Zavrieť

Porady

Odpočitateľna položka na manželku v daňovom priznaní

Poprosím o radu týkajúcu sa daňového priznania FO za rok 2011. Som t.č. na MD. Robím manželovi daňové priznanie, chcem si uplatniť nárok na daňový bonus na dve maloleté deti, nakoľko si ho manžel neuplatnil u zamestnávateľa počas roka, ďalej chcem použiť možnosť NČZD na manželku. Nakoľko má manžel nízky hrubý príjem, vyšlo mi, že dostane vyplatené iba daňové bonusy, ale čo sa týka mňa, žiadne iné financie. Chcem sa preto opýtať, čo je výhodnejšie použiť, NČZD na manželku alebo zamestnanecká prémia manžela. Tam mi pri prepočtoch vyšla nejaká suma, ktorú by mali manželovi vyplatiť......ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    beas Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť: manžel bol v roku 2011 pol roka nezamestnaný, poberal podporu, potom od júla bol PN a dostával nemoc . dávky, od 15.12.2011 má priznaný plný invalidný dôchodok. Dozvedela som sa, že si môžem na neho uplatniť daňový bonus, ale neviem presne ako to je a co treba žiadať. Dakujem za odpoved
    Chceš si uplatniť odpočitatelnú položku na manžela ? Môžeš len v tom prípade, ak jeho vlastný príjem je nižší ako ročná NČZD.
    Do vlastného príjmu sa zahrňa dávka v nezamestnanosti, nemocenské aj invalidný dôchodok. Spočítaj, kolko to spolu bolo.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    keďže ti vychádza ZP, znamená to, že NČZD nie je prečo uplatniť, pretože mal nízky príjem.. uplatni teda ZP..

    beas je offline (nepripojený) beas

    beas
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť: manžel bol v roku 2011 pol roka nezamestnaný, poberal podporu, potom od júla bol PN a dostával nemoc . dávky, od 15.12.2011 má priznaný plný invalidný dôchodok. Dozvedela som sa, že si môžem na neho uplatniť daňový bonus, ale neviem presne ako to je a co treba žiadať. Dakujem za odpoved

    beas je offline (nepripojený) beas

    beas
    Dakujem, za odpoved neviem presne ale myslím, spolu PN-ka a podpora bola spolu okolo 2000 - 2100 € za ten rok.

    cinque je offline (nepripojený) cinque

    cinque
    Dobry den, chcela by som sa opytat tiez na odpocitatelnu polozku na manzelku. S manzelom sme sa zobrali 8.10.2011. Ja som bola nezamestnana. Poberala som iba pomoc v hmotnej nudzi. (posledny krat v 10/2011). Dieta zatial nemame. Za, ktore mesiace si moze za mna uplatnit odpocitatelnu polozku? 10,11,12/2011 alebo 11,12/2011. Vopred dakujem za odpoved.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    cinque Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som sa opytat tiez na odpocitatelnu polozku na manzelku. S manzelom sme sa zobrali 8.10.2011. Ja som bola nezamestnana. Poberala som iba pomoc v hmotnej nudzi. (posledny krat v 10/2011). Dieta zatial nemame. Za, ktore mesiace si moze za mna uplatnit odpocitatelnu polozku? 10,11,12/2011 alebo 11,12/2011. Vopred dakujem za odpoved.
    budete postupovať podľa § 11 ZDP

    a to tak, že si spočítaš ročný príjem odpočítaš 3559,30 (NČZD) podelíš 12 a vynásobiš 2, toto je odpočítateľná položka na dani pre manžela.....

    ak si celý rok príjem nemala je to 593,21 (593,22)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    beas Pozri príspevok
    Dakujem, za odpoved neviem presne ale myslím, spolu PN-ka a podpora bola spolu okolo 2000 - 2100 € za ten rok.
    Choď do SP, kde ti dajú potvrdenie o presnej sume vyplateneho nemocenského a dávky v nezamestnanosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    beas Pozri príspevok
    To už mám a spolu je to 2109,5.
    Budeš si robiť DP sám, alebo žiadaš zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane ?

    Aký hrubý príjem zo zamestnania si dosiahla ?

    beas je offline (nepripojený) beas

    beas
    DP mi bude robit zamestnavatel, a hrubý príjem? tak to momentalne netusim. Preco ma to vplyv na toto vsetko?

    cinque je offline (nepripojený) cinque

    cinque
    Zdravim, mam tu takyto priklad: manzelia podnikaju. Manzelkine danove priznanie vyzera priblizne takto: Prijem z podnikania 500,00€, vydavky 550,00€ (pricom z vydavkov 500,00€ su odvody) Potom este zarobila na dohodu 250,00 €. Danovy zaklad na DP je 250,00€. Manzel si chce na nu uplatnit odpocitatelnu polozku. Aku sumu si na zaklade tychto sum moze uplatnit? A ake podklady prilozit ku danovemu priznaniu manzela? Staci kopia DP manzelky? Vopred dakujem za odpoved.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    cinque Pozri príspevok
    Zdravim, mam tu takyto priklad: manzelia podnikaju. Manzelkine danove priznanie vyzera priblizne takto: Prijem z podnikania 500,00€, vydavky 550,00€ (pricom z vydavkov 500,00€ su odvody) Potom este zarobila na dohodu 250,00 €. Danovy zaklad na DP je 250,00€. Manzel si chce na nu uplatnit odpocitatelnu polozku. Aku sumu si na zaklade tychto sum moze uplatnit? A ake podklady prilozit ku danovemu priznaniu manzela? Staci kopia DP manzelky? Vopred dakujem za odpoved.
    Príjmom je jej príjem- 750 mínus zaplatené odvody. Nič k DP neprikladáš. Takže môžeš uplatniť len rozdiel .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.