napr. na služobke, tak si spraví vyúčtovanie a hotovo. Či?


Netýka sa to, o čom sme vyššie písali len bločkov za nákup napr. nejakého materiálu alebo tovaru?

.....a nakoniec, vyššie som čítala, že DPH za nákup PHM v zahraničí vraj sa nedá vrátiť. Prosím Vás o ujasnenie. Vďaka.
Nikto sa nevyjadrí k tomu?
Účtovanie bločku zo zahraničia sa týka aj nákupu PHM? Napr. mám bloček z PL o kúpe kabelky, ten účtujem tak, že si tú sumu rozdelím a poľskú DPH zaúčtujem do VNZD a nakonci roka podľa výšky buď preúčtujem, alebo nie.
Avšak ak mám bloček z PHM z Poľska, tak urobím vyúčtovanie PC. Nie?


Ďakujem pekne.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

a kabelky sa môžu dávať do nákladov??????
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

yvica Pozri príspevok
a kabelky sa môžu dávať do nákladov??????
To som povedala ako príklad, ale požičovňa svadobných a spoločenských šiat môže dať do N aj kabelku, ktorú požičiava zákazníkom. :-))
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mondes Pozri príspevok
Nikto sa nevyjadrí k tomu?
Účtovanie bločku zo zahraničia sa týka aj nákupu PHM? Napr. mám bloček z PL o kúpe kabelky, ten účtujem tak, že si tú sumu rozdelím a poľskú DPH zaúčtujem do VNZD a nakonci roka podľa výšky buď preúčtujem, alebo nie.
Avšak ak mám bloček z PHM z Poľska, tak urobím vyúčtovanie PC. Nie?


Ďakujem pekne.
ja som sa rovnako zamýšľala nad ubytovaním.... Keďže som chcela dostať aj DPH do nákladov, pripla som to k vyúčtovaniu cestovného... ako je to s PHM neviem, hlavne ak sa to týka firemného auta..... to by zaujímalo aj mňa....
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

no včera som sa dozvedela, že dph zo zahraničných bločkov by sa mala dávať na účet 548 (na tento účet dávam neuplatnenú dph slovenskú) s analytikou, a ak presiahne hranicu - ktorú sa neviem nikde dočítať, tak je to nedaňový náklad a ak nepresiahne môže ísť do nákladov? môžete mi poradiť či je to dobre alebo nie?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

yvica Pozri príspevok
no včera som sa dozvedela, že dph zo zahraničných bločkov by sa mala dávať na účet 548 (na tento účet dávam neuplatnenú dph slovenskú) s analytikou, a ak presiahne hranicu - ktorú sa neviem nikde dočítať, tak je to nedaňový náklad a ak nepresiahne môže ísť do nákladov? môžete mi poradiť či je to dobre alebo nie?
Bloček z PHM z EU:
501/211
548/211 (je suma DPH)
V prípade, že suma prekročí 50 Eur za rok, máš nárok žiadať o vrátenie DPH z člesnkých štátov. V prípade, že nepožiadaš o vrátenie DPH, tak ide suma na 548 (DPH) ako pripočitateľná položka v DPPO.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

ďakujem, a ak mám dialničnú nálepku českú kupovanú na slovenskú je tam suma 13,- nie je vyčíslená dph,účtujem celú na 518, podkladovú časť nemám aj keby som mala tak nemôžem odpočítať, slovenskú ak nemám podklad. čast dávam na 518,548/211 ak mám 518,343/211? dík
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

yvica Pozri príspevok
ďakujem, a ak mám dialničnú nálepku českú kupovanú na slovenskú je tam suma 13,- nie je vyčíslená dph,účtujem celú na 518, podkladovú časť nemám aj keby som mala tak nemôžem odpočítať, slovenskú ak nemám podklad. čast dávam na 518,548/211 ak mám 518,343/211? dík
prosím poradiť aj s citovaným príspevkom a ako riešite platbu kartou v napr. čechách, kde z účtu sa odpočíta v eurách, bločik ale cez id, ktorý účtujem je v czk, zaúčtovala som v eurách na základe platby z účtu ale čo s dph dať na 548 ale keď bločik je v czk prepočítavam???? dík
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

zdravím
tiež by sa mi žišla odpoved na poslednu otazku, ako je to ked je nákup phl v ČR cez kartu, ako to zaučtujem můžem použit ten istý kurz ako banka alebo musím den pred tým NBS? a ak by mi tam vyšli centy to hned zaučtujem ako kurzový rozdiel?
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

Zdravím, po prečítaní celej témi som z toho zmetená ešte viac,
nakup phm v CR z karty
z karty bolo odratané 61,16e,
blok z nakupu prepočítam kurzom 1 den pred nákupom podla nbs.
zaokruhlim matematicky
vznikne mi KR a ten rovno zaučtujem môžem tak?
5xx/221 ZD
5xx/221 DPH CZ
563/221 KR (cez ID)
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

alusa783 Pozri príspevok
Zdravím, po prečítaní celej témi som z toho zmetená ešte viac,
nakup phm v CR z karty
z karty bolo odratané 61,16e,
blok z nakupu prepočítam kurzom 1 den pred nákupom podla nbs.
zaokruhlim matematicky
vznikne mi KR a ten rovno zaučtujem môžem tak?
5xx/221 ZD
5xx/221 DPH CZ
563/221 KR (cez ID)
Lepšie je počkať s účtovaním, kým nie je suma, ktorú odpísala banka z BÚ. Potom treba cez ID zaúčtovať zápis :
501/231 - ZD
548/231 - česká DPH spolu všetky tri riadky = suma, odpísaná z BÚ
563/231 - kurzový rozdiel ... ten sa v mnohých programoch dá účtovať iba k záväzkovému /pohľ./ účtu, nie bankovému
Úhradu z BÚ účtovať iba na 231/221. V účtovnom okruhu Banka sa majú účtovať iba sumy z výpisu na pohľadávkové a záväzkové účty. Aj preto interný doklad, nie priamo. Z nákladových sa v Banke účtuje iba 568, 591 a z výnosových iba 662. Nie je to žiadne nariadenie, ale účtovníctvo je prehľadnejšie. Okolo účtovania na 231 tu už bolo toho viac nafilozofované, napríklad aj tu : http://www.porada.sk/t209981-platby-...ml#post2264703 Bol tam názor, že na 231 podľa § 47/4 PÚP iba ak ide o kreditku, nie iné platobné karty, tie idú údajne cez 261, ale PÚP to neuvádzajú. Ja zastávam názor, že na 231 patrí účtovanie nie preto, že by šlo o kreditku. Ale preto, lebo predaj na "úver" poskytla pumpa, nie banka. Ale ... môžeš použiť inú alternatívu, ak sa Ti bude pozdávať viac ...
Tá 548 je pripočítateľnou iba ak Ti vznikne nárok na vyžiadanie DPH z ČR a neuplatníš si ho. Ak nevznikne pre nedosiahnutie hranice pre vyžiadanie, tak je uznaným nákladom.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

dakujem za odpoveď vrátim sa nazad, sumy prepočítam kukrzom platným 1 den pred nákupom. zaokruhlim matematicky a zvyšné peniaze ktoré sa odrátali z BU je KR ano?
s tou 231 si ma trošku zaskočil, už davnejšie mi niekto povedal že to napr. učtuje cez 261, a vela iných ludí to učtuje rovno na nákladový učet... (berem to čo si napísal že v okruhu banky by sme mali učtovat len pohl a zavaz. plus tie 3 učty ak sa da napíš kde si to našiel)
môj osobný nazor je že 261 je lepšia ako 231 ale ako už bolo vo vela temach rozoberané každy to učtuje inak.. (čo ma dost zaráža že to postupy uč. nedefinuju presne)
a nakoniec dodam k tomu učtovaniu zahraničnej DPH aj o tom som našla vela článkov niektoré hovoria o 548 niektoré o vytvorení dalšieho ana. učtu pri učte kde bol zaučtovaný ZD ...
​prosím o odsuhlasenie toho prepoštu na začiatku..
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

alusa783 Pozri príspevok
dakujem za odpoveď vrátim sa nazad, sumy prepočítam kukrzom platným 1 den pred nákupom. zaokruhlim matematicky a zvyšné peniaze ktoré sa odrátali z BU je KR ano? áno, veď som napísal, že všetky tri riadsky spolu sú rovné sume, odpísanej z BÚ, to Ťa nepustí.
s tou 231 si ma trošku zaskočil, už davnejšie mi niekto povedal že to napr. učtuje cez 261, /dávnejšie bolo dávnejšie, od 1.1.12 platí § 47/4 postupov, veď si ho pozri/ a vela iných ludí to učtuje rovno na nákladový učet... (berem to čo si napísal že v okruhu banky by sme mali učtovat len pohl a zavaz. plus tie 3 učty ak sa da napíš kde si to našiel /nenašiel som to nikde, ale keď máš jeden mesačný výpis, tak sa to lepšie organizuje aj dokladuje. Ak máš interný doklad, tak k sume úhrady iba pripíšeš č. ID a máš. Ale ak účtuješ na výpise, tak príloha sa horšie hľadá./)
môj osobný nazor je že 261 je lepšia ako 231 ale ako už bolo vo vela temach rozoberané každy to učtuje inak.. (čo ma dost zaráža že to postupy uč. nedefinuju presne ... pozri si predsa len ten § 47/4 PÚP )
a nakoniec dodam k tomu učtovaniu zahraničnej DPH aj o tom som našla vela článkov niektoré hovoria o 548 niektoré o vytvorení dalšieho ana. učtu pri učte kde bol zaučtovaný ZD ... obidve alternatívy sú správne, ale jedna z nich bude správnejšia. Treba na to ísť logicky, podľa pravdepodobnosti. Ak nárok na vrátenie vznikne, tak je správnejšia 548. Lebo v uzávierkových operáciách musíš zaúčtovať nárok na vrátenie na 648, čo je párový účet k 548 a obidva sú vo VZS pod sebou. Ak nárok na vrátenie nevznikne, tak je správnejšie, ak nenárokovateľná daň bola účtovaná na ten účet, čo aj základ. ..
​prosím o odsuhlasenie toho prepoštu na začiatku.. je správny
.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

velmi pekne dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať