Zavrieť

Porady

dobrovoľné nemocenské poistenie v roku 2012

dobrý deň, správne som pochopila, že od 01.01.2012 nebude platiť dobrovoľné nemocenské poistenie platné v tejto podobe ako v roku 2011, čiže osoba poistená v zamestnaní a aj DNP v roku 2012 už nebude mať materskú aj z DNP a aj ako zamestanec ? Takže platby do DNP môžem ukončiť - nebudú mať vplyv ani na ošetrovné a ani materskú, ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zatiaľ nič neukončuj,
ak platíš dlhodobo, tak neruš. Lebo do konca roka ostávajú ešte 3 mesiace a čo ak ochorieš, otehotnieš? Hm?
2 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Ja by som mala tiez otazku, ako dobrovolne nezamestnana mam DNP, po novom roku uz to nebude mozne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak návrh chápem správne tak nie. Ale treba počkať na to čo sa schváli v parlamente a čo podpíše prezident.
2 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Ale ak to prejde a bude to tak platiť v 2012 moja otázka: v prípade že DNP ukončím 31.12.2011 /resp. bude zrušené automaticky novelou/ - v prípade PN napr. v 01/2012 mi už dávka bude vyrátaná len z vymeriavacieho základu za rok 2011 ale len z povinného poistenia /keďže som si platila aj -aj/ - tak?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ak pôjdeš na PN v ochrannej lehote tj. do 7 dní od zániku poistenia tak by si mohla mať PN aj z DNP.

Teda to bude riadna smola ochorieť v januári, a nie v decembri.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Xanti Pozri príspevok
Ak návrh chápem správne tak nie. Ale treba počkať na to čo sa schváli v parlamente a čo podpíše prezident.
Aj ja som to tak pochopila, chcela som sa poradit, ci spravne chapem , dakujem
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Duľa, je to v niektorých prípadoch hrozný návrh. Od 1.1.2012 sa bude môcť dobrovolne poistiť osoba,ktorá nemá žiadne povinné nemocenské,dôchodkové poistenie. To znamená, že ak je niekto zamestnaný a zarába málo, nemá šancu sa pripoistiť. Zase je to len proti tým slabším. Ak SZČO mala nízky príjem, odvádza malé odvody, v r. 2013 bude zarábať viac,ale nebude môcť tie peniaze použiť na dobrovolné poistenie,lebo sa nebude môcť. Ak je niekto zamestnaný na 4 hod.,ani ten sa nebude môcť pripoistiť? Kolega si napr. platí DNP 5 rokov , PN mal zaplatenú 1 krát a teraz keď prichádza 60 rokov a možno aj choroby,nedostane nič, mohol si radšej tie peniaze odkladať. Preto je už takmer nemožné niečomu veriť. Jedna vláda to schváli,druhá to zmení a na všetko doplatí len ten,čo robí a niečo produkuje. Vo väčšine zákonov mi to pripadá,ako keby nás mali za takých prihlúpich,že si s nami môžu robiť čo chcú a slovač je ticho.
0 0
duro906 duro906

duro906 je offline (nepripojený) duro906

Xanti Pozri príspevok
Ak návrh chápem správne tak nie. Ale treba počkať na to čo sa schváli v parlamente a čo podpíše prezident.
Prosím vás, a to čo znamená, že bude zrušené dobrovolné poistenie od nového roku? Keď si platím po prerušení už 5 mesiacov to bude do decembra, tak ak nebudem môcť ísť na PN, to poistné mi vrátia?
Ďakujem.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
duro906 Pozri príspevok
Prosím vás, a to čo znamená, že bude zrušené dobrovolné poistenie od nového roku? Keď si platím po prerušení už 5 mesiacov to bude do decembra, tak ak nebudem môcť ísť na PN, to poistné mi vrátia?
Ďakujem.
V roku 2012 ti poistné z roku 2011 (ktoré zaplatíš do konca decembra) určite nevrátia.
2 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

niečo mi tuším ušlo ... aké zmeny?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

duro906 Pozri príspevok
Prosím vás, a to čo znamená, že bude zrušené dobrovolné poistenie od nového roku? Keď si platím po prerušení už 5 mesiacov to bude do decembra, tak ak nebudem môcť ísť na PN, to poistné mi vrátia?
Ďakujem.
.. a to ako myslíš .. sú ľudia, čo platia roky - a nevyužili . však to nie je sporenie.
2 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Sporenie to nieje, ale ľudia v mojom okolí to platia preto že keď ochorie aby mal aspon na inkaso , lebo z PN by mu naň nevyšlo. Neviem si to predstaviť keď príde PN 150,- € čo potom?
0 0
pafendorf pafendorf

pafendorf je offline (nepripojený) pafendorf

no tak to nie ma porazi, ja si tiez platim DNPO od maja 2011 a vo februari 2012 by som mal ist na marotku lebo idem na jednu terapiu a platim si z maxima a to sa vztahuje aj na SZCO ? lebo ja som pocul ze len zamestnaci sa nebudu moct pripoistit ? ako to je ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ilona Pozri príspevok
Duľa, je to v niektorých prípadoch hrozný návrh. Od 1.1.2012 sa bude môcť dobrovolne poistiť osoba,ktorá nemá žiadne povinné nemocenské,S tým súhlasím,
dôchodkové poistenie. DNP ak prejde návrh parlamentom si bude môcť založiť len osoba povinne dôchodkovo poistená. To znamená, že ak je niekto zamestnaný a zarába málo, nemá šancu sa pripoistiť. Je to hlúpe ale sú aj komerčné poisťovne čo poisťujú osoby pre prípadnú PN alebo hospitalizáciu.
Zase je to len proti tým slabším. Ak SZČO mala nízky príjem, odvádza malé odvody, v r. 2013 bude zarábať viac,ale nebude môcť tie peniaze použiť na dobrovolné poistenie, SZCO áno, ak bude povinným platcom dôchodkového poistenia, lebo nemocenské poistenie nebude súčasťou povinných platiet SZCO do sociálnej poisťovne.
Takže SZCO sa bude môcť nemocensky pripoistiť, lebo iné nemocenské poistenie mať nebude.

Akurát teraz ma napadlo, ako to bude u ľudí, čo majú súbeh zamestnanie a SZCO, technicky ani týto nebudú môcť platiť nemocenské poistenie ako SZCO, lebo budú mať povinné poistenie nemocenské ako zamestnanci ... no fakt sila.

lebo sa nebude môcť. Ak je niekto zamestnaný na 4 hod.,ani ten sa nebude môcť pripoistiť? Nie nebude môcť. Kolega si napr. platí DNP 5 rokov , PN mal zaplatenú 1 krát a teraz keď prichádza 60 rokov a možno aj choroby,nedostane nič, mohol si radšej tie peniaze odkladať. Preto je už takmer nemožné niečomu veriť. Jedna vláda to schváli,druhá to zmení a na všetko doplatí len ten,čo robí a niečo produkuje. Vo väčšine zákonov mi to pripadá,ako keby nás mali za takých prihlúpich,že si s nami môžu robiť čo chcú a slovač je ticho.
Moje komentáre v texte, lebo je to trošku zle pochopené.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pafendorf Pozri príspevok
no tak to nie ma porazi, ja si tiez platim DNPO od maja 2011 a vo februari 2012 by som mal ist na marotku lebo idem na jednu terapiu a platim si z maxima a to sa vztahuje aj na SZCO ? lebo ja som pocul ze len zamestnaci sa nebudu moct pripoistit ? ako to je ?
Ešte nič nie je isté.

Si SZCO? Platíš povinne odvody do SP?
0 0
duro906 duro906

duro906 je offline (nepripojený) duro906

Katy a R, to prečo na mňa reagujete takýmto spôsobom? Ja by som skôr očakával radu. Každý si platí poistenie pre prípad choroby a aj ja. Pýtal som sa, že načo to platím, keď v prípade choroby nebudem môcť ísť maródovať, a jedna odpoveď bola, že mi tie peniaze, čo som platil poistku nevrátia. Tak som to myslel, nerobte tu zo mňa hlupáka, že idem niečo využívať. A ak ste chorá a nechcete maródovať, za to vari môžem ja? Načo tu je tá nadradenosť dobrá?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Duro,
nemyslím, že Katy písala nadradene, ale často sa tu človek stretáva s názorom, že DNP je vlastne šporenie. Nie je.
Píšeš vo svojom príspevku že platíš 5 mesiac po prerušení ako to myslíš? Po akom prerušení?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
duro906 Pozri príspevok
Katy a R, to prečo na mňa reagujete takýmto spôsobom? Ja by som skôr očakával radu. Každý si platí poistenie pre prípad choroby a aj ja. Pýtal som sa, že načo to platím, keď v prípade choroby nebudem môcť ísť maródovať, a jedna odpoveď bola, že mi tie peniaze, čo som platil poistku nevrátia. Tak som to myslel, nerobte tu zo mňa hlupáka, že idem niečo využívať. A ak ste chorá a nechcete maródovať, za to vari môžem ja? Načo tu je tá nadradenosť dobrá?
Veď to si nemusel platiť. To bolo dobrovoľné. A očakávať, že minister nechá túto "dieru" bez povšimnutia je naivné. Veď sám radil ako to "využívať". Už sú rok vo vláde, tak niečo urobiť musia. Inak by si museli ubrať sami sebe.
0 0
aglo6 aglo6

aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

mam tomu rozumiet tak, ze ked som SZCO, a doteraz som neodvadzala povinne odvody do SP, uz nebude mozne sa dobrovolne nemocensky poistit? Od 1.1.2012 uz bude musiet byt kazdy SZCO povinne dochodkovo a nemocensky poisteny nezavisle od prijmu?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Aglo6,
zle to chápeš. Bude sa skúmať príjem u SZCO, akurát že v návrhu zákona je taká vec, že...

Pr. založíš živnosť 1.3.2012 neplatíš odvody do SP, ale pri DP za rok 2012 teda v roku 2013 zistíš, že si prekročila príjem, a tak spätne budeš povinné dôchodkové odvody doplácať.

Taký je návrh, čo prejde parlamentom a prezidentom ukáže až čas.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať