Zavrieť

Porady

Príplatky za nadčas, SO/NE, sviatok, noc

Chcem Vás požiadať o radu:
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, má pravidelne rozvrhnutý pracovný čas ( týždenný 40 hod.). V januári 2005 pracoval podľa harmonogramu zmien 1.1. a tiež 6.1. V kolektívnej zmluve máme dohodnuté príplatky za prácu v sobotu a nedeľu vo výške 20,- Sk/hod. a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 priem. hod. mzdy.
Na aké príplatky, resp. mzdové zvýhodnenie má zamestnanec nárok?
6.1. mu vzniká nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100% priem. hod. mzdy, kedže 1.1. pripadol na sobotu - má nárok na príplatok za prácu v sobotu, alebo za sviatok?
Dakujem za radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Za 1.1. 2005 /sviatok v sobotu/ zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 % jeho priem.zárobku, príplatok za za prácu v so, tak ako to máte zakotvené v KZ a pokiaľ hodiny odprac.v sobotu boli nad rámec stanoveného /40 hod./ prac.týždňa, tak aj mzd.zvýhodnenie za prácu nadčas.
Za 6.1. 2005 /sviatok vo štvrok/ zamestnancovi patrí /ak pracuje/ dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 100 %, / KZ/, podobne nadčas. nad 40 hod.
Pokiaľ nemate v KZ vyslovene napísané, že u príplatkov nesmie dôjsť v jednom dni k súbehu ,nič Vám nebráni poskytnúť všetky dohodnuté príplatky. Pekný deň.
0 0
AlenaK AlenaK

AlenaK je offline (nepripojený) AlenaK

Možem ťa poprosiť o radu:
Práca predavačky cez sobotu a nedelu ,pokiaľ to nie je nadčas, má nárok na 25% mzdový zvýhodnenie? alebo ako to mám urobiť a na čo má nárok? Ďakujem
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

ZP nerieši príplatky za S a N. Pokiaľ tento príplatok nemate riešený v KZ alebo priamo v prac.zmluve zamestnanca, žiaľ za prácu v sobotu a nedeľu /a keď ešte to nie je ani práca nadčas/ zamestnancovi - predavačke neprináleží žiadne zvýhodnenie. Pozri tiež vyššie uvádzané príspevky k tejto téme. Pekný deň.
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Viem, že na túto tému sa už určite diskutovalo, ale potreboval by som si potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor. Ide o príplatky (mzdové zvýhodnenie) pri tzv. súbehu nárokov. Ako príklad uvediem nadčasovú prácu zamestnanca, ktorú vykonáva napr. v noci, v nedeľu a ešte k tomu aj vo sviatok. Mám na mysli prípad, keď tieto nároky nie sú ošetrené v kolektívnej zmluve ani vo vnútornom mzdovom predpise, postupuje sa len podľa zákonníka práce.

Podľa môjho názoru by mal podľa ZP dostať zamestnanec príplatok za všetko, t.j. aj za prácu nadčas, aj za prácu v noci, aj v nedeľu, resp. vo sviatok. Poznám však spoločnosti, kde takýto "súbeh" príplatkov neuznávajú a zamestnancom zaplatia len jeden, napr. za nadčas.

Viete mi povedať Váš názor, resp. skúsenosti a podoprieť ho odvolávkou na zákon?

ďakujem

Peter
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Samozrejme, že v prípade, ak niekto napríklad pracuje v nadčasoch, v noci a vo sviatok zároveň, nie je dôvod nevyplatiť všetky príplatky. Každý príplatok má byť zaplatený tak, ako je to v Zákonníku práce. Nikde som sa nedočítala, že príplatok nemusí byť zaplatený, ak je nárok na iný príplatok (mzdové zvýhodnenie).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Sobota a nedeľa sa považuje za sviatok?
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Aké %-ne príplatky sú za sobotu, nedeľu,sviatok a nadčas? Za nadčas je to 25%príplatok. Ale sviatok si neviem narýchlo spomenúť. Dakujem.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Valika
Aké %-ne príplatky sú za sobotu, nedeľu,sviatok a nadčas? Za nadčas je to 25%príplatok. Ale sviatok si neviem narýchlo spomenúť. Dakujem.
nadčas - 25 % z priemerného zárobku
sviatok - 50 % z priemerného zárobku
nočné - 20 % z minimálneho mzdového nároku
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Janka6685
Sobota a nedeľa sa považuje za sviatok?
Nie .
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

A čo keď je mesačná mzda, chcem sa uistiť, či to robíme dobre.
Máme servisných technikov a predajcov, ktorí majú mesačnú mzdu, ale pracujú dlhšie, my im to neplatíme ako nadčas ale formou odmien, máme to zapísané v platových výmeroch. Ale platíme im diety podľa skutočných odchodov a príchodov. Dúfam, že je to ok.
Nástup do práce 7,00 hod. - odchod na servis 8,00 na druhý koniec Slovenska, príchod na druhý deň 18,00 hod. V evidencii dochádzky uvádzame
1. deň 7,00 - 16,00 v tom je 1 hodina prestávka neplatená
2. deň 7,00 - 16,00 - " -
Cestovné majú dľa zákona.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Some, ak máte dohodnuté v pracovných zmluvách, že príplatok za prípadné nadčasy je súčasťou mesačnej mzdy, tak je to O.K.:p
O odmenách nemusí byť nikde zmienka. Aj tak vo väčšine súkromných firiem o výške odmien rozhoduje niečo iné ako práve počet nadčasových hodín.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
endrju
Nie .
Som si myslela. Len je to tu vyššie spomenuté, tak aby to nikoho nepoplietlo.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Na doplnenie: Soboty nie sú dňami prac. pokoja, ak na ne nespadá bezprostredne nejaký štátny sviatok.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

To SOME: a to nerobíte ani evidenciu nadčasov?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Bionda
Na doplnenie: Soboty nie sú dňami prac. pokoja, ak na ne nespadá bezprostredne nejaký štátny sviatok.
A nedele? Samozrejme, ak na nedeľu nepripadne žiaden sviatok.
0 0
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Lucy
To SOME: a to nerobíte ani evidenciu nadčasov?
Vedieme evidenciu nadčasov iba pre servisných technikov a to slúži ako podklad iba pre výplatu formou odmeny.
Ja za seba mám tiež odrobené 8 hodín aj keď tu sedím nonstop od rána do večera.
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

A ako to je napr. s velkonocnou nedelou. Nieje to statom uznany sviatok, ale podla mna malo by sa to platit ako sviatok.

A ak pracuje vo sviatok napr.len 6 hodim, to mu zaplatim aj s priplatkom,mam mu doplatit este 2 hodiny priemerom (aby mal tych 8 hod)?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

anet
A ako to je napr. s velkonocnou nedelou. Nieje to statom uznany sviatok, ale podla mna malo by sa to platit ako sviatok.

A ak pracuje vo sviatok napr.len 6 hodim, to mu zaplatim aj s priplatkom,mam mu doplatit este 2 hodiny priemerom (aby mal tych 8 hod)?
Sviatok môže byť len deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Žiaľ, nemôžeme sami rozhodnúť, ktorý deň je sviatok.
Ak niekto pracuje len 6 hodín, prečo mu chceš doplatiť ešte 2 hodiny priemerom? Nechápem
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Zita4
Sviatok môže byť len deň, ktorý je štátom uznaný ako sviatok. Žiaľ, nemôžeme sami rozhodnúť, ktorý deň je sviatok.
Ak niekto pracuje len 6 hodín, prečo mu chceš doplatiť ešte 2 hodiny priemerom? Nechápem
Zita, už som sa vyššie pýtala, či nedeľa je považovaná za sviatok. Nie je, že?
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Zda sa mi nespravodlive,ked jednemu zaplatim sviatok 8 hod. a pritom nepracoval a druhemu len 6 a este k tomu pracoval.
Uvediem priklad: pekareň-jedna zmena 4 zamestnanci mali pracovat z 27.4. na 28.4., no nepracovali lebo bol sviatok. Ale dostali zaplatene priemerom 8 hod.

ZP hovori " zamestnanovi, ktory nepracoval preto,že sviatok pripadol na jeho obvykly prac.deň,patri nahrada jeho priem.zarobku,ak mu usla mzda pre sviatok.

druha zmena nastupila z 28.4. o 18.00 hod na 29.4. v podstate odpracovala vo sviatok len 6 hod. Ale ja im doplacam este 2 hod.priemerom aby to bolo spravodlive.

No ved v podstate nerobim nic zle,nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať