Zavrieť

Porady

Oplatí sa prejsť z pozície "zamestnanec" na SZČO?

Oplati sa prejst k 1/6/2014 osobe, ktora pracuje na trvaly pracovny pomer s hrubou mzdou cca 1300 € na SZCO, pričom by si fakturovala 1200 mesacne? Pri hrubom plate 1300 € to vychadza momentalne na cca 1000 € v cistom, pri SZCO pri 1200 na fakture by sa prvy rok strhavali akurat zdravotne poistenie (56 €) a socialne nie. Po zdaneni to vyzera tak ze cisty mesacne prijem by mohol byt po zdaneni 1065 €.
Nevyznam sa velmi v tom, ale zda sa mi ze druhy rok by to uz bolo nevyhodne pretoze tam sa neplatia ani odvody z minima ale z vyssej sumy. Co si o tom myslite, isli by ste do toho?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ja osobne by som toto určite nespravila !
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    danooo25 Mozem vediet aj dovod?
    Xanti Teraz ideš na PN dostaneš PN 660e , pôjdeš potom na PN nedostaneš nič, a ak budeš platiť povinne tak dostaneš 220e ...
    Teraz dostaneš zaplatenú dovolenku, potom už nie.
    A ako sorry ale keby to bolo, že teraz má 1000 v hrubom a faktúrovala by 1300 ta nepoviem pol slova ... ale ešte menej na faktúre ako v hrubom? No do toho by som rozhodne nešla ... súhlasím s babami.
    Katy a R však je to tvoje rozhodnutie .. je to od tvojho zamestnávateľa - jasné zbavenie sa zodpovednosti ... okrem toho, čo už iní napísali - napr pracovný úraz ... a o dôchodku ani nehovorím (v mladom veku to nie je až také dôležité) - ale aj iné dávky zo SP (nielen nemocenské)
    Ale taká dosť podstatná otázka - máš vôbec na výber? (alebo dovi-dopo ak nesúhlasíš?)
    Katy a R a pozri .. len také varovanie http://www.porada.sk/242253-nevyplat...ml#post2536637
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie, ukrátiš sa o mnohé výhody zamestnaneckého pomeru ( stravné lístky, dovolenky, odstupné, odchodné, nemocenské, platené voľno pri lekárskom ošetrení)
    Ak fakturovať, tak potom cca 1800 eur.
    danooo25 Dovolenky su upravene v zmluve... cize je to zachovane a je na to narok vo vymere 20 dni do roka...tiez je tam aj skusobna doba a vypovedna lehota... po pol roku sa suma na fakture prehodnocuje, ale nemyslim si ze by islo az o tak zavratne prehodnotenie aby to bolo 1800 €.. stravne listky su pravda, o tie by som dosiel a rovnako aj volno pri lekarskom osetreni.. . co je ale zase vyhoda, je tu 13.plat cize moznost fakturovat si 13x tu istu sumu do roka, cize z toho sa prakticky zaplati dan... teda ak dobre pocitam
    ivka70 Dovolenky? To akoze bude mesiac doma, nic nerobit (lebo to je 20 dni) a budes fakturovat celu sumu? Kto ti to zaplati? Ako chces mat garantovane 13. fakurovanie? To vy do zmuvy dal len sialenec .... nesie to vsetky znaky zavislej cinnosti ....

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    A nezabudni na povinnosti SZČO.Teraz si vysmiaty-odrobíš, vezmeš výplatu a máš fajront.Potom budeš sedieť nad papiermi a študovať výmysly našich ťažko platených poslancov,resp. budeš si musieť zaplatiť niekoho,kto to urobí za teba.
    Dobre si prečítaj,čo ti tu napísali...
    danooo25 Prečo nie?

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Určite s to za tých podmienok oplatí iba zamestnávateľovi. Pri hrubej mzde 1300€ sú jeho náklady na zamestnanca cca 1750€. A musí mu umožniť vyčerpať dovolenku (4-5 týždňov), paragrafy, platiť prvých 10 dní prípadnej PN.
    Zamestnancovi sa to neoplatí, dokonca si myslím, že ani keby dostal tých 1750€ na faktúru, tak by z toho nevyšiel najlepšie. Ak nebude platiť do SP, príde nielen o roky dôchodkového poistenia, ale aj o možnosť byť PN. Nebude si môcť zobrať dovolenku, nebude krytý pre prípad úrazu. Nebude mať nárok na stravu alebo stravné lístky, na preplácanie cesťákov ak bude musieť pracovať mimo firmy, Po 2 rokoch mu zrejme zanikne aj možnosť čerpať prípadnú podporu v nezamestnanosti.... Ja by som do toho nešla... Za 1200€ mesačne určite nie a ak by mi ponúkli tých 1750€, tak by som rozmýšľala o dobrovoľnom poistení.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Ako že nebude platiť do SP,však bude SZČO a prvý rok si môže platiť dobrovoľne.A na stravné má tiež nárok 4€/deň a započíta do nákladov,tak ako aj ostatní SZČO. Však nech si pozrie teraz na výplatnú pásku,koľko je tam uvedená cena práce a uvidí rozdiel medzi tým,čo mu núka zamestnávateľ a čo zamestnávateľ platí teraz.
    hena22 Nepovedal čo bude robiť, ale predpokladám, že skutočné náklady by mal minimálne a že by sa mu aj z hľadiska prácnosti oplatilo ísť na paušál. Takže to čo si môže dať do nákladov je iba fikcia . A ak si v prvom roku zaplatí dobrovoľné poistenie už je v mínuse oproti súčasnej čistej mzde. Zbytočne by prišiel o zamestnanecké benefity.
    PS: Nepochopila som asi, čo si tým komentom chcela povedať... alebo si Ty nepochopila môj príspevok
    Peggynka Možno to druhé,ale usmerni ma,prečo nebude mať nárok dať si do nákladov napr. stravné lístky.
    hena22 lebo predpokladám, že bude používať paušál. 1200€ ešte nie je tak vysoko nad limitom, aby sa mu oplatilo si náklady "vyrábať". Má pracovať pre svojho zamestnávateľa, takže aké skutočné náklady myslíš, že bude mať?
    Peggynka Závisí od toho,čo robí...
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Určite sa to neoplatí.

    Váš klient Vás môže hneď poslať do preč, Vy prichádzate o istoty zamestnanca.
    Ak Vás do roka nezruší, začnete platiť oveľa vyššie odvody.

    Na podnikanie sa dajte vtedy, keď sloboda bude pre Vás znamenať viac než istota.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    A to ešte nehovoríme o platobnej disciplíne, inak sa platí mzda zamestnancovi a inak faktúra dodávateľovi. Aj také som videla, že na faktúru sa čaká aj pol roka, rok...
    Janiela presne, nevymožiteľnosť úhrad u nás prekvitá

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Nie.Pohodlnejšie a istejšie je byť zamestnancom.

    kompozit je offline (nepripojený) kompozit

    kompozit
    Oplatí sa to Tvojmu zamestnávateľovi. Teraz ho stojíš mesačne cca 1300+457+stravné lístky (spolu cca 1800 €), ako SZČO ho budeš stáť iba 1200 mesačne. Slušná úspora. Dohodnite sa tak, aby ste boli obaja spokojní. Zváž, že strácaš sociálne istoty, dovolenky, ... Skrátka: pýtaj si viac...

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    to je nápad tvojho zamestnávatela, alebo ešte "lepšie" - tvoj nápad

    myslim, ze niet toho, kto by ti take niečo doporučil, iba ak ozaj tvoj zamestnavatel...
    danooo25 cize rozhodne nie, ze?
    aktaK nie za týchto podmienok
    danooo25 Ved prave o to mi ide ze po prvom roku by som bol prakticky v minuse oproti tomu, co clovek zarobi teraz na HPP... ak som dobre pocital

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.