Zavrieť

Porady

Začiatky živnostníčenia

Dobrý večer!

Pred nedávnom som si založil živnosť, ale nie je mi celkom jasné čo všetko musím teraz urobiť aby som mohol začať podnikať v súlade so všetkými zákonmi a predpismi. Na internete som si už prečítal veľa vecí, ale dosť ma zarazilo, že pomaly na každej stránke som našiel iné informácie. Preto som sa rozhodol obrátiť na vás z Porady. Zaujímalo by ma čo všetko som povinný urobiť. Samozrejme ako prvé som šiel na živnostenský úrad kde som dostal to osvedčenie. Ďalej som bol v zdravotnej poistovni nahlásiť, že som živnostník. Vybavil som si v banke aj podnikateľský účet . Počul som, že tento účet je nutné ísť nahlásiť na Daňový úrad, takže tam sa chystám, len ešte čakám kým mi príde tá kartička s mojim DIČ. Ďalej viem, že si musím viesť účtovníctvo. (S tým by mi mala pomôcť známa, takže to by tiež nemal byť problém) aj keď zrejme sa vás ešte ohľadom toho budem niečo pýtať. Mňa by zaujímalo čo všetko ešte musím spraviť aby som mohol začať podnikať?

Predom ďakujem veľmi pekne za každú informáciu.

S pozdravom Martin
Usporiadat
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

velmi vseobecna otazka, zalezi aky mas predmet podnikania a co vsetko planujes robit. je to ako keby si sa spytal "kolko ma bude stat nakup v potravinach?" ked nevieme co presne, tak sa tazko radi...

mozno potrebujes navstivit hygienu, mozno hasicov, mozno miestny urad, mozno socialnu poistovnu, mozno musis mat registracnu pokladnicu, mozno potrebujes licenciu narodnej banky, mozno ...
1 0
MartinMrc MartinMrc

MartinMrc je offline (nepripojený) MartinMrc

Ospravedlňujem, že som sa vyjadril tak nepresne, ale naozaj sa v tom moc nevyznám... No predmet môjho podnikania sú počítačové služby a plánujem robiť webstránky a opravovať počítače to je všetko.
Ďakujem za odpovede
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak potom hlavne podnikaj a zarábaj peniažky.
Pokiaľ budeš webstránky robiť len pre odberateľov v SR, tak už si si svoje povinnosti splnil /ohlásením BU na DU/.
ak chceš fakturovať do EU, tak sa ešte musíš registrovať podľa §7a) pre DPH.
Ak chceš mať reklamu cez Google, FB a pod., tak tiež.
Naposledy upravil KEJKA : 25.11.12 at 22:27
1 0
MartinMrc MartinMrc

MartinMrc je offline (nepripojený) MartinMrc

Ďakujem KEJKA... Áno webstránky a všeobecne moje služby plánujem poskytovať odberateľom len v SR. Na ten DU ešte pôjdem a prosím čo je skratka BU? A ešte som celkom nepochopil ako to myslíš s tým faktúrovať do EUR a kde sa to musím registrovať. No a s tou reklamou to v budúcnosti uvažujem o google adsence , ale predpokladám, že s tou registráciou si to myslela tak, že len sa zaregistrovať a zaplatiť si reklamu na google poprípade FB alebo sa mýlim ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
MartinMrc Pozri príspevok
Ďakujem KEJKA... Áno webstránky a všeobecne moje služby plánujem poskytovať odberateľom len v SR. Na ten DU ešte pôjdem a prosím čo je skratka BU? A ešte som celkom nepochopil ako to myslíš s tým faktúrovať do EUR a kde sa to musím registrovať. No a s tou reklamou to v budúcnosti uvažujem o google adsence , ale predpokladám, že s tou registráciou si to myslela tak, že len sa zaregistrovať a zaplatiť si reklamu na google poprípade FB alebo sa mýlim ?
faktúrovať do EUR........preklep, pardon, malo to byť fakturovať do EU, napr. do ČR
v takom pripade pred dodaním sužby do EU sa musíš registrovať pre DPH na DU podľa §7a)
Avšak tvrdíš, že pôjde o odberateľov len v rámci SR...............hm?
ako aj pred nákupom služby z EU.........ak uvažuješ o reklame na google a FB, tak pred nákupom tejto služby/reklamy sa tiež musíš registrovať podľa §7a).nakúpiš bez DPH a zaplatíš DPH v SR.
1 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
zabka83 Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc
Keďže zarobí nulu, netreba podať DP,len treba oznámiť na DU aj do ZP,že nemala príjmy.
Do SP bude platiť až od 1.7.2014, ak v r.2013 zarobí cca 4800,- eur (kazdy rok sa tá hranica mení).
2 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

jacekova Pozri príspevok
Keďže zarobí nulu, netreba podať DP,len treba oznámiť na DU aj do ZP,že nemala príjmy.
Do SP bude platiť až od 1.7.2014, ak v r.2013 zarobí cca 4800,- eur (kazdy rok sa tá hranica mení).
Dakujem velmi pekne...
0 0
RomanD RomanD

RomanD je offline (nepripojený) RomanD

Mal by som podobnú otázku. Nebudem teda zakladat nový topic.
Ja plánujem založit živnosť k 1.1.2013 na nákup a predaj okien dverí, predaj a montáž žalúzií + tvorba www stránok, predaj a servis PC techniky. Mám v pláne v pláne zobrať aj príspevok (Prievidza) keďže som od 1.10.2012 nezamestnaný.
- Menilo sa niečo ohľadne týchto príspevkov? Údajne sa mali úplne rušiť.
- živnosť sa zakladá s nejakou účinnosťou? V decembri založím s platnosťou od 1.1.? Predpokladám že cez sviatky budú úrady prázdne
Alebo mám radšej presunúť začiatok na 1.2...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zabka83 Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc
ak je živnosť od decembra, neplatí, že je SZČO od decembra? a nebudú sa na ňu vzťahovať odvody od 1.7.2013?
Správne až od 1.7.2014?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

RomanD Pozri príspevok
Mal by som podobnú otázku. Nebudem teda zakladat nový topic.
Ja plánujem založit živnosť k 1.1.2013 na nákup a predaj okien dverí, predaj a montáž žalúzií + tvorba www stránok, predaj a servis PC techniky. Mám v pláne v pláne zobrať aj príspevok (Prievidza) keďže som od 1.10.2012 nezamestnaný.
- Menilo sa niečo ohľadne týchto príspevkov? Údajne sa mali úplne rušiť.
- živnosť sa zakladá s nejakou účinnosťou? V decembri založím s platnosťou od 1.1.? Predpokladám že cez sviatky budú úrady prázdne
Alebo mám radšej presunúť začiatok na 1.2...
Pripravované zmeny zákona o službách zamestnanosti nájdeš tu

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...P3b3rw&cad=rja

Nevybavuje si živnostenský list pred schválením podn.plánu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
ak je živnosť od decembra, neplatí, že je SZČO od decembra? a nebudú sa na ňu vzťahovať odvody od 1.7.2013?
Správne až od 1.7.2014?
Kejka, odvody do SP sa platia na základe výšky príjmu, bez ohladu na počet mesiacov podnikania. Pre povinnú registráciu do SP od 1.7.2013 platí príjem 12*393€. Ak by takýto príjem dosiahol za december, stáva sa povinným platitelom od 1.7.2013, ak ho nedosiahne, tak až od 1.7.2014.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ďakujem, takto to je jasné.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

zabka83 Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som poradit, ked si zalozi zivnost znama v decembri a podnikat zacne v januari, vtedy otvori obchod, musi davat priznanie za ten mesiac? alebo ma radsej zalozit zivnost v januari? a este jedna otazocka, odvody do socialky neplati cely rok alebo len do jula? zdravotku viem ze plati hned to minimum. dakujem moc

jacekova Pozri príspevok
Keďže zarobí nulu, netreba podať DP,len treba oznámiť na DU aj do ZP,že nemala príjmy.
Do SP bude platiť až od 1.7.2014, ak v r.2013 zarobí cca 4800,- eur (kazdy rok sa tá hranica mení).
S touto odpoveďou nesúhlasím. Povinnosť podania daňového priznania nezávisí len od výšky príjmov, ale v prípade živnostníka aj od iných skutočností. Povinnosť podať daňové priznanie je aj v prípade, ak daňovník dosiahne v príslušnom zdaňovacom období stratu - pozri § 32 ods. 1 ZDP.
§ 32
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Naposledy upravil Mária.K. : 29.11.12 at 11:00
3 0
kepso kepso

kepso je offline (nepripojený) kepso

Zdravím poraďákov. Nechcem otvárať novú tému aj keď tu vyzniem asi ako totálny hlupák, mám problém so začiatkom živnosti. Od 1.1.13 chcem začať ako obchoďák pre viaceré firmy, ktoré mám dohodnuté. Problémom je ,že som skončil na tpp a teraz začnem na živnosť a nemám v tom prehľad. Čo mám kde vybaviť, koľko budem platiť ,ako s dph. Také laické orientovanie v oblasti prvej živnosti ,čo robiť po vybavení živnosti na živ.úrade. Ďakujem za odpoveď
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
DPH riešiť nemusíš. Budeš predsa poskytovať služby v rámci SR, nie?
a budeš nakupovať nejaké služby z EU? - reklama FB, Google apod.
0 0
kepso kepso

kepso je offline (nepripojený) kepso

FB aj google - urcite na www a reklamu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kepso Pozri príspevok
FB aj google - urcite na www a reklamu
tak potom sa choď hned na DU prihlásiť - zaregistrovať podľa §7a)
Dajú ti tlačivo, pridelia ičDPH - dovtedy žiadnu reklamu neobjednávaj.
potom sa ozvi - ked mudeš mať to ičDPH.
0 0
Peter Štefanec Peter Štefanec

Peter Štefanec je offline (nepripojený) Peter Štefanec

tiež by som nechcel zbytočne zakladať nový topic tak by som skúsil tu.
Nad podnikaním som uvažoval dlhú dobu a zisťoval čo a ako, ale teraz zas prišli zmeny a ja mam v tom guláš..

Som zamestnaný a chcel by som popri tom začať aj podnikať ( nákup z EU / predaj tovaru cez e-shop )
Niesu my jasné veci ohľadom platenia a výpočtu čo musím platiť a čo my ostane , šlo by tu spraviť nejaký vzorový príklad? Ako orientačne a z čoho budem platiť a komu. ( plánujem najať ekonómku ale na začiatok aby som si to naposledy utriasol v hlave a vedel z čím mam počítať , či sa do či budem platiť aj z toho čo zarobím u zamestnávateľa , keďže tam mi platí on, a či ku zisku sa zahŕňa aj to čo zarobím ako zamestnanec alebo len to čo mam z podnikania )
by som Vás poprosil o nejaký vzorový príklad čo z čím súvisí aspoň orientačne, popripade nasmerovať tému kde sa to rieši aktuálne )

ako zamestnanec zarobím dajme tomu 700€ čiste a ako podnikateľ mám 3000€ z toho zisk/zárobok 500€ ( 2500 je cena tovaru )
ďalšie náklady spojené z podnikaním su " zanedbatelné" ( poštovné a balné , web pristor a doména, ??? ) takže by som mal zrejme fixné náklady , keďže budem predávať len formou dobierky alebo platbou na účet, reg. pokladnu by som nemal potrebovať.
0 0
Jakub.R Jakub.R

Jakub.R je offline (nepripojený) Jakub.R

Zdravím,

od 1.1. 2013 začínam pracovať vo firme na živnosť, počul som už veľa názorov či sa mi to oplatí alebo nie ale chcem počuť aj niekoho kto je nezaujatý. Môj príjem by mal byť nasledovný : mzda 4,50 € / hod. denne odrobim 11,25 hodiny čiže denna sadzba by mala byť 50 eur zaokruhlene x 5 dní a x 4 týždne by to malo vyjsť cca 1012 € .. od platenia odvodov som oslobodený na 1 rok , jedine čo by som mal platiť je ZP, ak sa nemýlim. Je ešte niečo , čo som povinný platiť a neviem o tom ? Ďakujem za akukolvek odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie