Zavrieť

Porady

Odmena konateľa

Stojím pred dôležitým rozhodnutím a potrebujem poradiť(vysvetliť):
1.) Ak mi firma ponúka mesčne odmenu za výkon funkcie konateľa napr. 25 000,-Sk bez pracovného pomeru, aké povinnosti z toho pre mňa plynú(čo všetko je potrebné aby som si hradil sám) a čo bude za mňa musieť(môcť) hradiť firma.
2.) Aké výhody by pre mňa mal zamestnanecký pomer, ak by napr. spomenutých 25 000,- bola moja brutto mzda?

Akú pozíciu je pre mňa výhodnejšie vyjednať aby som z tých 25 000,- mal čo najviac?(odvody a iné poistné by už mohli byť nad rámec tejto sumy) Je pre mňa výhodnejšie 25 000,- brutto alebo odmena konateľa?
Aké dopady to má na moje dôchodkové zabezpečenie, poistné,...?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    DušanČ, to nie. Od 1.9. sa konateľ považuje za zamestnanca len pre zákon o zdravotnom poistení. Zdaňovaný bol aj pred 1.9. aj po 1.9. podľa §5. Ani po 1.9. sa nepovažuje za zamestnanca pre zákon o SP.

    T.j. z odmeny konateľa sa platí positné do ZP ako zamestnanec, ostatné odvody sa neplatia, platí sa daň ako u zamestnanca. Zároveň ale nie si nemocensky ani dôchodkovo poistený. Oproti pracovnému pomeru ušetríš rádovo 9% na poistnom, zaplatíš o niečo vyššie dane. Celkovú úsporu odhadujem na cca 7%. Povinný nie si nič hradiť sám (ZP platí s.r.o.). Môžeš sa dobrovoľne poistiť na nemocenské a dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti.
    Pre firmu je výhodnejšie platiť konateľa nie v pracovnom pomere, ale ako konateľa, kôli odovodom do SP (rozdiel cca 26%, presné sumy sa mi nechce hľadať)

    Funkcia konateľa by nemala byť vykonávaná v pracovnom pomere, takže ak pracovný pomer, potom do vykonávanej činnosti nedať konateľ, ale inú činnosť (riaditeľ, vedúci pracovník, manažér a pod.)

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Maximum rozdielov v oboch veciach napísala Janka, ale pokiaľ ide o dôchodkové poistenie, pre presnejšiu špecifikáciu by som chcel vedieť tvoj vek a aké dôchodkové poistenie si mal doteraz, resp. aký priemerný osobný mzdový bod za roky DP si dosiahol ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.