Zavrieť

Porady

Môžem stiahnuť návrh na určenie výživného na maloleté dieťa, keď som ÚPSVaR žiadala o pomoc v hmotnej núdzi?

Po skončení rodičovskej dovolenky, dovŕšením tretieho roku dieťaťa, som bola v januári tohto roku zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR. Nárok na dávku v nezamestnanosti mi nevznikol, pretože som pred materskou dovolenkou bola SZČO a nebola zároveň dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti. S otcom môjho dieťaťa sme neboli zosobášení, žijem momentálne sama s dieťaťom. Neviem si nájsť vhodnú prácu a tak som zatiaľ podala na ÚPSVaR žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi. Jednou z jej podmienok bolo určenie výživného súdnou cestou. Nechcem si pokaziť ináč korektný vzťah s otcom môjho dieťaťa, ktorý so súdom nesúhlasí a tak by som chcela návrh stiahnuť. Dávku v hmotnej núdzi som však už dostala - preddavkovo za dva mesiace. Budem musieť dávky vrátiť, keď sa súd nebude konať? Pani na ÚPSVaR mi navyše povedala, že keď súd určí výživné vyššie ako je mne určená dávka (119 €), čo podľa mňa bude isto vyššie, budem musieť i spätne (!!!) dávku vrátiť. Je to skutočne tak? Dávka a celé jej náročné vybavovanie potom pre slobodné matky (ktoré sú v korektnom kontakte s otcom dieťaťa) stráca úplne zmysel a mali by o tom hovoriť pred celou tou tirádou vybavovaní. Prosím poraďte čo robiť aby som aspoň na nejaký čas, mohla poberať dávku - veľmi mi pomôže i táto malá suma nakoľko nemám žiaden príjem a žijem prakticky z úspor a podpory zo strany rodičov a otca môjho dieťaťa. Ďakujem.
Naposledy upravil doliz : 06.06.13 at 18:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    cit.
    Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia vydaného v konaní úrad rozhodne o dávke a príspevkoch, pričom zohľadní výšku priznaných zákonných nárokov. Úrad zároveň rozhodne o doplatení dávky a príspevkov alebo o ich vrátení. Úrad zúčtuje dávku a príspevky s opakovanou štátnou sociálnou dávkou ......
    celé nájdeš tu: http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

    a ešte niečo zo zákona o HN (§ 9):
    (1) Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi .....
    .....
    Teda ak ty sama nežiadaš výživné od otca dieťaťa (hádam rodičia sa majú v prvom rade starať) - prečo by sa ti mali skladať na to ostatní občania

    Môžem stiahnuť návrh na určenie výživného na maloleté dieťa, keď som ÚPSVaR žiadala o pomoc v hmotnej núdzi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.