Zavrieť

Porady

Daňový bonus na dieťa

Dobrý deň

chcel by som sa opytať, v roku 2012 som pracoval 3 mesiace na trvalý pracovný pomer a mal som príjem okolo 1500 € a 9 mesiacov na dohodu a mal som príjem 990 €. V auguste sa mi narodil syn. Mám nárok na daňový bonus na dieťa? A v akej výške a za kolko mesiacov? (od augusta do konca roka?). Berie sa do príjmu aj príjem z dohody? Ďakujem. Peter
Usporiadat
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

ano som tu zaregistrovana dlho ale chodim su tu po rady a niesom tu stale. Myslela som si, ze tu ludia radia a nie aby som sa ucila vyhladavat vo vasom systeme, co som inac skusala stlacat viackrat, ale pre laika ako som ja to fakt nejde. Ci sa tu pohybuju len odbornici a nie taky smrtelnici ako ja???
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
majkaaa Pozri príspevok
Veronika vobec neviem co mi to otvorila. Viem ze danovy bonus na dieta je 249,24eur cize teoreticky na 7 mesiacov by to malo byt 145,39eur. Ale doplietla ma kn-alka z prvej strany ked vypocitala danovy bonus na 5 mesiacov 105,15 co mi na mesiac vychadza uplne ina ciastka.
Majkaaa, nehnevaj sa, neovládaš základné veci? Nevieš, že výška daňového bonusu sa vždy k 01.07. mení?
Od januára do júna bol za rok 2012 DB v sume 20,51 € a od júla do decembra 21,03.
Vždy musíš brať do úvahy v ktorom mesiaci sa DB uplatňuje.

A bonus za 7 mesiacov? Zaleží na tom, či od januára do júla, alebo od júna do decembra.
Jan.-júl. = 7 mesiacov = 144,09
Jún.-dec. = 7 mesiacov = 146,69
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Veronika, viem ze sa meni, ale jedna organizacia mi poslala udaje ze danovy bonus na rok je 249,24, ale zabudli poznamenat ten prvy pol rok a druhy pol rok a to som potrebovala. Ale fakt som skusala tu tvoju tabulku, klikala ale nic, strasne zlozite pre laikov. Ale dik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majkaaa Pozri príspevok
ano som tu zaregistrovana dlho ale chodim su tu po rady a niesom tu stale. Myslela som si, ze tu ludia radia a nie aby som sa ucila vyhladavat vo vasom systeme, co som inac skusala stlacat viackrat, ale pre laika ako som ja to fakt nejde. Ci sa tu pohybuju len odbornici a nie taky smrtelnici ako ja???
Majka, hádam v NAŠOM systéme. Mimo DRAKa, nikto nie je povinný - ani platený za odpovede iným poraďákom.
Pri takomto prístupe sa tvojim otázkam budem vyhýbať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Majkaaa, nehovor, že si laik, v profile máš samostatný účtovník. A súhlasím s Veronikou, radíme si tu len tak, z lásky k našej profesii, k ostatným ľudom, ktorí potrebujú poradiť. Takže by si mohla byť trocha vďačná za ochotu, trocha pokory z tvojej strany nezaškodí.
1 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

uplne zle ste ma pochopili. Praveze si to vazim vase rady a to samostatny uctovnik, jooooj to bolo davno, musim si to zmenit. To som mala svoju neziskovku ale tu som mala len rok a uz s tym nepracujem asi 5 rokov. Len pomaham vypisovat danove priznanie postihnutym ludom na osobnu asistenciu a kazdy rok sa menia tie sumy, tak vzdy viem, ze vy mate kvalitne a super informacie a vzdy ste ochotne pomoct. Este raz sa opravedlnujem ak som niekoho urazila, ale naozaj tu tabulku co veronika dala link z toho som bola jelen.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Poraďáci...prosím o radu. Teraz mi prišla jedna pani, že jej na DÚ povedali, že nárok na DB na jej deti má aj jej druh, s ktorým žije v spoločnej domácnosti. Akosi sa mi to nezdá. Ona je na MD so spoločným dieťaťom a z prvého manželstva má 2 deti.
Pokiaľ si pamätám, tak nárok na BD je len na vlastné deti. Alebo sa pletiem. Ešte som nemala takýto prípad. Možno to pani zle pochopila. Neviem.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jamis Pozri príspevok
Poraďáci...prosím o radu. Teraz mi prišla jedna pani, že jej na DÚ povedali, že nárok na DB na jej deti má aj jej druh, s ktorým žije v spoločnej domácnosti. Akosi sa mi to nezdá. Ona je na MD so spoločným dieťaťom a z prvého manželstva má 2 deti.
Pokiaľ si pamätám, tak nárok na BD je len na vlastné deti. Alebo sa pletiem. Ešte som nemala takýto prípad. Možno to pani zle pochopila. Neviem.
Ďakujem.
Druh si môže uplatniť nárok na DB len na spoločné dieťa.

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
2 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Takže som mala pravdu...ona to zle pochopila. Ale aspoň som si zasa niečo zopakovala. Ďakujem.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Treba k DP typ A prikladať kópie rodných listov detí, akbol DB vyplatený zamestnávateľom za celý rok, teda v DP je len uvedený nárok a odpočítané vyplatenie . Rodné listy boli predložené zamestnávateľovi.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

netreba
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milkami Pozri príspevok
Treba k DP typ A prikladať kópie rodných listov detí, akbol DB vyplatený zamestnávateľom za celý rok, teda v DP je len uvedený nárok a odpočítané vyplatenie . Rodné listy boli predložené zamestnávateľovi.
nie, netreba.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Vo Veľkom Mederi Daňový úrad pýta vždy.
0 0
lumat lumat

lumat je offline (nepripojený) lumat

Na niektorých DÚ pýtajú vtedy, ak si cez daňové priznanie žiadaš este DB doplatiť pomernou časťou. Inač ale by nemali pýtať, lebo aj priamo v tlačive daňového priznania typ A sa na 2 strane píše pri vysvetlivke pod číslom 7, že ak daňovník v zdaňovacom období predložil tieto doklady svojmu zamestnávateľovi a neuplatňuje si daňový bonus ani jeho pomernú časť podaním daňového priznania, uvedené doklady nie sú súčasťou daňového priznania.
1 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

Ahojte. Prikladám potvrdenie FO od zamestnávateľa. Potreboval by som poradiť či je správny výsledok ktorý vypočíta program DP od krosu. Netvrdím, že špatný, len sa mi nepozdáva.
Podľa potvrdenia vychádza daň 0,01€, to ale nechcem riešiť. FO odpracovala celý rok, zam. jej za prvé dva mesiace vyplatil DB. Za zvyšných 10 mesiacov si ich chce uplatniť pri podaní DP. Ale keď nahádžem čísla do krosu, tak mi vyjde, že má dostať ešte 152,96€ DB. A teraz tomu nerozumiem, potreboval by som to vysvetliť.
Za r. 2012 je DB 249,24. Zamestnávateľ vyplatil 41,02 a podľa krosu má ešte dostať ako som písal 152,96. Keďže je daň nulová tak rátam 249,24 – 41,02 = 208,22. Rozdiel medzi týmto a krosom je 55,26.
Vedel by niekto vysvetliť prečo tam vznikol ten rozdiel, alebo čo som špatne rátal.
Ďakujem.

Ak bude treba, priložím aj obr. z krosu.
potvrdenie.jpg  
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stormcatcher Pozri príspevok
Ahojte. Prikladám potvrdenie FO od zamestnávateľa. Potreboval by som poradiť či je správny výsledok ktorý vypočíta program DP od krosu. Netvrdím, že špatný, len sa mi nepozdáva.
Podľa potvrdenia vychádza daň 0,01€, to ale nechcem riešiť. FO odpracovala celý rok, zam. jej za prvé dva mesiace vyplatil DB. Za zvyšných 10 mesiacov si ich chce uplatniť pri podaní DP. Ale keď nahádžem čísla do krosu, tak mi vyjde, že má dostať ešte 152,96€ DB. A teraz tomu nerozumiem, potreboval by som to vysvetliť.
Za r. 2012 je DB 249,24. Zamestnávateľ vyplatil 41,02 a podľa krosu má ešte dostať ako som písal 152,96. Keďže je daň nulová tak rátam 249,24 – 41,02 = 208,22. Rozdiel medzi týmto a krosom je 55,26.
Vedel by niekto vysvetliť prečo tam vznikol ten rozdiel, alebo čo som špatne rátal.
Ďakujem.

Ak bude treba, priložím aj obr. z krosu.
Nahádž sme riadky, ktoré si vyplnil - skontrolujeme. Nezabudni uviesť zrazený predavok od zamestnávatela a DB vyplatený zamestnávatelom.
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

veronikasad Pozri príspevok
Nahádž sme riadky, ktoré si vyplnil - skontrolujeme. Nezabudni uviesť zrazený predavok od zamestnávatela a DB vyplatený zamestnávatelom.
riadky ktoré nie su vidieť, sú prázdne
1.jpg  
2.jpg  
1/1
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stormcatcher Pozri príspevok
riadky ktoré nie su vidieť, sú prázdne
Máš to dobre, preplatok ti vrátia v dvoch sumách - preplatok zrazenej dane a DB ponížený o daňovú povinnosť. Nezabudni zaškrtnúť v odd. XI, že žiadaš o vyplatenie daňového bonusu aj odd. XII. - žiadosťo vrátenie daňového preplatku (forma úhrady+podpis)
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

veronikasad Pozri príspevok
Máš to dobre, preplatok ti vrátia v dvoch sumách - preplatok zrazenej dane a DB ponížený o daňovú povinnosť. Nezabudni zaškrtnúť v odd. XI, že žiadaš o vyplatenie daňového bonusu aj odd. XII. - žiadosťo vrátenie daňového preplatku (forma úhrady+podpis)
OU OU, a toto je to čomu nerozumiem. Prečo je znížený DB ktorý má správca dane vyplatiť, z 208,22 na 152,96
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stormcatcher Pozri príspevok
OU OU, a toto je to čomu nerozumiem. Prečo je znížený DB ktorý má správca dane vyplatiť, z 208,22 na 152,96
pretože rozdiel do tejto sumy je preplatok na dani, ktorý ti DU tiež vráti. Je tak nastavené vyplňanie DP - pre nás nelogické, ale nič s tým neurobíš.

V skutočnosti dostaneš 55,26 + 152,96 = 208,22. Len nezabudni vyplniť tie odd. čo som napísala.

Na potvrdení o podaní DP výšku daňového bonusu nevidíš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať