Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

[quote=Lida]múže si zvoliť príspevok medzi 33 a 48,95 Sk.
Príspevok č. 14 je správny....

Takze ja ako zivnostnik, ked si zakupim stravne listky v hodnote 50,- do vydavkov z kazdeho listka moze ist 48,95 a nedanovy vydavok bude 1,05. Poplatok za nakup listkov je tiez samozrejme danovy vydavok. Opravte ma ak sa mylim.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Možno mi niečo ušlo, ale podľa mňa nárok na stravné pri pracovných cestách - nie stravné lístky, majú nárok SZČO.
Nárok na stravné lístky má zamestnanec, ktorý vykoná v daný deň pracovnú zmenu dlhšiu ako 4 hodiny.
Ako živnostník (SZČO) "si môžeš" zakúpiť stravné lístky pre svojich zamestnancov. Ja účtujem výdavok na nákup stravných lístkov ako neodpočitateľnú položku ako celok. A na základe mzdových dokladov zistím, koľko zamestnancov a na koľko dní má nárok na stravné lístky (jasne to musí byť na papieri napr. pri mzdách), zaúčtujem sumu 55% .... do nepeňažných operácii.

Aj je stravný lístok 50,- , tak odpočitateľná položka je minimálne 55% z 50,- t.j. 27,50
ale
u toho istého lístka to môže byť až 55% z 89,- t.j. 48,95
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

[quote=nika.sum]
Lida
múže si zvoliť príspevok medzi 33 a 48,95 Sk.
Príspevok č. 14 je správny....

Takze ja ako zivnostnik, ked si zakupim stravne listky v hodnote 50,- do vydavkov z kazdeho listka moze ist 48,95 a nedanovy vydavok bude 1,05. Poplatok za nakup listkov je tiez samozrejme danovy vydavok. Opravte ma ak sa mylim.
Podla mna len 55% z 50.-SK t.j. 27,50 Sk -ako danovy vydavok.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Zlata
Možno mi niečo ušlo, ale podľa mňa nárok na stravné pri pracovných cestách - nie stravné lístky, majú nárok SZČO.
Nárok na stravné lístky má zamestnanec, ktorý vykoná v daný deň pracovnú zmenu dlhšiu ako 4 hodiny.
Ako živnostník (SZČO) "si môžeš" zakúpiť stravné lístky pre svojich zamestnancov. Ja účtujem výdavok na nákup stravných lístkov ako neodpočitateľnú položku ako celok. A na základe mzdových dokladov zistím, koľko zamestnancov a na koľko dní má nárok na stravné lístky (jasne to musí byť na papieri napr. pri mzdách), zaúčtujem sumu 55% .... do nepeňažných operácii.

Aj je stravný lístok 50,- , tak odpočitateľná položka je minimálne 55% z 50,- t.j. 27,50
ale
u toho istého lístka to môže byť až 55% z 89,- t.j. 48,95
od 1.1.2006 je zmena a SZČO si môže tak isto kupovať pre seba stravné lístky ako pre svojich zamestnancov.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

[quote=Evelynka]
nika.sum

Podla mna len 55% z 50.-SK t.j. 27,50 Sk -ako danovy vydavok.
Nie Evelynka, min. 55% z 50,- ale max. 55 % z 89,-. Takže si môže dať do výdavkov max. 49 korún, či už jeho lístok stojí 50 alebo 100 korún.
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

Ops! Ak to tak naozaj bude, velmi ma to potesi.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Aj ja dufam, ze to tak je. Dakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Teraz som sa pozerala na ten zakon 534/2005 z 28.10.05, ktory hovori ze danovnik majuci prijmy podla par.6... ZDP ma moznost uplatnit si do vydavkov stravne (podla par.ako zamestnanci) za kazdy odpracovany den v kalendarnom roku. A teraz neviem, ked pracujeme 7 dni v tyzdni mozeme si teda uplatnit na vsetky dni v mesiaci stravne? Nebudu nakoniec chciet, aby sme si viedli nieco podobne ako dochadzku?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Možno pomôže toto stanovisko DR SR z 27.10.2004
DU.jpg  
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Palino
od 1.1.2006 je zmena a SZČO si môže tak isto kupovať pre seba stravné lístky ako pre svojich zamestnancov.
Dík a ešte som sa dočítala, že SZČO má nárok ako zamestnanec, teda za odpracovaný deň. To znamená, že SZČO nemôže mať nárok na 365 dní v roku, ale tak ako hovorí Zákonník práce § 85 (najviac 40 hod.týždenne...), ak si uplatňu cestovné náhrady vrátane stravného, ak je práceneschopný tiež nemá nárok na stravné lístky a ak si uplatňuje nárok v súvislosti z výkonom závislej činnosti tiež nie. To by bolo zdvojené plnenie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lenka,
ako čítam ten § v mojom príspevku 19, tak si myslím, že si môžeš dať do nákladov 48,95 z lístka aj keby stál 50,- Sk.
Ale bolo by dobré keby sa k tomu ešte niekto vyjadril.
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Ahojte!
Práve som sa vrátil z mesta. Som SZČO a bez problémov som uzavrel zmluvu s ACCOR Services na nákup gastrolístkov v hodnote 89,- Sk. Pre mňa, kto nemá žiadnych zamestnancov, je táto suma najvýhodnejšia... Všetko povedali ako, kde ich môžem používať, ako ich môžem započítať do nákladov a hneď som aj nakúpil prvých 20 kúskov.
Som "spokojnejší" ... :-) - je to perfektná vec!!! :-)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Origos, a koľko si platil províziu?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Muška
Lenka,
ako čítam ten § v mojom príspevku 19, tak si myslím, že si môžeš dať do nákladov 48,95 z lístka aj keby stál 50,- Sk.
Ale bolo by dobré keby sa k tomu ešte niekto vyjadril.
Vyjadruje sa k tomu posledná veta v prílohe v príspevku č. 30
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peťka,
super....toto sme potrebovali
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
Lenka,
ako čítam ten § v mojom príspevku 19, tak si myslím, že si môžeš dať do nákladov 48,95 z lístka aj keby stál 50,- Sk.
Ale bolo by dobré keby sa k tomu ešte niekto vyjadril.
V usmernení FS 5/2005 sa okrem iného píše pod bodom 9. AK 55% z ceny jedla je suma rovná, resp. nižšia ako limit 55% zo sumy stravného poskytovaného pri PC v trvaní 5-12 hod., je DV uznaný najmenej 55% z ceny jedla,limitovaný sumou vypočítanou zo stravného poskytov. pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hod.( t.j.môže byť poskytnutý až do výšky jedla.)
0 0
qwertyui qwertyui

qwertyui je offline (nepripojený) qwertyui

RE: Origos - a oplati sa ti to?
lebo ja som to dnes vsetko spocital, a prisiel som k takemuto zaveru (plati pre listky spolocnosti vasastravovacia pre neplatcu dph, a po poukazky by som si chodil osobne, lebo za dorucenie kurierom su dalsie poplatky):

ked kupim 21 listkov v hodnote 50SK + dph(9.5SK) a + manipulacny poplatok pri nakupe min. 100SK ==> zaplatim 1349,5SK

z coho si dam ako DUP = 1127,95SK - cize realne usporim na dani 214,3105 SK a dostanem listky v hodnote 1050SK

==> este na tom prerobim 85SK mesacne
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

qwertyui
RE: Origos - a oplati sa ti to?
lebo ja som to dnes vsetko spocital, a prisiel som k takemuto zaveru (plati pre listky spolocnosti vasastravovacia pre neplatcu dph, a po poukazky by som si chodil osobne, lebo za dorucenie kurierom su dalsie poplatky):

ked kupim 21 listkov v hodnote 50SK + dph(9.5SK) a + manipulacny poplatok pri nakupe min. 100SK ==> zaplatim 1349,5SK

z coho si dam ako DUP = 1127,95SK - cize realne usporim na dani 214,3105 SK a dostanem listky v hodnote 1050SK

==> este na tom prerobim 85SK mesacne
Nerozumiem, ako na tom prerobíš. Veď stravoval si sa aj predtým, ale nebol to tvoj daň. výdavok, čiže prejedol si za mesiac 1050 SK a žiadnu úsporu na dani si nemal ani korunu, nie 214 SK
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

...ked kupim 21 listkov v hodnote 50SK + dph(9.5SK)

Stravný lístok je CENINA. T.j. b e z DPH!

Na šetrení sa nezamyšľam, lebo tak či tak sa stravuješ, a ak si kúpis stravné lístky, tak máš časť výdavok odp.zo základu dane
inak
celú stravu si platíš z čistého príjmu už zo zdaneného.
0 0
qwertyui qwertyui

qwertyui je offline (nepripojený) qwertyui

Zlata
...ked kupim 21 listkov v hodnote 50SK + dph(9.5SK)

Stravný lístok je CENINA. T.j. b e z DPH!

Na šetrení sa nezamyšľam, lebo tak či tak sa stravuješ, a ak si kúpis stravné lístky, tak máš časť výdavok odp.zo základu dane
inak
celú stravu si platíš z čistého príjmu už zo zdaneného.
aha, to som nevedel a na stranke to maju dost nejasne napisene..

ale tak ci tak, by som realne usetril cca. 100Sk mesacne. s tym, ze by som tam musel raz za mesiac chodit..
ked som sa nad tym zamyslel som prisiel k zaveru, ze mi to za tych par korun nestoji.
0 0
Načítať ďalšie