Zavrieť

Porady

S.r.o. a kúpa bytu

1. S.r.o. so sídlom v Žiline chce kúpiť byt v bratislave.
Je to nejako obmedzené? Stačí, ak by v tom byte bola uvedená prevádzka (ide o poskytovanie služieb), alebo stačí, ak bude vedená ako kancelária?
Majiteľ s.r.o. je Nemec a byt by využíval aj svoje pre ubytovanie.
Je možné si dať takto využívaný byt do nákladov?

2. Byt patrí do 4. odpisovej skupiny?

3. ak by bol kupujúci v čase kúpy bytu platca DPH, tak si môže uplatniť dph na vstupe?

veľmi pekne dakujem za každú odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MariaH... je offline (nepripojený) MariaH...

    MariaH...
    Neviem o tom veľa, iba to, že byt by nemal byť používaný ako prevádzka alebo kancelária. Ale treba si podať žiadosť o zmenu používania bytu na príslušnom stavebnom úrade, treba ho vyňať z bytového fondu a previesť na nebytové priestory. Potom by bolo možné viesť ho ako kanceláriu a dávať si náklady s tým spojené do nákladov.

    Viac info sa dá vyhľadať na Google - zmena účelu stavby

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    MariaH...
    Neviem o tom veľa, iba to, že byt by nemal byť používaný ako prevádzka alebo kancelária.
    dakujem ti.
    a na aký účel by mal byť používaný, ked nie ako prevádzka alebo kancelária?

    MariaH... je offline (nepripojený) MariaH...

    MariaH...
    Opakujem, že nie som v tom doma. Ale ak má byt v kolaudačnom rozhodnutí účel stavby bývanie, potom má byť využitý na súkromné bývanie. Pokiaľ ho vlastní nejaká firma, môže ho prenajímať na súkromné bývanie, resp. môže tam ubytovať svojich zamestnancov a poskytnúť im bývanie za nejakú úhradu. Prosto malo by sa v ňom bývať. Pokiaľ ho budete využívať ako kanceláriu (bez zmeny účelu stavby na nebytový priestor), mohla by teoreticky daňová kontrola namietať, že nebol dodržaný stavebný zákon a neuzná vám náklady na kanceláriu. Neviem. Nech sa ozve niekto, kto s tým má skúsenosť.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    dakujem ti za ochotu.

    počkáme aj na názor dalších.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    mohla by teoreticky daňová kontrola namietať, že nebol dodržaný stavebný zákon a neuzná vám náklady na kanceláriu. Neviem. Nech sa ozve niekto, kto s tým má skúsenosť.[/quote]
    Daňová kontrola nemôže namietať lebo nekontroluje dodržiavanie Stavebného zákona ale môžu namietať susedia a túto"námietku" oznámia Stavebnému úradu a ten dá pokutu za nedodržiavanie Stavebného zákona (zmena užívania stavby )-osobná skúsenosť

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ak firma preukáže, že prítomnosť jej pracovníkov v Blave je potrebná k zabezpečeniu a udržaniu príjmov a že kúpa bytu je z tohto hľadiska výhodnejšia ako platenie ubytovania na hoteli (neporovnávať s Carltonom), tak sa bude jednať o daňovo uznaný náklad ( myslím odpis IM).

    montecristo je offline (nepripojený) montecristo

    montecristo
    Peterka
    Daňová kontrola nemôže namietať lebo nekontroluje dodržiavanie Stavebného zákona ....
    Daňová kontrola môže namietať stále, ak si daňový subjekt s kúpou uvedeného bytu upravil základ dane, resp. žiadal o vrátenie dane z pridanej hodnoty. Daňová kontrola sa neriadi len predpismi o správe daní a o samotných daňových zákonov, ale prihliada aj na ostatné platné právne predpisy. Byt je určený podľa platných predpisov na bývanie a subjekt nemôže v takýchto priestoroch prevádzkovať výrobu, resp. zriadiť si tam kanceláriu. A z tohoto dôvodu ani výdavky nemôžu byť daňovo uznateľné, resp. dph odpočítaná.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    montecristo
    Daňová kontrola môže namietať stále, ak si daňový subjekt s kúpou uvedeného bytu upravil základ dane, resp. žiadal o vrátenie dane z pridanej hodnoty. Daňová kontrola sa neriadi len predpismi o správe daní a o samotných daňových zákonov, ale prihliada aj na ostatné platné právne predpisy. Byt je určený podľa platných predpisov na bývanie a subjekt nemôže v takýchto priestoroch prevádzkovať výrobu, resp. zriadiť si tam kanceláriu. A z tohoto dôvodu ani výdavky nemôžu byť daňovo uznateľné, resp. dph odpočítaná.

    Nesúhlasím, mám osobnú skúsenosť-klient sa odvolal voči DU bol úspešný (preukázal že náklady súvisia s tržbami) ale udal ho asi sused a dostal pokutu od Stavebného úradu.

    Anife je offline (nepripojený) Anife

    Anife
    Stavebný úrad podľa Zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) §82 - kolaudačným rozhodnutím povolil užívanie stavby na určený účel a to na bývanie. Byt je zaradený do bytového fondu. Ak sa stavba na ktorú bolo vydané kolaudačné rozhodnutie t.j. byt nemá užívať na účel bývania je nutné podľa § 85 stavebného zákona požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu v užívaní stavby.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    Dakujem za všetky odpovede.

    tak by som to zhrnula:
    1. požiadať stavebný úrad o vyňanie bytu z bytového fondu, resp. požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu v užívaní stavby.

    2. ak s.r.o. dokáže vysvetliť, že potrebuje kanceláriu (byt) aj v Bratislave, tak si môže dať byt do nákladov (prosím o potvrdenie, či byt patrí do 4. odpis. skupiny)

    3. DPH na vstupe si môže uplatniť, ak add.2

    Dobre som to pochopila?

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Dúfam, že som pochopila problém správne - ide o spôsob užívania nehnuteľnosti (časti stavby), podľa mňa ak sú priestory v LV označené ako bytové, je možné ich užívať iba určeným spôsobom. Ak chce s.r.o tieto používať ako adinistratívne priestory, je potrebné požiadať príslušná okresný úrad o povolenie zmeny charakteru užívania nehnutešnosti na nebytové pristory. Po vydaní rozhodnutie ja túto zmenu potrebné zapísať do LV.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ajacik
    Dakujem za všetky odpovede.

    tak by som to zhrnula:
    1. požiadať stavebný úrad o vyňanie bytu z bytového fondu, resp. požiadať príslušný stavebný úrad o zmenu v užívaní stavby.

    2. ak s.r.o. dokáže vysvetliť, že potrebuje kanceláriu (byt) aj v Bratislave, tak si môže dať byt do nákladov (prosím o potvrdenie, či byt patrí do 4. odpis. skupiny)

    3. DPH na vstupe si môže uplatniť, ak add.2

    Dobre som to pochopila?
    Dobré je už vyššie navrhované riešenie - byt prenajať (fiktívne). Byt patrí do 4.odpis.skupiny.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.