Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel 2013

Zmeny od 1.1.2013
- Od 1. januára 2013 predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a
prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa
sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že od 1. januára 2013 predmetom dane bude len vozidlo, ktoré
je evidované v Slovenskej republike, bez ohľadu na to, kde sa vozidlo bude používať na
podnikanie. To znamená, že vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo v zahraničí,
v zdaňovacom období roku 2013 už nebudú podliehať dani z motorových vozidiel, a to
i napriek tomu, že sa vozidlo bude používať na podnikanie na území Slovenskej republiky.
- Na základe uvedenej úpravy, pri vyplácaní cestovných
náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na služobné cesty je daňovníkom dane
zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom tohto vozidla alebo nie je.

- Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.
- Došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Usporiadat
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Aký dátum mám napísať do DP MV do zdaňovacieho obdobia ,ak ukončil živnosť 7.12.2013 a auto odhlásil ku 1.1.2013.Ďakujem
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ak nepouzivame vozidlo a odhlasili sme ho aj s SPZ docasne na pol roka sme povinny dan z motorových vozidiel
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Myslím že ten kedy ukončil živnosť.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Marcelka V
Aký dátum mám napísať do DP MV do zdaňovacieho obdobia ,ak ukončil živnosť 7.12.2013 a auto odhlásil ku 1.1.2013.Ďakujem
Ak ste auto odhlásili z daňového úradu, že ho nebudete používať k 01.01.2013, máte povinnosť podať daňové priznanie a uhradiť daň z mot.vozidiel za jeden deň. Mali ste ho odhlásiť k 31.12.2012, a nemuseli by ste platiť ten jeden deň.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
zuzanna
ak nepouzivame vozidlo a odhlasili sme ho aj s SPZ docasne na pol roka sme povinny dan z motorových vozidiel
Z daňového úradu ste odhlásili, že nebudete auto používať? Ak nie, buď zaplatíte daň z mot.vozidiel za celý rok, alebo podáte odhlášku auta so spätným dátumom, zaplatíte alikvotnu časť dane (podľa dní používane) a počkáte si na pokutu vyplývajúcu z oneskoreného odhlásenia auta.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

odhlasili sme na danovom urade dnom odovzdania SPZ ale ako citam usmernenia tak mi to pride ze sme poviinny platit aj tak preto sa pytam
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Jaj preklep.Auto bolo odhlásené ku 1.12.2013.A živnosť zrušená 7.12.2013.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den musi aj zivnostnik, kt. pouziva sukromne auto na podnikatelsku povinnosti oznamovat zanik danovej povinnost ak je napr. dlhodobo pn a auto nepouziva?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Každý, kto používa MV na podnikanie a ktoré podlieha dani z MV musí si plniť oznamovaciu povinnosť pri skončení používania na podnikanie. Ale toto, čo uvádzaš, že je PN, tak tu nezaniká DP, takže nič neoznamuje.
2 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

aj ja dám otázočku k tejto dani....SZČO odhlásilo auto z podnikania 11.10., lebo aj končil zo živnosťou, auto na podnikanie však využíval len mesiac, čiže stačí keď zaplatím len za ten mesiac, alebo musím platiť celý rok, ked som v oznámení o zániku uviedla len dátum zániku...a ešte k tomu, ten istý človek si od 26.10. otvoril s.r.o., je konateľ aj zamestnanec, vypláca si cestovné náhrady.....mám podať 1 DP alebo 2 DP samostantne za SZČO a za s.r.o.? budem rada, ak mi poradíte
....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
surfinka
aj ja dám otázočku k tejto dani....SZČO odhlásilo auto z podnikania 11.10., lebo aj končil zo živnosťou, auto na podnikanie však využíval len mesiac, čiže stačí keď zaplatím len za ten mesiac, alebo musím platiť celý rok, ked som v oznámení o zániku uviedla len dátum zániku...a ešte k tomu, ten istý človek si od 26.10. otvoril s.r.o., je konateľ aj zamestnanec, vypláca si cestovné náhrady.....mám podať 1 DP alebo 2 DP samostantne za SZČO a za s.r.o.? budem rada, ak mi poradíte
....
Aký ten istý človek? SRO nie je žiadny človek.

Len tak mimochodom. Ako by si uviedla v daňovom priznaní obidve DIČ? Spočítaš ich dohromady?

A kto mu poradil založiť sro? Ten nech mu aj poradí ako platiť daňovú licencuu 480 €.
Naposledy upravil marjankaj : 09.01.14 at 19:14
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mikolajova
Dobry den musi aj zivnostnik, kt. pouziva sukromne auto na podnikatelsku povinnosti oznamovat zanik danovej povinnost ak je napr. dlhodobo pn a auto nepouziva?
Keď neoznámi tak bude platiť DMV, keď oznámi zánik, tak platiť nebude.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
SURFINKA !!!

SZČO a s.r.o. sú dva právne subjekty, nezáleží na tom, že je konateľom ten istý človek.
Však SZČO a sro majú rôzne IČO aj DIČ..... MUSÍŠ podať daňové (a nie len za mot.voz. ale za všetko) priznanie na obe firmy.
0 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

dikičko, je mi jasné, že Danové priznanie musím podať 2 ks, ale nebola som si istá ako je to s motorovými vozidlami, lebo som to ešte nerobila, tak sorry..... MARJANKAJ nejde o to, kto mi poradil zarodiť s.r.o. sama som sa to rozhodla urobiť, lebo len mesačné odvody SZČO by ma zabili, tak 480,- raz ročne nie, ja som založila s.r.o. lebo idem rozšíriť podnikanie.... a keď tak mi poraď, či za SZČO mi stačí zaplatiť len ten mesiac daň z motorových vozidiel...diky
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
surfinka
dikičko, je mi jasné, že Danové priznanie musím podať 2 ks, ale nebola som si istá ako je to s motorovými vozidlami, lebo som to ešte nerobila, tak sorry..... MARJANKAJ nejde o to, kto mi poradil zarodiť s.r.o. sama som sa to rozhodla urobiť, lebo len mesačné odvody SZČO by ma zabili, tak 480,- raz ročne nie, ja som založila s.r.o. lebo idem rozšíriť podnikanie.... a keď tak mi poraď, či za SZČO mi stačí zaplatiť len ten mesiac daň z motorových vozidiel...diky
DMV sa platí za dni používania auta na podnikanie. Musíš poslať oznámenie o ukončení používania auta na podnikanie.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

surfinka
dikičko, je mi jasné, že Danové priznanie musím podať 2 ks, ale nebola som si istá ako je to s motorovými vozidlami, lebo som to ešte nerobila, tak sorry..... MARJANKAJ nejde o to, kto mi poradil zarodiť s.r.o. sama som sa to rozhodla urobiť, lebo len mesačné odvody SZČO by ma zabili, tak 480,- raz ročne nie, ja som založila s.r.o. lebo idem rozšíriť podnikanie.... a keď tak mi poraď, či za SZČO mi stačí zaplatiť len ten mesiac daň z motorových vozidiel...diky

z akeho dovodu vyuzival auto len mesiac?
predpokladam, ze auto bolo nahlasene na DU uz v minulom roku a odhlasene bolo az 11.10
1 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

SZČO ukončilo podnikanie 11.10., tak som aj auto odhlásila z Dú, teraz keď sedím nad tými daňovými priznaniami, tak som prišla na to, že mi stačí uplatniť paušálne výdavky, tak moja otázka znie, že ked som oznámila zánik na dú 11.10., či mi stačí uviesť 30 dní používania motorového vozidla a z toho zaplatiť....alebo musím tam dať dni od 1.1. do 11.10........ auto nikdy predtým nebolo zahlasené, vždy som uplatňovala paušál....tak som to neriešila, ale teraz som myslela, že to dám na preukázateľné výdavky....ale nakoniec aj paušál stačí
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Surfinka, ak si auto v roku 2012 neodhlasovala, používala si ho do 31.12., znamená to, že si ho používala od 01.01.2013, takže teraz musíš zaplatiť daň z mot.voz. od 01.01. do 11.10.

Alebo druhá možnosť - podaj odhlášku aj k 31.12.2012, dostaneš pokutu za oneskorené podanie odhlášky a za rok 2013 podáš daňové priznanie len za tých 30 dní.
1 0
surfinka surfinka

surfinka je offline (nepripojený) surfinka

nie neplatila
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
surfinka
SZČO ukončilo podnikanie 11.10., tak som aj auto odhlásila z Dú, teraz keď sedím nad tými daňovými priznaniami, tak som prišla na to, že mi stačí uplatniť paušálne výdavky, tak moja otázka znie, že ked som oznámila zánik na dú 11.10., či mi stačí uviesť 30 dní používania motorového vozidla a z toho zaplatiť....alebo musím tam dať dni od 1.1. do 11.10........ auto nikdy predtým nebolo zahlasené, vždy som uplatňovala paušál....tak som to neriešila, ale teraz som myslela, že to dám na preukázateľné výdavky....ale nakoniec aj paušál stačí
Ak nebolo nikdy nahlásené, tak prečo si ho vlastne odhlasovala?:
0 0
Načítať ďalšie