Zavrieť

Porady

Som zamestnaná aj v Nemecku aj na Slovensku, zamestnávatelia za mňa platia odvody. V máji budem rodiť, dieťa sa narodí v Nemecku, aký mám nárok na materské, prípadne iné dávky počas MD a RD ?

zamestnávateľ - nemocnica v Nemecku odvádza za mňa odvody, taktiež som zamestnaná v neštátnej ambulancii na Slovensku, ktorá za mňa taktiež platí odvody tak neviem či by som nemala ukončiť pracovný pomer na Slovensku
Naposledy upravil KSUKE : 27.12.13 at 10:10
misoft Upresni! Kde platia odvody? V Nemecku a aj na Slovensku?
Lebo (možno sa mi to zdá) nemôžeš byť zdravotne poistená v dvoch poisťovniach a myslím, že ani sociálne taktiež nie v dvoch poisťovniach (sociálnej na Sk a v De).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nariadenie EP 883/2004 + 987/2009:
    Každý zamestnanec ako aj samostatne zárobková osoba podlieha v rámci ES právnym predpisom len jedného štátu. To znamená, že každý môže byť sociálne poistený len v jednom členskom štáte, aj keď pracuje súčasne v dvoch alebo aj vo viacerých členských štátoch. Každá osoba, ktorá má bydlisko v jednom členskom štáte, musí byť v ňom minimálne zdravotne poistená. Ak, ale dosahuje príjmy v inom členskom štáte, automaticky podlieha právnym predpisom štátu, v ktorom tieto príjmy dosahuje. Keďže každá osoba môže podliehať právnym predpisom len jedného členského štátu, musí túto skutočnosť ohlásiť v druhom členskom štáte. Na komunikáciu medzi jednotlivými štátmi spoločenstva sa používajú formuláre tipu E.
    Výnimky, kedy mohla byť osoba za určitých podmienok poistená v dvoch členských štátoch, sú zrušené. Výnimky sa vzťahujú už len na prípady, ktoré boli posúdené podľa starého nariadenia č. 1408/71 a ktoré ešte ostávajú v platnosti. Takou výnimkou je napr. práca na živnosť na Slovensku a súčasne vykonávaná činnosť v závislom pomere v ktoromkoľvek inom členskom štáte.

    Som zamestnaná aj v Nemecku aj na Slovensku, zamestnávatelia za mňa platia odvody. V máji budem rodiť, dieťa sa narodí v Nemecku, aký mám nárok na materské, prípadne iné dávky počas MD a RD ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.