Zavrieť

Porady

Zdanenie prijmov z CR

Dobry den,
Vo februari 2005 som odisiel pracovat do CR kde som zamestnany a platim vsetky odvody a teda aj dane. Za januar 2005 mam ale prijem v SR. Trvaly pobyt mam stale v SR. Poradi mi niekto ako si mam podat danove priznanie za mesiac januar 2005? Mam do vypoctu zahrnut aj prijmy a dan zaplatenu v CR?

Myslim, ze tato tema zaujem viac ludi, ktori v roku 2005 odisli pracovat do CR.

Dakujem a prajem pekny den.
Usporiadat
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

alenka11
Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.

A keď pracoval v ČR od 2.-12.2006, ako vyrátam ten priemerný kurz ČK. Zrátam kurzy za 11 mesiacov a vydelím 11? Kto mi poradí?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

SERVIS
A keď pracoval v ČR od 2.-12.2006, ako vyrátam ten priemerný kurz ČK. Zrátam kurzy za 11 mesiacov a vydelím 11? Kto mi poradí?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=178036&postcount=16
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
riesi to paragraf 31 zakona 595.....na prepocet prijmu sa pouzije a to

- den prijatia platby
- priemerny rocny kurz
- priemer mesacnych kurzov

samozrejme pouzije sa ten ktory je najvyhodnejsi pre danovnika
0 0
Lulka Lulka

Lulka je offline (nepripojený) Lulka

Ahojte, presne tato tema ma zaujima, no priatel ma tiez taky isty problem nevie ci si ma dat danove priznanie v SR aj v CR. Do konca aprila pracoval v SR a od zaciatku maja potom v CR pre cesku firmu,plati tam normalne odvody..Ma aj zivotnu poistku, mohol by si odratat 12.000Sk, ale teraz nevie ci moze ked tu pracoval len 4 mesiace....Poradi niekto? No a aby som upozornila ja sa do tychto veci tiez nerozumiem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
zakladny bod pri takychto pracach je urcit si domicil....to jest kde sa zdanuju celosvetove prijmy.....predpokladam ze to je slovensko kedze trvaly pobyt v v SR takze v CR si da spravit bud rocne zuctovanie alebo poda danove priznanie...no a dan v CR zapocita v danovom priznani v SR pricom sa pouzije metoda zapoctu...

ako hovorim dolezita je zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia tam je jasne urcene kto je domicil ktorej krajiny
0 0
Olinka Olinka

Olinka je offline (nepripojený) Olinka

Som student a v CR som bola 2 mesiace na brigade, zarobila som 19000 Kč z toho mi strhli 3500 Kč dan. Mam si podat v CR danové priznanie, vratia mi dan? A musi aj na SR si podat ked to nepresahuje tych 43 968?

Prosim pomozte mi,
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Robím DP - v r. 2005 robil v ČR, a v 3/2005 dostal doplatenú výplatu z roku 2004 /nie z decembra/ od bývalého zamestnávateľa. Tento doklad - Potvrdenie o zúčt.dane - môžem normálne brať do úvahy? Nie je na ňom uvedené, že je to dlh z rokku 2004. Ďakujem
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Olinka
Som student a v CR som bola 2 mesiace na brigade, zarobila som 19000 Kč z toho mi strhli 3500 Kč dan. Mam si podat v CR danové priznanie, vratia mi dan? A musi aj na SR si podat ked to nepresahuje tych 43 968?

Prosim pomozte mi,
Keby si českú firmu bola požiadala o ročné zúčtovanie bolo by to jednoduchšie, ale to už asi dnes nestihneš. Podaj si DP v čechách a daň Ti vrátia. Na Slovensku podľa mňa nemusíš podať DP, ale nie je to na 100%. Nech sa vyjadria zbehlejší....
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ja mám presne opačný problém, ako je rozoberaný, poslal mi papiere len zo závislej činnosti človek, ktorý má trvalý pobyt v ČR, 8 mesiacov pracoval v SR a 4 posledné v ČR. Odkázala som mu, že si má urobiť paňové priznanie v ČR, ale on trvá na tom, že aj minulý rok podával u nás a chce znova podať u nás. Čo s ním mám urobiť?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

??? prosím, poraďte mi ???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Treba sa ho spýtať, z akého titulu si dával DP v SR. On je občan SR s trvalým pobytom v obidvoch krajinách? V takom prípade by si mohol vybrať, že bude zdaňovať celosvetové príjmy tam, kde má bližšie osobné a hospodárske záujmy( napr. manželka a deti žijú v SR).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Chcem vás všetkých poprosiť, ktorí(é) v tejto téme kladiete otázky. Buďte takí(é) dobrí(é) a vo svojich otázkach píšte, kde má občan
1./ trvalý pobyt
2./ ktorého štátu je občanom
3./ kde má stredisko svojich životných záujmov
4./ kde sa obvykle zdržiava
5./ ktorého štátu je príslušníkom
atd., pretože ak je položená otázka napr. mám príjem z ČR a kde ho mám zdaniť a podať daňové priznanie, tak automaticky musí nasledovať kopec protiotázok na trvalý pobyt, štátnu prislušnosť,..., aby sa mohlo určiť ktorého štátu je občan rezidentom. Len na základe toho sa dá dať kvalifikovaná odpoveď.
Prepáčte, ale ja už z tejto témy mám chaos a keď ju čítam, ani neviem poriadne na čo mám odpovedať.
0 0
balu1 balu1

balu1 je offline (nepripojený) balu1

ahoj marina,
tiez sa mi zda, ze to tu trosku vybocilo z povodnej temy.
tou je zdanovanie prijmov z CR slovenskeho obcana s trvalym pobytom na uzemi SR. preto prosim ostatnych, ktori maju otazky mimo tejto temy aby ich sem neplietli.

dakujem
balu1
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

alenka11
Daňové priznanie si musíš podať v SR (keď si zamestnaný v ČR). Je to DP typu A a v tomto priznaní v V.oddieli na strane 2 uvedieš úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov a taktiež zrazené poistné. Príjem z ČR musíš prepočítať priemerným kurzom na slovenské koruny. A v VI. oddieli daň.priznania musíš príjem z ČR uviesť do r. 48 (samozrejme prepočítaný na slovenské koruny). Ďalej vyplníš riadok 49, 50, 51 a 52. Musíš postupovať podľa Pokynov na vyplnenie DP.
Včera som robila DP - presne tento typ, ako bola pôvodná otázka - príjem aj v SR aj v ČR. Postupovala som podľa knižky DÚPP 3/2006 - kde bol podobný prípad. A tam vôbec nevypĺňajú riadky 48,49,50,51 a 52, ako píše ty. Vyplnili len riadok 45 a hotovo. Už som z toho na hlavu, ako to bude dobre? Kto sa
na to pozrie? Ďakujem.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Kto mi odpovie? Nikto tu zrazu nie je? Porozmýšľajte.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

SERVIS
Včera som robila DP - presne tento typ, ako bola pôvodná otázka - príjem aj v SR aj v ČR. Postupovala som podľa knižky DÚPP 3/2006 - kde bol podobný prípad. A tam vôbec nevypĺňajú riadky 48,49,50,51 a 52, ako píše ty. Vyplnili len riadok 45 a hotovo. Už som z toho na hlavu, ako to bude dobre? Kto sa
na to pozrie? Ďakujem.
Dosť ťažko sa sa radí takto všeobecne, keď nevidím konkrétne čísla. Ale - s ČR sa používa metóda zápočtu dane zaplatenej v ČR, takže nemôžeš dať na riadok 45 žiadne číslo, pretože tu sa uvádzajú príjmy vyňaté zo zdanenia. V prípade príjmu v ČR sa musia vypĺňať riadky 48-52.
0 0
balu1 balu1

balu1 je offline (nepripojený) balu1

Spravil som si prepocet dane v CR a potom aj v SR podla rad a navodov ktore som obdrzal v tomto fore (dakujem za ne!). Co ma vsak zarazilo je, za v riadku 50 sa pocita "percento dane na ucely zapoctu". Tymto percentom sa potom nasobi dan, ktora mi vznika na Slovensku. Tym padom sa urcuje strop, ktory si mozem odpocitat zo zaplatenej dane v CR! Kedze percenoto je vzdy nizsie ako 1, nikdy si nemozem zapocitat celu dan, ktoru som odviedol v cechach (velmi dobre vymyslene!).
Lenze zmluva o dvojitom zdaneni medzi SR a CR v clanku 22 par. 1 pismene a) pise:
"Ak rezident jedneho zmluvneho statu (SR) pobera prijmy alebo vlastni majetok, ktory moze byt v sulade s ustanoveniami tejto zmluvy zdaneny v druhom zmluvnom state (CR), skor uvedeny stat (SR) povoli:
a) znizit dan z prijmu tohto rezidenta (SR) o sumu rovnajucu sa dani z prijmov zaplatenej v tomto druhom state (CR)"
Nedochadza nahodou k poruseniu tejto medzinarodnej zmluvy tym, ze v danovom priznani SR my nie je umoznene znizit dan o celu ciastku dane zaplatenu v CR (uzna iba cast, v riadku 52)?
Vyzna sa v tom niekto? Kto mi poradi? :-)

Dik
balu1
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Článok 22

Vylúčenie dvojitého zdanenia

1. Ak rezident jedného zmluvného štátu poberá príjmy ...................

Suma, o ktorú sa daň zníži, však v žiadnom prípade nepresiahne tú časť dane z príjmov alebo dane z majetku vypočítanej pred jej znížením, ktorá pomerne pripadá, podľa toho, o aký prípad ide, na príjmy alebo majetok, ktorý sa môže zdaniť v tomto druhom štáte.
2. Ak v súlade s ktorýmkoľvek ustanovením tejto zmluvy príjmy, ktoré poberá, alebo majetok, ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu, sú oslobodené od dane v tomto štáte, tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy alebo majetok tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy alebo majetok.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

[quote=Olinka]Som student a v CR som bola 2 mesiace na brigade, zarobila som 19000 Kč z toho mi strhli 3500 Kč dan. Mam si podat v CR danové priznanie, vratia mi dan? A musi aj na SR si podat ked to nepresahuje tych 43 968? [/quote]
emily
Keby si českú firmu bola požiadala o ročné zúčtovanie bolo by to jednoduchšie, ale to už asi dnes nestihneš. Podaj si DP v čechách a daň Ti vrátia. Na Slovensku podľa mňa nemusíš podať DP, ale nie je to na 100%. Nech sa vyjadria zbehlejší....

Olinka, Emily Ti poradila dobre. Ja len doplním. Príjem sa prepočíta na slovenskú menu. V prípade, ak príjmy v roku 2005 boli nižšie ako 43 968 Sk, nie si povinná podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby. To je Tvoj prípad, ale len vtedy, ak to boli Tvoje jediné príjmy v roku 2005, alebo ak si poberala aj iné príjmy, v súčte nesmú dosiahnúť 43 968 Sk. Inak musíš podať daňové priznanie z príjmu fyzických osôb typ A.
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Marína
Chcem vás všetkých poprosiť, ktorí(é) v tejto téme kladiete otázky. Buďte takí(é) dobrí(é) a vo svojich otázkach píšte, kde má občan
1./ trvalý pobyt
2./ ktorého štátu je občanom
3./ kde má stredisko svojich životných záujmov
4./ kde sa obvykle zdržiava
5./ ktorého štátu je príslušníkom
atd., pretože ak je položená otázka napr. mám príjem z ČR a kde ho mám zdaniť a podať daňové priznanie, tak automaticky musí nasledovať kopec protiotázok na trvalý pobyt, štátnu prislušnosť,..., aby sa mohlo určiť ktorého štátu je občan rezidentom. Len na základe toho sa dá dať kvalifikovaná odpoveď.
Prepáčte, ale ja už z tejto témy mám chaos a keď ju čítam, ani neviem poriadne na čo mám odpovedať.


Čím viac o tom tu čítam, tým tomu menej rozumiem. Robím účtovníctvo pre firmu, ktorá má v ČR org. zložku. Firma ako zamestnávateľ odvádza daň zo závislej činnosti v ČR a preto dáva zamestnancom potvrdenie o príjme "české". Má povinnosť robiť im ročné zúčtovanie? Alebo si iba na základe potvrdenia o príjme urobia DP v SR. Ide o zamestnancom, ktorí majú trvalý pobyt v SR, v ČR sa zdržiavajú viac ako 183 dní ročne. Ak som na niečo zabudla, doplním.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať