Zavrieť

Porady

Odpisy

Mám jeden dotaz, môže sa krátiť odpis stoja, ktorý je leasing?
Stroj je kúpený v 9/2005. Môžem si uplatniť mesší odpis ako by mal byť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lízing - prevzatie 9/05 sa odpíše pre daňové účely rovnomerne 9-12, teda pomerná časť na 4 meiace. Účtovný odpis môže byť nižší, ak doba použiteľnosti je dlhšia - podľa názoru firmy.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Akého účtovníctva sa odpisy týkajú ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Odpis krátiš pri využívaní firemného majetku na súkromné účely , alebo odpisy môžeš prerušiť , ale bezdôvodne znižovať by sa nemali .

    Ale opravte ma ak sa mýlim.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Podvojné účtovníctva. A tiež som toho názoru, že leasing sa musí odpísať rovnomerne počas celej doby trvania lesingovej zmluvy. Aký je váš názor?
    Možem si aj napriek tomu uplatniť nižšie odpisy?
    Zita5 - dá sa prerusiť aj odpis leasingu? Podľa mňa nedá - musím odpisovať rovnomerne.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ako som písal, daňové sú stanovené zákonom, účtovné si stanovuje účtovná jednotka.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    4326
    Podvojné účtovníctva. A tiež som toho názoru, že leasing sa musí odpísať rovnomerne počas celej doby trvania lesingovej zmluvy. Aký je váš názor?
    Možem si aj napriek tomu uplatniť nižšie odpisy?
    Zita5 - dá sa prerusiť aj odpis leasingu? Podľa mňa nedá - musím odpisovať rovnomerne.
    Nevidím obmedzenie zákona pri prerušení odpisovania predmetu finančného prenájmu . Obmedzenie je len v § 22 odst. 9 - okrem iného v časti ktorá znie :

    ..........Prerušenie odpisov nemôže uplatniť daňovník , ak uplatňuje výdavky podľa § 6 odst.10, v takom prípade vedie odpsiy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpsiovanie DHM predĺžiť .

    Pozri ten paragraf celý , lebo priznám sa nechce sa mi písať znenie . Tam máš aj o prerušení .....
    Naposledy upravil Zita5 : 31.03.06 at 12:07

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.



    To je celé znenie ... nedalo mi to .

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Zita5
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    To je celé znenie ... nedalo mi to .


    (8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1).

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    benka
    (8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1).

    Ja s tým súhlasím , ale tu sa jedná o stroj , ktorý je v odpisovej skupine 2.
    Ja nikde nevidím prekážku , ktorá mi jasne udáva , že tento odpis nemôže byť prerušený i keď možno na škodu firmy .

    Ja nevidím obmedzenie a ak je , tak napíš § .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ... je pravdou , že rovnomerne ...... ak mám stroj na lízing a HV mi bude ukazovať , že firma pôjde v JÚ do straty a odpisom nebudem chcieť zvyšovať moju stratu , tak ho nemusím odpisovať . Je to na škodu firmy , ktorá mi v uvedenom roku nebude prekážať .Veď toto mi predsa zákon nemôže zakázať .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    4326
    Mám jeden dotaz, môže sa krátiť odpis stoja, ktorý je leasing?
    Stroj je kúpený v 9/2005. Môžem si uplatniť mesší odpis ako by mal byť?

    Tvoja položená otázka musela mať určitý zámer , možno , že práve túto stratu ,...... . Bola by som rada prečo si začala uvažovať o krátení odpisu - z akej príčiny , a čo Ťa k tomu viedlo ,ak môžem poprosiť .

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    počas celej doby trvania nájmu.

    nepriamo mi zo znenia § 26 ods.8 vyplýva, že po uplynutí doby fin. nájmu si už žiaden daňový odpis neuplatním.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ide zvyšovanie straty, na jednej strane je nelogické zvyšovať stratu, ale na strane druhej je v zákone jasne napísané, to čo tu už bolo odpcitované ohľadne finančného prenájmu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    No, tak že som mala dobré tušenie o čo Ti vlastne ide .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ide o to, že síce ti nikto nezakazuje odpisy krátiť, ale už na ne nebudeš mať nárok. Rovnako ako je to so stratou. Ak si ju dobrovolne neumoríš, po 5 rokoch prepadá.
    Ale prečo nevykázať stratu, predsa je možnosť v dalších rokoch ju uplatniť a ušetriť na dani.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.