Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu bytu v roku 2013 - Podľa zákona o dani z príjmov

MarianI

MarianI je offline (nepripojený) MarianI

Podnikateľský poradca a dodávateľ účtovných služieb ...viac MarianI
Zdravím,

momentálne riešim problematiku prenájmu bytu v roku 2013 a pri štúdiu Zákona o DZP, účinného od 1.1.2013 som narazil na nejasnosti ohľadom paušálnych výdavkov. V dôvodovej správe sa píše, že sa vypúšťa možnosť uplatňovať si paušálne výdavky daňovníkom, ktorí dosahujú príjmy z prenájmu. V znení zákona, ktorý je dostupný aj na Porade však zostáva §6, ods. 10 nezmenený. Kde presne je nemožnosť uplatniť si paušálne výdavky uvedená?

Ad. Dala by sa táto situácia riešiť založením živnosti, kedy by tento príjem spadal pod §6, ods.1, a teda by sa považoval za príjem z podnikania?

Ďakujem za Vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Mila123

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    tictac7

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ....v prvom prípade sa jedná o príjmy podľa § 8. Áno, ak to bude príjem podľa § 6 ods. 1, možnosť paušálnych výdavkov ostane zachovaná (aj keď v "okresanej" výške)....

    oprava :-)
    Naposledy upravil tictac7 : 26.11.12 at 21:54
    Mila123

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    § 6 ods. 1 živnosť je pri prenájme iba vedy, keď sa s prenájmom poskytujú aj iné súvisiace služby (upratovanie, stráženie a pod.)
    § 6 ods. 3 ZDP je čistý prenájom,.....

    a neviem či si pomôžeš,ak chceš zameniť jeden paragraf za druhý, pretože zo živnosti musíš platiť preddavky na ZP a po roku (podľa výšky príjmu) aj poistné do SP......
    MarianI

    MarianI je offline (nepripojený) MarianI

    Podnikateľský poradca a dodávateľ účtovných služieb ...viac MarianI
    Pre tictac7: Prečo by to mal byť §8? Nie je to predsa §6, ods.3 (Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.)

    Pre Mila123: Prehodiť paragrafy sa v tomto prípade môže celkom oplatiť.

    Každopádne ďakujem za rýchle odpovede. V skutočnosti som sa ale chcel spýtať, kde nájdem uvedené skutočnosti (obmedzenie paušálu do určitej výšky a zrušenie tejto možnosti pri prenájme) v zákone? Alebo je k tomu iný predpis?
    tictac7 ....hmmm, spoločnosť sa prenáhlila :-)
    MarianI

    MarianI je offline (nepripojený) MarianI

    Podnikateľský poradca a dodávateľ účtovných služieb ...viac MarianI
    Aha, on ešte teda nie je schválený, a to mi uniklo. Potom je teda tento problém vyriešený. Ďakujem pekne ešte raz.
    Mila123

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    MarianI Pozri príspevok
    Aha, on ešte teda nie je schválený, a to mi uniklo. Potom je teda tento problém vyriešený. Ďakujem pekne ešte raz.
    aký bude predpokladaný príjem z prenájmu? mesačný
    MarianI

    MarianI je offline (nepripojený) MarianI

    Podnikateľský poradca a dodávateľ účtovných služieb ...viac MarianI
    Momentálne to presne neviem povedať, pretože ešte nemám všetky informácie. Ak sa do toho ale pôjde, neskôr pridám vzorový príklad.
    sajonera

    sajonera je offline (nepripojený) sajonera

    sajonera
    Mňa by zaujímalo či je niečo takéto možné?

    Ja ako majiteľ 3-izbového bytu ktorý mám v osobnom vlastníctve ako jediný majiteľ, by som chcel prenajať dve izby v byte na základe nájomnej zmluvy s nájomcami napr.za 200EUR.
    Mojej matke by som prenajal jednu izbu na základe zmluvy o nájme za 1EUR.
    Moja matka by túto izbu prenajala na základe zmluvy o podnájme s nájomcami ktorý už sú v byte za 80EUR/mesiac, a nebývala by tam.
    Takže nakoniec by celý 3-izb. byt mala prenajatý tá istá rodina /jedny nájomci/ pričom prenajímatelia by boli dvaja. Ja ako majiteľ bytu, a moja matka ako moja nájomníčka ktorá by svoju prenajatú izbu prenajímala ďalej.
    Výsledok:
    1prvý nájomca ktorý býva v byte by mi platil 200EUR/mesiac
    2 druhý nájomca moja matka by mi platila 1EUR/mesiac,pričom by v byte nebývala
    3 prvý nájomca by mojej matke platil nájomné 80EUR/mesiac, s ktorým by mala zmluvu o podnájme

    Mohol by som to takto spraviť? Bolo by to legálne? Nemal by som s tým problém u daňovákov?

    Daň z prenájmu bytu v roku 2013 - Podľa zákona o dani z príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.