Zavrieť

Porady

Ako vymámiť od bývalej zamestnávateľky výplatu?

Dobrý deň,

mám potreboval by som poradiť s nasledovným problémom. Bol som zamestnancom jednej nemenovanej predajne v BA. Ukončenie pracovnej zmluvy je od 21.03. 2014. Bývalá zamestnávateľka mi ju dodnes neposlala poštou ako písala. To by bolo ešte v poriadku, ale dodnes mi nedošla februárová a marcová výplata. Písal som jej, volal som jej, ignorovala ma. Napísal som jej dcére na Facebooku, no po pár hodinách ma blokla. Bývalá zamestnávateľka ma dodnes ignoruje, tak som sa informoval u kamarátky, ktorá študuje právo, že mám podať žiadosť na inšpektorát práce, a že tam sa to vyrieši. Chcem sa opýtať, ako prebieha tento proces? Som z okresu DS. Musím ísť na ten inšpektorát do DS alebo môžem to vybaviť aj v BA? Sú tam nejaké poplatky? Aký je proces inšpekcie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    IP moze zamestnavatela skontrolovat, dat mu pokutu, ale nevymoze ti nevyplatenu vyplatu.
    Treba napisat predzalobnu vyzvu zamestnavatelovi na doplatenie vyplat do terminu XY a ked neuspejes, tak podat podanie na prokuraturu ci sud. Nevyplatenie mzdy, ak zamestnavatel ma prostriedky na ucte, je totiz trestnym cinom.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Mila123, Katy a R, JUDr. Lucia Semančínová, arizona, Xanti
    5

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    a nezávisle na všetkých odpovediach sa zastav na najbližšej polícii v mieste bydliska a podaj trestné oznámenie. A nedaj sa odbiť, že máš ísť do BA - sú povinní prijať ho tam, kde ho podáš .
    Právnik, Firemné poradenstvo ...viac JUDr. Lucia Semančínová
    len doplním, že ak ti nebude vyplatená mzda do lehoty XY podľa predžalobnej výzvy (ktorá musí byť doručená písomne doporučene), je potrebné podať na príslušný súd návrh na vydanie platobného rozkazu v príslušnom formáte a do 10 pracovných dní Vám súd vydá platobný rozkaz = exekučný titul.
    loreley čo ak si zamestnávateľ nepreberie doporučenú zásielku úmyselne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Inšpektorá práce nemôže prinúť zamestnávatela, aby si vyplatil dlžnu mzdu. To môžeš urobiť len cestou súdu.

    IP kontroluje dodržiavanie pracovno-právnych vzťahov vo firmách a môže urobiť poriadny prievan. Skús ešte upozorniť zamestnávatela, že ak ti do nejakého termínu (uveď dátum), mzdu nevyplatí, dávaš podnet na kontrolu na IP. Niekedy to zaberie ...
    Richard 15.04.14 20:34 priradil do Porady
    kopretinka 15.04.14 16:52 priradil do Porady
    kopretinka 15.04.14 16:51 odstránil(a) z Porady

    Ako vymámiť od bývalej zamestnávateľky výplatu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.