Zavrieť

Porady

Usporiadat
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Len odvod do zdravotnej poisťovne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
elPi
Len odvod do zdravotnej poisťovne.
Iba doplním, že minimálna výška nie je stanovená, maximálna je samozrejme pre tento rok 43095 Sk a pre budúci 47475 Sk.
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

A čo je pre neho výhodnejšie z hľadiska budúcnosti, dôchodku, PN atď.
Asi pracovná zmluva, že?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Karina
A čo je pre neho výhodnejšie z hľadiska budúcnosti, dôchodku, PN atď.
Asi pracovná zmluva, že?
Ak iba začína, je to ťažké posúdiť. Ale ak bude dosahovať vysoké zisky, pričom po zdanení mu (ak je aj spoločník) zostane pomerne vysoká suma ako podiel na zisku, veľmi by som rozmýšľal, či budem fungovať ako zamestnanec.
Na začiatok by som poradil aspoň dobrovoľné nemocenské poistenie, človek nikdy nevie, kedy ho prepadne choroba.
Naposledy upravil ajobs : 28.12.05 at 14:37
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

ajobs
Ak iba začína, je to ťažké posúdiť. Ale ak bude dosahovať vysoké zisky, pričom po zdanení mu (ak je aj spoločník) zostane pomerne vysoká suma
ako podiel na zisku, veľmi by som rozmýšľal, či budem fungovať ako zamestnanec.
Na začiatok by som poradil aspoň dobrovoľné nemocenské poistenie, človek nikdy nevie, kedy ho prepadne choroba.
On nie je spoločníkom, iba konateľom. Ak by sa chcel podielať na zisku, je majetkovo nezainteresovaná osoba, čiže podiel na zisku by musel ešte raz zdaniť daňou zo závislej činnosti. A aký vplyv má zmluva o výkone funkcie konateľa na výšku dôchodku??? Asi žiadny keďže neodvádza do SP nič.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Pridala by som sa k Vám s mojou otázkou. Je konateľ spoločnosti, zároveň i zamestnanec. Na výkon konateľa má uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie - mandátnu zmluvu. Prosím Vás, musí z tejto odmeny platiť na zdravotné poistenie a musí tento príjem zdaniť?
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

sarmantna
Pridala by som sa k Vám s mojou otázkou. Je konateľ spoločnosti, zároveň i zamestnanec. Na výkon konateľa má uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie - mandátnu zmluvu. Prosím Vás, musí z tejto odmeny platiť na zdravotné poistenie a musí tento príjem zdaniť?
Čo sa týka zdravotného poistenia, stane sa zamestnancom, v tom prípade, keď dostane odmenu, teda prihlasuješ ho iba na obdobie, za ktoré má dostať odmenu, ak za ďalší mesiac odmenu nedostane, musíš ho odhlásiť. A tak dokola. Do SP neplatí, už som si to naštudovala. Ale prečo mandátna zmluva, nie náhodou ZMLUVA O VýKONE FUNKCIE KONATEĽA???Mandátna zmluva sa uzatvára medzi zdaniteľnými osobami, či nie???
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

V hospodárskych novinách som sa nedávno dočítala, že zmluva o výkone funkcie konateľa by mohla byť ako mandátna zmluva na výkon funkcie. Zmluva ako taká, to ma moc nezaujíma. Mne ide o to, či sa bude z nej zrážať iba zdravotné poistenie, a to už viem, tiež, či tento príjem podlieha dani, či si bude musieť podať daňové priznanie.
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

sarmantna
V hospodárskych novinách som sa nedávno dočítala, že zmluva o výkone funkcie konateľa by mohla byť ako mandátna zmluva na výkon funkcie. Zmluva ako taká, to ma moc nezaujíma. Mne ide o to, či sa bude z nej zrážať iba zdravotné poistenie, a to už viem, tiež, či tento príjem podlieha dani, či si bude musieť podať daňové priznanie.
Samozrejme, daní sa.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Karina
On nie je spoločníkom, iba konateľom. Ak by sa chcel podielať na zisku, je majetkovo nezainteresovaná osoba, čiže podiel na zisku by musel ešte raz zdaniť daňou zo závislej činnosti. A aký vplyv má zmluva o výkone funkcie konateľa na výšku dôchodku??? Asi žiadny keďže neodvádza do SP nič.
Keďže nie je spoločníkom, tak v tom prípade nedostane podiel na zisku (iba ak ho má uvedený v zmluve o výkone, ale ten musí zdaniť). Ak by si chcel platiť odvody do SP, môže, ale práve tie dôchodkové sú veľmi vysoké (s.r.o. 21,75%+zamestnanec 7%). Ide aj o to, koľko má rokov do dôchodku, či už má vygenerované nejaké osobné mzdové body a za koľko rokov, aké sú vysoké a podobne. Univerzálne pravidlo bez poznania podrobností sa nedá uplatniť.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
sarmantna
V hospodárskych novinách som sa nedávno dočítala, že zmluva o výkone funkcie konateľa by mohla byť ako mandátna zmluva na výkon funkcie. Zmluva ako taká, to ma moc nezaujíma. Mne ide o to, či sa bude z nej zrážať iba zdravotné poistenie, a to už viem, tiež, či tento príjem podlieha dani, či si bude musieť podať daňové priznanie.
ZP bude platiť 10+4%, príjem samozrejme zdaňuje.
To, či je to zmluva o výkone funkcie konateľa podľa § 66, ods.3 Obchodného zákonníka, alebo ide o mandátnu zmluvu je irelevantné. Ide o zmluvu uzatvorenú podľa obchodného práva.
Naposledy upravil ajobs : 28.12.05 at 14:39
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Minimálna výška vymeriavacieho základu na odvod do ZP je pre celý kalendárny rok 2005 6500,- Sk. Od 01.01.2006 6 900,- Sk.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Dadena
Minimálna výška vymeriavacieho základu na odvod do ZP je pre celý kalendárny rok 2005 6500,- Sk. Od 01.01.2006 6 900,- Sk.
Od 1.9.2005 však táto výška minimálneho vymeriavaceho základu pre odmenu za výkon funkcie konateľa neplatí
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Denda
Od 1.9.2005 však táto výška minimálneho vymeriavaceho základu pre odmenu za výkon funkcie konateľa neplatí
Áno, Deni máš pravdu, minimálny VZ nie je obmedzený výškou minimálnej mzdy, kľudne to môže byť napr. 14% z 2000 Sk, t.z. 280 Sk.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Ďakujem Vám všetkým.
0 0
Lucia 77 Lucia 77

Lucia 77 je offline (nepripojený) Lucia 77

Musí platiť odvody do Zdravotnej poisťovne aj konateľ, ktorý je dôchodcom v krajine Európskej Únie?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lucia 77
Musí platiť odvody do Zdravotnej poisťovne aj konateľ, ktorý je dôchodcom v krajine Európskej Únie?
Nemáš ľahšiu otázku ????
Ak poberá za výkon funkcie na Slovensku odmenu a nemá v SR trvalý pobyt, potom ho s.r.o. prihlasuje ako zamestnanca iba vtedy, ak nie je zdravotne poistený v inom štáte EÚ.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Je možné aby si konateľ spoločník vyplatil z čistého zisku odmenu štatutára? Keďže má majetkový podiel, nezdaňovala by sa? A čo so odvodmi na ZP? To musím ešte pohľadať...

Rozhodlo by o tom valné zhromaždenie. Ide o to, že konateľ FO má 50% podiel na ZI, 2. spol. je PO. FO vykonával činnosť a nemá uzatvorený pracovný pomer ani nepoberá odmenu za konateľstvo. A potrebujeme ho nejakym spôsobom odmeniť.

Vďaka
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Mirkaska
Je možné aby si konateľ spoločník vyplatil z čistého zisku odmenu štatutára? Keďže má majetkový podiel, nezdaňovala by sa? A čo so odvodmi na ZP? To musím ešte pohľadať...

Rozhodlo by o tom valné zhromaždenie. Ide o to, že konateľ FO má 50% podiel na ZI, 2. spol. je PO. FO vykonával činnosť a nemá uzatvorený pracovný pomer ani nepoberá odmenu za konateľstvo. A potrebujeme ho nejakym spôsobom odmeniť.

Vďaka
Vyplatenie podielu na zisku a odmena štatutára sú dve rozdielne veci
Záleží na tom, kedy ich chcete vyplatiť. Ak ešte v roku 2005, môžete ako odmenu konateľa, z ktorej ste povinný odviesť zdravotné poistenie a daň. Podiel na zisku za rok 2005 môžete vyplatiť až v roku 2006

PS: Valné zhromaždenie rozhoduje aj o podieloch na zisku, ale aj o odmenách štatutárov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať