Zavrieť

Porady

Je potrebný môj súhlas na poistenie bytového domu alebo ma môžu prehlasovať?

Mám uzatvorené poistky na vybavenie aj na múry aj na zodpovednosť za škodu. Teraz sa uvažuje o spoločnej poistke celého domu.
1.Môžu ma poistiť bez môjho súhlasu ak budem prehlasovaný ?

Vďaka Chobot. Akurát mi vŕta v hlave čo sa stane ak to bude podpoistené.
Naposledy upravil lubko6394 : 01.10.14 at 08:01 Dôvod: podpoistenie
3 komentárov     zbaliť
Chobot Pri poistení obytného domu sa vychádza z hodnoty budovy. Neviem, ako poisťovňe stanovujú túto hodnotu, alebo či si ju môžu vlstníci sami navrhnúť, ale toto je základom pre stanovenie poisného.

Pre niektoré poistné udalosti môže byť stanovená iná poistná suma, my máme napr. pre všeobecnú zdopovednosť poistnú sumu pre jednu udalosť 15690 EUR, pre rozbité sklo max. 3320 EUR na jednu poistnú udalosť.

Podpoistenie je zlé len v prípade, ak by nastala taká poistná udalosť, pri ktorej by bola zničená celá budova. PRe iné poistné udalosti sa uhrádza náhrada vo výške vzniknutej škody (napr. poškodenie bleskom, zatopenie, požiar).
lubko6394 Hmm.Ako bonus máme poistenie zodpovednosti za škodu a spoluúčasť je 50 Eur. A rovnaká 50 Eurová spoluúčasť je v základnom poistení domu okrem strojov kde budú chcieť 100-vku. Na 3-izbový byt mi vychádza poistná zmluva 46.781 Eur a to sa mi na TN zdá akosi málo lebo aj letisko tu máme...
sansera Pri podpoistení sa krátia aj parciálne škody! Pri podpoistení 30% (budova za 1000 000 je poistená na 700 000) sa bude plniť nasledovne - škoda - 30% - spoluúčasť.... http://www.poistenie.sk/podpoistenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Teba nepoisťujú, poisťujú bytový dom ako celok. A to tom rozhoduje väčšina vlastníkov bytového domu.

    Takže otázka mala znieť - Môžu ma prehlasovať a poistiť bytový dom bez môjho súhlasu?

    Odpoveď je - áno, môžu ťa prehlasovať a primeraný podiel poistného budeš platiť aj ty.

    sansera je offline (nepripojený) sansera

    sansera
    Môžu prehlasovať a aj musia. Inak by to ani nebolo možné. Ste takzvané "Spoločenstvo vlastníkov bytov" a spoločenstvo sa musí demokraticky dohodnúť. Chobot píše, že podpoistenie je problém len pri totálnej škode. To V ŽIADNOM PRÍPADE NIE JE PRAVDA! Keď máte podpoistenie napríklad 50% (budova je poistená na polovicu svojej hodnoty), tak sa rovnakým pomerom krátia aj menšie škody (samozrejme mínus spoluúčasť). Dajte si prosím pozor na takéto dezinformácie... môžu vás stáť veľa peňazí.
    lubko6394 Však presne tu je problém. To čo mám poistené ja je BEZ spoluúčasti a na vyššiu sumu ( a samozrejme aj platím viac ako dvojnásobok toho čo teraz vychádza na mňa ). Lenže potom by som buď musel mať 2 poistky ( starú + spoločnú) a v prípade plnenia by som si mohol nárokovať plnenie len zo starej poistky a tú spoločnú by mala poisťovňa ako bonusové inkaso ktoré nikdy nebude plniť.
    Mariana B. 01.10.14 06:35 priradil do Porady

    Je potrebný môj súhlas na poistenie bytového domu alebo ma môžu prehlasovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.