Zavrieť

Porady

Kúpa bytu

Dobrý deň,
nakolko nie som zbehla v pravnych veciach chcela by som Vás poprosit o radu. Chceli by sme kupit byt. (Hypotekou - Rucenie celou nehnutelnostou). Majitelka daneho bytu zomrela pred dvoma tyzdnami a jej syn ho momentalne predava. Este neprebehlo dedicke konanie (bude asi za cca 2 tyzdne). Syn stale hovori ze sa to vysporiada zmluvou o buducej zmluve -ze to je jedina moznost ako ho moze predat. Ale ze na uver sa to neda. Je to byt v OV.

Vie mi niekto poradit, ci je to bezne riesenie, a coho sa mame vyvarovat? Na co si pri kupe bytu mame dat predvsetkym pozor, nakolko je na svete mnozstvo podvodnikov.
(Máme moznost docasne rucit aj inou nehnutelnostou, aby nam banka poskytla hypoteku).
Velmi pekne dakujem za pomoc
maca88
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pozor, lebo syn nemusí byť jediný dedič. Keď má prebehnúť dedičské konanie za 2 týždne, bude rozumnejšie počkať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

mysimis
Pozor, lebo syn nemusí byť jediný dedič. Keď má prebehnúť dedičské konanie za 2 týždne, bude rozumnejšie počkať.
Nie je jediny dedic, je ich az osem. Chce vsak byt rychlo predat, aby hned po konani sa mohli v rodine financne vysporiadat.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
maca88
Nie je jediny dedic, je ich az osem. Chce vsak byt rychlo predat, aby hned po konani sa mohli v rodine financne vysporiadat.

neviem či si si prečítala môj príspevok, ale by som ešte dodala, že síce realitku preplatíš, ale máš istotu, že nekupuješ mačku vo vreci

Ježiš a hlavne keď je ich 8. !!!! potom ako môže on sám predávať ten byt??
no neviem ale vidím v tom podvod, keď chce to rýchlo predať.
Nekupuj to!!! to je môj názor.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Pozor na to, ak budú všetci dediť, tak zmluva by mala byť podpísaná všetkými vlastníkmi. Ak ich bude 15, tak aj 15. Stačí, keď nesúhlasí jeden z nich a môže byť problém.
Čo sa týka hypotekárneho úveru, ručiť môžete banke akoukoľvek nehnuteľnosťou, vôbec to nemusí byť práve ten byt, ktorý kupujete. Lenže tiež by som sa s tým neponáhľala, lebo ak teraz banke založíte jeden byt, potom budete chcieť previesť ťarchu na iný, bude to oveľa zložitejšie a hlavne - finančne drahšie. Osobne by som to riešila radšej priamo založením nehnuteľnosti, na ktorú si ten úver vezmete. Ak samozrejme neuvažujete o tom, že by ste ručili po celú dobu splácania úplne inou nehnuteľnosťou - napríklad bytom rodičov a pod.
Hypotéku v banke vybavíte teraz vcelku rýchlo. Aspoň moja osobná skúsenosť - reálne od doručenia zmluvy to boli asi 3 týždne, kým nový majiteľ dostal svoje peniaze.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
-------------------
Macka, pretiahnem sem môj príspevok č. 1, lebo máš 2x zadanú tú tému, preto som tu nevidela môj príspevok

Milá Macka, práveže preto, že je veľa podvodníkov a nevyznám sa ažtak v právnych veciach, radšej by som sa určite obrátila na REALITKU a viem, že aj po právnej stránke bude vše v poriadku.
ja Ti poviem pravdu, že nevedela by som kľudne spať, neverím ľuďom----česť výnimkám
a nemusím sa báť, že niečo nebude v poriadku a hlavne v tomto konkrétnom prípade by som sa bála o niečo viac.........

prísť potom o byt nie je sranda , hlavne keď to je aj na hypotéku.

Radšej sa obráť na nejakú dobrú realitku.
veď realitky ponúkajú veľa bytov
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Dakujem vam vsetkym velmi pekne za pomoc a radu, aj mne sa zda zvlastne ze sa tak ponahla.Pockam na lepsiu prilezitost. chcela som vsak vidiet aj iny nazor

Dakujem a prajem vam pekny dnik
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
maca88
Nie je jediny dedic, je ich az osem. Chce vsak byt rychlo predat, aby hned po konani sa mohli v rodine financne vysporiadat.

Milá Macka, práveže preto, že je veľa podvodníkov a nevyznám sa ažtak v právnych veciach, radšej by som sa určite obrátila na REALITKU a viem, že aj po právnej stránke bude vše v poriadku.
ja Ti poviem pravdu, že nevedela by som kľudne spať, neverím ľuďom----česť výnimkám
a nemusím sa báť, že niečo nebude v poriadku a hlavne v tomto konkrétnom prípade by som sa bála o niečo viac.........

prísť potom o byt nie je sranda , hlavne keď to je aj na hypotéku.

Radšej sa obráť na nejakú dobrú realitku.
veď realitky ponúkajú veľa bytov
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

maca88
Nie je jediny dedic, je ich az osem. Chce vsak byt rychlo predat, aby hned po konani sa mohli v rodine financne vysporiadat.
Môžeš to riešiť zmluvou o budúcej zmluve, ktorú musia podpísať všetci potencionálny dedičia. Doporučujem do zmluvy uviesť výšku zmluvnej pokuty v prípade nedodržania zmluvných podmienok. Podmienky: že ti určite uvedenú nehnuteľnosť predajú po skončení dedičského konania v termíne do .........., že ručia za to, že sú jediní budúci vlastníci, atď. Výšku zmluvnej pokuty uveď podľa zváženia, aby Ti pokryla prípadné náklady so súdnym vymáhaním.
Aj napriek všetkým možným zábezpekám sa Ti však môže stať, že sa popáliš. Popáliť sa môžeš, aj keď kupuješ cez realitku. Ja mám skúsenosti, že veľa krát realitky nemajú človeka s dostatočným právnym vedomím, nevedia urobiť ani poriadnu kúpnu zmluvu, nie to ešte kvalitnú zmluvu o budúcej zmluve.
Najväčšiu istotu však máš, keď kupuješ už priamo od vlastníkov a zaplatíš buď hypotékou s ručením danou nehnuteľnosťou, alebo v hotovosti s úschovou u notára. Notár uvoľní finančnú hotovosť až po predložení listu vlastníctva na nového vlastníka.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
táto otázka bola zadaná 2x , takže čo sa týka dedičského konania, predovšetkým je treba si ujasniť, či je syn jedinou osobou, ktorá bude dediť (vtedy platí, ako už bolo povedané v inom príspevku , že ak sú podieloví vlastníci nehnuteľnosti, tak na zmluve nusia byť podpísaní všetci), od toho, okrem iných okolností (existencia závetu, dedenie zo zákona) bude závisieť dĺžka dedičského konania. Taktiež zápis do katastra nehnuteľností v prospech dediča zrejme zaberie určitú dobu.

Je pravdou, že kúpu nehnuteľnosti možno oprieť aj o zmluvu o budúcej zmluve, ale keďže je v tomto prípade veľa neistých okolností, nie je možné presne stanoviť dobu, do ktorej sa má kúpa uskutočniť. Na nadobudnutie vlastníctva k nehnuteľnosti je však nevyhnutná kúpna zmluva a následný zápis do katastra.

pripájam aj link na odborný článok k problematike predbežných zmlúv
http://www.trh.sk/index.php?state=cl...ok=114&c_typ=2
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Suhlasim, ze Zmluvou o buducej zmluve (ZBZ) - ale aj s tym, ze VSETCI potencialni dedicia, a celu situaciu ktora je (nie je ukoncene dedicske, nie je znamy konkretny buduci dedic....) riadne opisete v Zmluve o buducej zmluve. Termin uzavretia kupnej zmluvy si dohodnete nie datumom, ale napr. "do 5 pracovnych dni po nadobudnuti pravoplatnosti rozhodnutia o dedicstve po neb.....".
Argument, ze to chcu predat rychlo, aby sa mohli financne vysporiadat, je bezpredmetny a scestny; ak by v ZBZ nevystupovali ako buduci predavajuci VSETCI, je takato zmluva neplatna, teda nezavazujuca JEHO ani ostatnych ani len na to, ze s tebou musia uzavriet kupnu zmluvu. Kupnu zmluvu tak ci tak mozu uzavriet az po dedicskom konani, ked bude jasne a nepochybne, KTO vlastne moze byt predavat ako vlastnik.
Velky pozor, lebo inak na vratenie zalohy mozes cakat roky, a este ta to moze vyjst draho na sudnych poplatkoch a nakladoch za advokata.
Cele sa mi to nezda uz aj preto, lebo byt v OV sa predava cez úver bezne...Na uver sa to "neda" iba v pripade, ze tam nieco nie je v poriadku. Pri dnesnej rychlosti vybavovania uverov nevidim iny dovod. Snad iba manipulaciu z kupnou cenou (ze by sa v zmluve uviedla nizsia ako v skutocnosti - v snahe ukratit spoludedicov), pretoze ak je to cez banku, tak banka preplati na ucet jedine sumu, ktora je v kupnej zmluve.
Predat sa byt moze az po PRAVOPLATNOSTI dedicskeho rozhodnutia, to znamena nie vtedy, ked im notar da papier o dedicstve, ale ked sud na nom vyznaci pravoplatnost.
Treba si dat pozor aj na to, aby nehnutelnost nebola zatazena - zaloznym pravom, pravom dozivotneho byvania a pod.
Odporucam - nelutuj peniaze a najdi si na kupu bytu pravnika. Nespoliehaj sa na realitku, poznam mnohe, ktore okopiruju prvu zmluvu ktora sa im dostane do ruk, a potom na kolene, ludovou tvorivostou, podla tohoto vzoru pachaju dalsie "zmluvy", a o ich "pravnom vedomi" by sa dali pisat sudnicky a fejtony. Naklady na pravnika ti mozu usetrit vela problemov a vydavkov v buducnosti.
Naposledy upravil elli : 22.02.06 at 14:39
0 0
Anife Anife

Anife je offline (nepripojený) Anife

Neodporúčam podpisovať žiadnu zmluvu o budúcej zmluve takáto zmluva negarantuje nič akurát tak možný problém. V tomto prípade by som sa neobracal ani na realitku. Realitka neni advokátska kancelária a nevedia čo všetko môže nastať. Syn je len možný budúci dedič. Istý bude iba ak v právoplatnom dedičsko rozhodnutí bude uvedený ako dedič a to určite nebude za dve týždne. Po vydaní dedičského konania ešte plynie lehota 15 dní a až potom ak sa nikto neodvolá voči rozhodnutiu, súd dedičské konanie správoplatní. Celé je to pre advokáta nie pre realitku.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

to su sice pekne rady, ze treba podpisat zmluvu so vsetkymi potencionalnymi dedicmi. lebo potom musia podpisat vsetci ludia na zemi, kedze tazko povedat, ci porucitel nechal zavet a ci na dedicske konanie neprikvitne prave zavetny dedic, ktory zdedi nejaku malu cast. a on povie, ze nepreda. alebo ze svoj podiel na nehnutelnosti si ceni na 40 milionov, ked chces, kup. takze slovom potencionalny dedic je velmi nejasne a strasne siroke... podpisal by som iba v tom pripade, ak by som sa zmluvne so zakonymi dedicmi dohodol, ze kupnu zmluvu sme povinni uzatvorit iba vtedy, ak nadobudnu dedicstvo iba ti,co podpisali zmluvu o buducej zmluve. a peniaze by som im nedal vobec ziadne dopredu.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Rada by som vediet, ako sa Maca88 rozhodla po vsetkych tychto katastrofickych scenaroch, co sme jej v teme popisali.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Zdravim,az teraz som sa dostala k odpovedi.Vase rady som si zobrala k srdcu a ten byt sme nekupili. este stale hladame vhodny byt.
Vsetkym za pomoc dakujem.
Maca88
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
maca88
Zdravim,az teraz som sa dostala k odpovedi.Vase rady som si zobrala k srdcu a ten byt sme nekupili. este stale hladame vhodny byt.
Vsetkym za pomoc dakujem.
Maca88

to mám radosť, že si sa rozhodla počkať, ale nakoľko som ja Neveriacy Tomáš,tak by som sa ja osobne obrátila na realitku.
cez realitku som aj ja kupovala byt v r. 2002 a Ti poviem, že som bola kľudná a mala istotu, že mňa nikto neprekabáti.
Síce som zaplatila o niečo viac, ale vždy je to lepšie, než sa triasť, že niečo okolo toho bytu nebude v poriadku.
Stáva sa všeličo.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Aj ja som rada že som počkala nakoľko práve dnes sa nám naskytla možnosť kúpiť byt. Na čo všetko si mám dať pozor? Može mi niekto dať zopár dorých rád? Aby som neprišla o peniaze. Kupovať ho budeme cez realitku. Budeme brať hypotéku.
ďakujem
Maca
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
maca88
Aj ja som rada že som počkala nakoľko práve dnes sa nám naskytla možnosť kúpiť byt. Na čo všetko si mám dať pozor? Može mi niekto dať zopár dorých rád? Aby som neprišla o peniaze. Kupovať ho budeme cez realitku. Budeme brať hypotéku.
ďakujem
Maca
Je toho veľa, čo by sa dalo poradiť, tak napr. odporúčam, aby sa kúpna cena platila aspoň vo dvoch čiastkach. Prvá časť pri podpise, druhá až keď budete zapísaní na LV.

dana
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Musí byť realitná kancelária evidovaná v NARKS? Kde sa dá, resp. ako sa dá overiť dôveryhodnosť realitnej kancelárie?
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Vopred sa ospravedlňujem, že Vám skočím svojou otázkou do tej Vašej.
Vieme kúpiť byť, v ktorom sú však do augusta nájomcovia - jeho vlastník ho prenajíma. Nevieme, ako postupovať: - máme spísať zmluvu o budúcej zmluve alebo rovno kúpno-predajnú zmluvu, len tam zakotviť splátku peňazí až v auguste aj s podpisom návrhu vkladu do katastra?
Problémom je ešte to, že jeho vlastník robí v zahraničí a nechodí tak často domov a prípadný splnomocnenej je pre nás nie veľmi prijateľný človek.
Čo by ste mi poradili?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

maca88
Musí byť realitná kancelária evidovaná v NARKS? Kde sa dá, resp. ako sa dá overiť dôveryhodnosť realitnej kancelárie?
Realitna kancelaria nemusi byt evidovana v NARKS. Serioznost sa da overit jedine ich pristupom k robote a najlepsie odporucaniami - referenciami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať