Zavrieť

Porady

Pracovný pomer sám so sebou

V nejednom príspevku napr. http://www.porada.sk/547482-post11.html , http://www.porada.sk/t16014-odmena-konatela.html (príspevok 106 odobrený J. Mihálom ) ako i v ďalších sa radí, aby v jednosobovej s.r.o. konateľ uzavrel sám so sebou pracovný pomer, dohodu a pod.

V rámci googlenia som však narazil na toto stanovisko NSČR:

"Popis činností statutárního orgánu je přitom v obchodním zákoníku vymezen značně široce – např. u jednatele je to dle § 134 a 135 obchodního zákoníku obchodní vedení společnosti, zajištění vedení předepsané evidence a účetnictví apod. V případě jednatele tedy výkon funkce téměř každého vedoucího zaměstnance koliduje s výkonem funkce jednatele. Prakticky je proto vyloučeno, aby jednatel mohl vedle výkonu funkce jednatele být platně rovněž zaměstnancem společnosti – mohl by vykonávat pouze specializované technické práce (např. hodinář) nebo práce zřetelně se odlišující od obchodního vedení (např. uklízečka)."

resp.

"
V souvislosti s konkurencí výkonu funkce statutárního orgánu nebo jeho člena a pracovního poměru užil Nejvyšší soud i další argumentaci pro neplatnost sjednaného pracovního poměru. Podle § 14 odst. 2 zákona 65/1965 Sb., zákoník práce, nemůže jiného zastupovat ten, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy zastoupeného. Z tohoto ustanovení Nejvyšší soud dovodil, že pracovní smlouva nebo jmenování, které uzavřel/učinil statutární orgán nebo jeho člen se sebou samým, je z výše uvedeného důvodu neplatné. U společností s jediným statutárním orgánem tak dle interpretace Nejvyššího soudu dochází k situaci, kdy jednatel nebo člen představenstva nemůže se společností uzavřít pracovní poměr ani na pozici uklízečky."

Zaujímal by ma preto názor ctených poraďáckych kolegov - právnikov na tento stav, resp. do akej miery sa možno opierať o rozhodnutia NSČR v slovenskom práve.



zdroj: http://www.epravo.cz/v01/?s1=3&s2=0&...recid_cl=30208
Naposledy upravil Stefan2005 : 04.10.10 at 06:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Stefan2005 Pozri príspevok


    "V souvislosti s konkurencí výkonu funkce statutárního orgánu nebo jeho člena a pracovního poměru užil Nejvyšší soud i další argumentaci pro neplatnost sjednaného pracovního poměru. Podle § 14 odst. 2 zákona 65/1965 Sb., zákoník práce, nemůže jiného zastupovat ten, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy zastoupeného. Z tohoto ustanovení Nejvyšší soud dovodil, že pracovní smlouva nebo jmenování, které uzavřel/učinil statutární orgán nebo jeho člen se sebou samým, je z výše uvedeného důvodu neplatné. U společností s jediným statutárním orgánem tak dle interpretace Nejvyššího soudu dochází k situaci, kdy jednatel nebo člen představenstva nemůže se společností uzavřít pracovní poměr ani na pozici uklízečky."

    Zaujímal by ma preto názor ctených poraďáckych kolegov - právnikov na tento stav, resp. do akej miery sa možno opierať o rozhodnutia NSČR v slovenskom práve.



    zdroj: http://www.epravo.cz/v01/?s1=3&s2=0&...recid_cl=30208
    Dôležité je odôvodnenie prečo štatutárny orgán nemôže uzavrieť pracovný pomer so sebou samým ani na prácu upratovačky, ako je v texte uvedené. Uvedené odôvodnenie (podčiarknuté) vychádza zo znenia českého ZP. V našom ZP nič podobné nie je, aspoň o tom neviem, navyše náš ZP priamo počíta s tým, že takéto zmluvy je možné uzatvárať, keďže v §7 ods.3 uvádza "So zamestnancom, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, dohodne podmienky podľa §43 ods.1 v pracovnej zmluve orgán alebo právnická osoba, ktorá ho ako štatutárny orgán ustanovila."

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    promont maja, Marína, Tamila, Lianka, liba2, Stefan2005, JarkaL
    7

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    veronikasad Pozri príspevok
    Snáď sa k tomu vyjadria právnici - ako si žiadal. Ja mám zo školenia k ZP niekolko rokov dozadu takéto informácie. Zatial takúto prac.zmluvu nikto nenapadol.
    v jednoosobovej spoločnosti, kde jediny spolocnik je sucasne aj konatelom je nepravdepopdobne, aby takuto zmluvu niekto napadol :-)
    Vo vseobecnosti konatel moze mat uzatvorenu aj pracovnu zmluvu na poziciu obchodny riaditel, vyrobny riaditel, personalny riaditel a pod... napln prace vsak musi byt dostatocne odlisitelna od naplne funkcie konatela. Do pravomoci konatela totiz patri aj opravnenie delegovat niektore svoje cinnosti na ine osoby. Vo velkych sro moze mat taketo delegovanie opodstatnenie, ale aj tam treba dat pozor aby bolo vzdy jasne, ci dana osoba kona v konkretnej veci ako konatel alebo ako zamestnanec (dolezite z hladiska zodpovednosti, kedze konatel zodpoveda podala obchodneho zakonnika, kym zamestnanec podla zakonnika prace - iny rozsah, ine podmienky).
    Pri jednoosobovych sro je uzatvaranie prac. zmluv s konatelom na funkciu riaditel cisto otazka optimalizacie odvodovych povinnosti, podla mna v pripade ak by sa takato zmluva ocitla na sude (otazne je kto by ju ale napadol, kedze vsetky posty zastava taista osoba) sud by ju posudil ako neplatnu. Ale opakujem, vsetko zalezi od formulacie a opodstatnenia.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    trochu viac k tomu mozno najst aj tu
    http://www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/...8/_event/close
    cislo 9/2008, strana 10 - Pripustnost subehu....

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    ...V našom ZP nič podobné nie je, aspoň o tom neviem, navyše náš ZP priamo počíta s tým, že takéto zmluvy je možné uzatvárať, keďže v §7 ods.3 uvádza "So zamestnancom, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, dohodne podmienky podľa §43 ods.1 v pracovnej zmluve orgán alebo právnická osoba, ktorá ho ako štatutárny orgán ustanovila."
    Beriem pripomienku, ale že to také jednozančné až tak nie je citujem z materiálu odkazovaného mlisa:

    "Ustanovenie § 7 ods. 3 je podľa nášho názoru priúzko formulovaným pracovnoprávnym odrazom všeobecnej občianskoprávnej zásady, že zastupovať iného nemôže ten, koho záujmy sú v rozpore so záujmami zastúpeného (§ 22 ods. 1 Občianskeho zákonníka). Nevidíme jediný dôvod, naopak považujeme za prakticky zneužiteľné, aby bol štatutárnymorgánom ponechaný priestor na to, aby dohodli „sami so sebou“ ostatné ako podstatné náležitosti pracovného pomeru (§ 43 ods. 1 Zákonníka práce). Aj v prípade, ak formuláciou ustanovenia sledoval zákonodarca zámer, aby ostatné náležitosti mohli byť upravené napr. prostredníctvom kolektívnej zmluvy, malo byť formulované ustanovenie tak, aby tento priestor jednoducho neexistoval (napr. ustanovujúci orgán by dojednával všetky podmienky pracovného pomeru s výnimkou tých, ktoré upravuje kolektívna zmluva). Domnievame sa totiž, že uvedenou formuláciou zákonodarca do určitej miery „legitimizoval“ postup štatutárneho orgánu pri dojednávaní (aj dodatočnom) podmienok vlastného pracovného pomeru. V tejto súvislosti upozorňujeme na to, že pracovnoprávny senát Najvyššieho súdu ČR práve s odkazom na zásadu zákazu konfliktu záujmov opakovane (na základe Zákonníka práce z roku 1965) judikoval, že uzavretie pracovnej zmluvy, ktorú na strane zamestnanca aj zamestnávateľa podpíše člen štatutárneho orgánu, má za následok neplatnosť založenia pracovného pomeru (napr. 21 Cdo 11/98, 21 Cdo 313/2007). Napriek tomu, že z hľadiska teórie konania v mene podnikateľa – právnickej osoby, nepokladáme túto líniu judikátov za správnu, § 7 ods. 3 svojim znením prekluduje možnosť uplatnenia zásady zákazu konfliktu záujmov podľa § 22 ods. 1 Občianskeho zákonníka.".

    ... teda aj samotní právnici prišťajú úskalia, a nestotožnenie sa s judikátom najvyšších súdov ešte neznamená, že tieto súdy opätovne nerozhodnú podobne. Alebo to bude závisieť od sily argumentácie právneho zastúpenia navrhovateľa, alebo obhajoby.

    Mňa ako neprávnika tieto postrehy advokátov ako i rozhodnutia súdov nabádajú k obozretnosti v týchto otázkach...

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Beriem pripomienku, ale že to také jednozančné až tak nie je citujem z materiálu odkazovaného mlisa:

    "Ustanovenie § 7 ods. 3 je podľa nášho názoru priúzko formulovaným pracovnoprávnym odrazom všeobecnej občianskoprávnej zásady, že zastupovať iného nemôže ten, koho záujmy sú v rozpore so záujmami zastúpeného (§ 22 ods. 1 Občianskeho zákonníka). Nevidíme jediný dôvod, naopak považujeme za prakticky zneužiteľné, aby bol štatutárnymorgánom ponechaný priestor na to, aby dohodli „sami so sebou“ ostatné ako podstatné náležitosti pracovného pomeru (§ 43 ods. 1 Zákonníka práce). Aj v prípade, ak formuláciou ustanovenia sledoval zákonodarca zámer, aby ostatné náležitosti mohli byť upravené napr. prostredníctvom kolektívnej zmluvy, malo byť formulované ustanovenie tak, aby tento priestor jednoducho neexistoval (napr. ustanovujúci orgán by dojednával všetky podmienky pracovného pomeru s výnimkou tých, ktoré upravuje kolektívna zmluva). Domnievame sa totiž, že uvedenou formuláciou zákonodarca do určitej miery „legitimizoval“ postup štatutárneho orgánu pri dojednávaní (aj dodatočnom) podmienok vlastného pracovného pomeru. V tejto súvislosti upozorňujeme na to, že pracovnoprávny senát Najvyššieho súdu ČR práve s odkazom na zásadu zákazu konfliktu záujmov opakovane (na základe Zákonníka práce z roku 1965) judikoval, že uzavretie pracovnej zmluvy, ktorú na strane zamestnanca aj zamestnávateľa podpíše člen štatutárneho orgánu, má za následok neplatnosť založenia pracovného pomeru (napr. 21 Cdo 11/98, 21 Cdo 313/2007). Napriek tomu, že z hľadiska teórie konania v mene podnikateľa – právnickej osoby, nepokladáme túto líniu judikátov za správnu, § 7 ods. 3 svojim znením prekluduje možnosť uplatnenia zásady zákazu konfliktu záujmov podľa § 22 ods. 1 Občianskeho zákonníka.".

    ... teda aj samotní právnici prišťajú úskalia, a nestotožnenie sa s judikátom najvyšších súdov ešte neznamená, že tieto súdy opätovne nerozhodnú podobne. Alebo to bude závisieť od sily argumentácie právneho zastúpenia navrhovateľa, alebo obhajoby.

    Mňa ako neprávnika tieto postrehy advokátov ako i rozhodnutia súdov nabádajú k obozretnosti v týchto otázkach...
    Uvedené nepojednáva o tom, že by štatutárny orgán nemohol mať pracovnu zmluvu, iba rieši to, že nie je isté, či v pracovnej zmluve môže mať uvedené aj iné ako podstatné naĺežitosti podľa §43 ods.1 ZP. Ak tam má iné ako podstatné náležitosti, potom o tom hovorí tá posledná časť, že v takom prípade by mohlo dôjsť ku konfliktu záujmov (aj to len možno).

    Inak pre mňa je zaujímavá premisa, že záujmy zamestnanca sú v rozpore so záujmami zamestnávateľa.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    veronikasad Pozri príspevok
    Štefan, doplň prosím funkciu konatela v prac.pomere
    ... doplnil som, ale zaujímavé - ak si otvorím tému, tak sa zobrazí zmena - je tam konateľ, ale v dnešných príspevkoch nie je !

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... doplnil som, ale zaujímavé - ak si otvorím tému, tak sa zobrazí zmena - je tam konateľ, ale v dnešných príspevkoch nie je !
    Pracovná zmluva na funkciu konatela ani v SR nie je možná. Ale môžeš byť výrobný alebo ekonomický riaditel firmy.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    veronikasad Pozri príspevok
    Pracovná zmluva na funkciu konatela ?
    Ako to vyplýva z rozhodnutia súdu, ide o iné funkcie ako konateľ. Teda nemôže byť ani výrobný či ekonomický riaditeľ. Preto som otvoril túto tému.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Ako to vyplýva z rozhodnutia súdu, ide o iné funkcie ako konateľ. Teda nemôže byť ani výrobný či ekonomický riaditeľ. Preto som otvoril túto tému.
    Snáď sa k tomu vyjadria právnici - ako si žiadal. Ja mám zo školenia k ZP niekolko rokov dozadu takéto informácie. Zatial takúto prac.zmluvu nikto nenapadol.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    veronikasad Pozri príspevok
    Snáď sa k tomu vyjadria právnici - ako si žiadal. Ja mám zo školenia k ZP niekolko rokov dozadu takéto informácie. Zatial takúto prac.zmluvu nikto nenapadol.
    Práve o toto mi ide. Veď aj v samotnom článku sa konštatuje:

    "Praxe však prozatím postupuje bez ohledu na výše uvedenou judikaturu – jednatel nebo člen představenstva jsou často zároveň vedoucími zaměstnanci. Pokud by ale jejich pracovní poměr byl prohlášen za neplatný, může to mít vedle výše uvedených daňových dopadů i implikace právní, a to zejména pro samotné statutární orgány, popř. jejich členy (zejména v případě, že se společnost rozhodne jejich činnost pro společnost ukončit). Na závěr lze uvést, že otevřenou otázkou rovněž zůstává, na jakou odměnu by v takovém případě měla daná osoba mít nárok, neboť ve většině případů je větší část příjmu vyplácena na základě pracovního poměru."

    Osobne (ako neprávnik) sa staviam rezervovane ku všetkým zmluvám uzavretých "sám so sebou" a vidím v rozhodnutí NSCR logiku. Neviem, či NSSR už nerozhodol v takejto veci, resp. (na blízkosť práva CR a SR) či by nerozhodol rovnako.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Práve o toto mi ide. Veď aj v samotnom článku sa konštatuje:

    "Praxe však prozatím postupuje bez ohledu na výše uvedenou judikaturu – jednatel nebo člen představenstva jsou často zároveň vedoucími zaměstnanci. Pokud by ale jejich pracovní poměr byl prohlášen za neplatný, může to mít vedle výše uvedených daňových dopadů i implikace právní, a to zejména pro samotné statutární orgány, popř. jejich členy (zejména v případě, že se společnost rozhodne jejich činnost pro společnost ukončit). Na závěr lze uvést, že otevřenou otázkou rovněž zůstává, na jakou odměnu by v takovém případě měla daná osoba mít nárok, neboť ve většině případů je větší část příjmu vyplácena na základě pracovního poměru."

    Osobne (ako neprávnik) sa staviam rezervovane ku všetkým zmluvám uzavretých "sám so sebou" a vidím v rozhodnutí NSCR logiku. Neviem, či NSSR už nerozhodol v takejto veci, resp. (na blízkosť práva CR a SR) či by nerozhodol rovnako.
    V príklade, ktorý cituješ, asi neide o jednoosobovú s.r.o. (odkaz v zátvorke)

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    mlisa Pozri príspevok
    ...Pri jednoosobovych sro je uzatvaranie prac. zmluv s konatelom na funkciu riaditel cisto otazka optimalizacie odvodovych povinnosti, podla mna v pripade ak by sa takato zmluva ocitla na sude (otazne je kto by ju ale napadol, kedze vsetky posty zastava taista osoba) sud by ju posudil ako neplatnu. Ale opakujem, vsetko zalezi od formulacie a opodstatnenia.
    práve zvýraznené som mal na mysli - nemyslel som napadnutie interné - ale externé - napr. daňovým úradom, sociálnou poisťovňou a pod.

    Ďakujem za odkaz na článok o "Prípustnosti súbehu..."

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Stefan2005 Pozri príspevok
    práve zvýraznené som mal na mysli - nemyslel som napadnutie interné - ale externé - napr. daňovým úradom, sociálnou poisťovňou a pod.
    myslim ze cisto teoreticky by to napadnut mohli - prakticky si neviem predstavit ze by sa na to dali, dlhe sudne konanie, narocne dokazovanie (ako externy subjekt mozu len tusit ze osoba ako zamestnanec robi cinnost patriacu pod funkicu konatela,ale preukazat to je druha vec), vysledok v najoptimalnejsom pripade - povinnost doplatit poistne, pri jednoosobovke asi nie prilis vysoka suma. Ked pozriem na zoznam neplaticov, tak keby chceli vynalozit nejaku namahu na vymahanie tak by asi zacali tam :-)
    Skusenejsi pravnici sa dufam vyjadria tiez :-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mlisa Pozri príspevok
    myslim ze cisto teoreticky by to napadnut mohli - prakticky si neviem predstavit ze by sa na to dali, dlhe sudne konanie, narocne dokazovanie (ako externy subjekt mozu len tusit ze osoba ako zamestnanec robi cinnost patriacu pod funkicu konatela,ale preukazat to je druha vec), vysledok v najoptimalnejsom pripade - povinnost doplatit poistne, pri jednoosobovke asi nie prilis vysoka suma. Ked pozriem na zoznam neplaticov, tak keby chceli vynalozit nejaku namahu na vymahanie tak by asi zacali tam :-)
    Skusenejsi pravnici sa dufam vyjadria tiez :-)
    Štefan, doplatenie akého poistného. Veď práve zamestnanec poistné platí a počíta sa mu táto doba do nem. a dôch. poistenia.
    Poistné z mandátnej zmluvy konatela platí len do ZP - sociálku nie. (práve z tohto dôvodu zakladajú mnohí živnostníci s.r.o., aby ušetrili na odvodoch do SP)

    Skôr by to mohol napadnúť DU, že neuzná poistné do SP ako daňový výdavok.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    veronikasad Pozri príspevok
    ...Skôr by to mohol napadnúť DU...
    Veronika, či už daňový alebo ktokoľvek iný - mne šlo iba na poukázanie, že sa v príspevkoch doporučuje na riešenie niektorých problémov uzatvorenie zmluvy "konateľa sám so sebou" a pritom existujú takéto rozhodnutia najvyšších súdov...

    Osobne to budem mať na mysli a budem myslieť na odporučenie od mlisa:

    mlisa Pozri príspevok
    ... vsetko zalezi od formulacie a opodstatnenia.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    ...Inak pre mňa je zaujímavá premisa, že záujmy zamestnanca sú v rozpore so záujmami zamestnávateľa.
    ... ak sa dobre pamätám, tak na štátniciach z politickej ekonomie kapitalizmu som asi iné ani nemohol obhájiť ; a cestu socialistického rozvoja podniku a spoločnosti sme zavrhli ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.