Zavrieť

Porady

Účtovanie stravných lístkov - JÚ

Zdravím Vás, skúsení poraďáci, snáď mi odpustíte, no neviem si rady inak ako opäť otvoriť toľko rozoberanú tému.
Nuž chystám sa prvý krát účtovať stravné lístky, a z toho čo som sa tu doteraz dozvedela som snáď 1000 a jeden krát ... VOZD/VNZD/PPD/priebežné položky... nie som totiž kompetentná a schopná posúdiť čo je správne a aktuálne.
Preto Vás veľmi pekne prosím o pomoc a praktický postup zaúčtovania zálohovej fa, riadnej fa, stravných lístkov a ich spotreby...

Ups, asi by som mala dodať že ide o SZČO, neplatca DPH, listky len pre seba, žiadni zamestnanci.
ďakujem
Naposledy upravil querying : 14.04.11 at 17:22
Usporiadat
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň prajem, teraz ktoré zaúčtovanie platí v roku 2012, podľa príspevku 27 alebo 32?
Ja som účtovala asi posledné 3 roky podľa príspevku 27, ale predtým ešte podľa príspevku 32,
teraz zase je správne podľa 32? Prečo postupy menia stále dookola?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Gong, mesačne účtuješ nižšiu čistú mzdu o strhnuté peniaze za SP a tým si jednak krátiš výdavky a na strane druhej Ti nesedia mzdy. Musíš preto sumu strhnutú za SP cez uzávierkové operácie nepeňažne zaúčtovať ako VOZD - čistá mzda
1 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, teraz ktoré zaúčtovanie platí v roku 2012, podľa príspevku 27 alebo 32?
Ja som účtovala asi posledné 3 roky podľa príspevku 27, ale predtým ešte podľa príspevku 32,
teraz zase je správne podľa 32? Prečo postupy menia stále dookola?
Pripájam sa , odkedy sa prosím neriešia ceniny cez PP? Konečne som si už zvykla :-(
0 0
Mária Mojžišová Mária Mojžišová
Postup k zaúčtovaniu nákupu stravných lístkov zaplatených platobnou kartou nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "stravné lístky", následne sa Vám zobrazí návod: Ako v programe ALFA zaúčtovať stravné lístky zaplatené platobnou kartou?, podľa ktorého Vám doporučujem postupovať pri účtovaní nákupu stravných lístkov. Toto mi odpísali z Krosu. SZČO podľa nich uplatňuje odpočet DPH z poplatku za nákup str.lístkov pre svoju osobu. Je to tak správne?
0 0
Mária Mojžišová Mária Mojžišová
Tweety čo Ty na to?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň, prosím Vás, mohol by niekto podrobne rozpísať účtovanie stravných lístkov pre SZČO a pre zamestnanca bez priebežných položiek?
Ďakujem pekne
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, mám pred sebou faktúru z VAŠA Slovensko za nákup stravných lístkov a chcela by som Vás poprosiť o radu, ako správne zaevidovať tú faktúru do záväzkov, keďže je tam suma SL v hodnote 111,15 Eur- t.j. VNZD s 0% sadzbou DPH a ešte je tam štandardný poplatok v sume 7,20 s DPH - t.j. VOZD s 20% sadzbou DPH. Ďakujem pekne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, mám pred sebou faktúru z VAŠA Slovensko za nákup stravných lístkov a chcela by som Vás poprosiť o radu, ako správne zaevidovať tú faktúru do záväzkov, keďže je tam suma SL v hodnote 111,15 Eur- t.j. VNZD s 0% sadzbou DPH a ešte je tam štandardný poplatok v sume 7,20 s DPH - t.j. VOZD s 20% sadzbou DPH. Ďakujem pekne.
Do záväzkov v plnej sume, úhradu musíš rozdeliť na dve časti - manipulačný poplatok ´VOZD, prev.réžia
stravenky - VNZD

Možno to už bude vyriešené v ALFA+ - neskúšala som.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Vďaka, a do kolonky stlpec peńažného denníka neuvádzam v záväzkoch nič? Keďže je tam časť VNZD a časť VOZD? Až potom pri úhrade to delím?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Vďaka, a do kolonky stlpec peńažného denníka neuvádzam v záväzkoch nič? Keďže je tam časť VNZD a časť VOZD? Až potom pri úhrade to delím?
Môžeš si tam dať celú fa ako VNZD a pri úhrade rozdelíš - časť dáš ako prev.réžiu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Super, tak to mám, len sa mi to veľmi nepozdávalo, tak som si to radšej overila. Srdečná vďaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Super, tak to mám, len sa mi to veľmi nepozdávalo, tak som si to radšej overila. Srdečná vďaka.
ALFA plus si ešte neskúšala ?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, prosím Vás bloček z reštaurácie za obed nevstupuje do evidencie DPH. Však? V´daka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás bloček z reštaurácie za obed nevstupuje do evidencie DPH. Však? V´daka.
Pri stravovaní FO-podnikateľa nie je nárok na uplatnenie odpočtu.
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

dobrý deň,

vlastním malé potraviny a beriem aj stravné poukážky. A teraz rozmýšľam.... Ak ich pošlem na vyúčtovanie do stravovacej spoločnosti, budú si za to účtovať poplatok... A čo keď za ne nakúpim tovar do potravín a tak ušetrím na poplatkoch? Dá sa to? Ako to zaúčtujem v JU?
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

Hm, nikto neporadí?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Ved tie stravné lístky berieš cez fiškálnu pokladňu a máš ich v dennej tržbe aj zapísané. Mal by ti sedieť počet prijatých lístkov a počet odoslaných lístkov. Jednoduché,nie
2 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pôvodca textu príspevku: Gong už sa to neúčtuje aj cez prieb.položky?

Tweety Pozri príspevok
Nie, neúčtuje.
Prosím Vás od kedy sa neúčtuje nákup cenín v hotovosti cez priebežné položky?
Je na to nejaké usmernenie? Pozerala som Postupy JÚ- a tam nevidím v §4 zmenu oproti napr. roku 2009,2010
Najprv to nebolo cez PP- ale VNZD a potom cez ID do VOZD podľa spotreby, potom bolo cez PP a výdavok v hotovosti podľa spotreby- roky si už nepamätám a teraz teda ako?
Aj v Krose majú stále postup cez PP- aj keď netvrdím, že to musí byť správne. Oni tvrdia , že aj zápočty sa môžu robiť s dátumom v priebehu roka ...

Vopred ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: Gong už sa to neúčtuje aj cez prieb.položky?



Prosím Vás od kedy sa neúčtuje nákup cenín v hotovosti cez priebežné položky?
Je na to nejaké usmernenie? Pozerala som Postupy JÚ- a tam nevidím v §4 zmenu oproti napr. roku 2009,2010
Najprv to nebolo cez PP- ale VNZD a potom cez ID do VOZD podľa spotreby, potom bolo cez PP a výdavok v hotovosti podľa spotreby- roky si už nepamätám a teraz teda ako?
Aj v Krose majú stále postup cez PP- aj keď netvrdím, že to musí byť správne. Oni tvrdia , že aj zápočty sa môžu robiť s dátumom v priebehu roka ...

Vopred ďakujem
posúvam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
L-M Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: Gong už sa to neúčtuje aj cez prieb.položky?



Prosím Vás od kedy sa neúčtuje nákup cenín v hotovosti cez priebežné položky?
Je na to nejaké usmernenie? Pozerala som Postupy JÚ- a tam nevidím v §4 zmenu oproti napr. roku 2009,2010
Najprv to nebolo cez PP- ale VNZD a potom cez ID do VOZD podľa spotreby, potom bolo cez PP a výdavok v hotovosti podľa spotreby- roky si už nepamätám a teraz teda ako?
Aj v Krose majú stále postup cez PP- aj keď netvrdím, že to musí byť správne. Oni tvrdia , že aj zápočty sa môžu robiť s dátumom v priebehu roka ...

Vopred ďakujem

Postupy JU - §4 Peňažný denník


(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),



(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov



(11) V knihe cenín sa účtujú ceniny. Ak sú ceniny určené na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraní, v knihe cenín sa neúčtujú.


(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v eurách a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v eurách a v cudzej mene.


Nakoľko stravný lístok je cenina a keď sa kupuje

1) väčší počet stravných lístkov vopred a po výdaji ešte zostáva určitý počet ako zostatok v Evidencii cenín, vtedy účtujeme SL ako ceninu aj v Knihe cenín, a použijeme PP .

2) ak sa zakúpia stravné lístky presný počet určené na priamu spotrebu(§6 odst.11) , ktorý sa aj hneď vydá , tak v Knihe cenín neúčtujeme a tým ani neúčtujeme cez PP.

Treba však porovnať aj rozdiel - že v pokladničnej knihe sa ceniny neúčtujú(§6 odst.12), ale v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti sa účtujú (§4 odst.1 písm.a).

Takže ja to chápem takto .V Alfe v peňažnom denníku ako cenina sa inak nedá zaúčtovať ako cez PP. SL je cenina, to znamená je zohľadnená potom v zostatku pokladnice.Vo Výkaze o majetku a záväzkoch je to riadok 10 - Peniaze a ceniny .
Naposledy upravil Zita5 : 13.07.12 at 07:30
0 0
Načítať ďalšie