Zavrieť

Porady

Daňová kontrola DPH a ekonomické vlastníctvo

V zákonoch a judikátoch som nenašla riešenie môjho problému, tak sa obraciam na poraďákov. Daňová kontrola na odpočet DPH mi chce vyhodiť DPH na vstupe z nákupu tovaru (všetko tuzemsko), ktorý bol nadobudnutý od dodávateľa č.2, ktorý ho tiež zakúpil od iného dodávateľa č.1. Dodavateľ č.2 ho umiestnil v inom sklade, fyzicky tovar nepreberal a následne ho predal nám, kde sme si tovar fyzicky prebrali. Všetky doklady, ako dodacie listy, faktúry, úhrady sú ok. Bola spochybnená skutočnosť, že tovar mi bol dodaný dodávateľom č. 2 na základe toho, že nedošlo k prevodu ekonomického vlastníctva - t. j. že dodávateľ nezískal právo nakladať s tovarom ako vlastník, teda fakticky s ním nemohol nakladať. Právne vlastníctvo nebolo spochybnené. Mám za to, že slovenský zákon o DPH nepozná koncept "ekonomického vlastníctva", pričom osobitne určuje, že dodaním tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník. Nikde som nenašla, že si musím skúmať pri uplatňovaní DPH ekonomické a právne vlastníctvo. Chápem tieto formy vlastníctva, ale len v súvislosti s leasingami a úverovými zmluvami, ale pri nadobudnutí tovaru to nechápem. Samozrejme odvolanie sa podá, ale bolo mi zo strany DÚ osobne povedané, aby som to zobrala ako fakt a že sa s tým nedá nič urobiť. Preto sa pýtam, stretli ste niekto s takouto formou spochybnenia dodávky tovaru a následné neuznanie vstupnej DPH?
Naposledy upravil evita : 30.05.13 at 07:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Daňová kontrola DPH a ekonomické vlastníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.