Zavrieť

Porady

Odvody do Sociálnej poisťovne SZČO + zamestnanec

Čaute poradcovia,
Prosím Vás o radu.
Najprv stručne popíšem moju situáciu.
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil)
Od 1.7.2004 doteraz pracujem na normálnu pracovnú zmluvu, kde zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody a dane.
Zatiaľ sa to zdá byť jednoduché, ale...
Od 1.5.2005 doteraz mám otvorenú novú živnosť popri závislej činnosti. Pri otváraní mi moja účtovníčka a aj pracovníčka pri priehradke SP dali rovnakú informáciu: Vzhľadom na to, že sa jedná o novú živnosť a zamestnávateľ už za mňa odvádza odvody, netreba za rok 2005 odvádzať žiadne poplatky za živnosť (dôchodkové, nemocenské, atď). Z toho dôvodu mi ani pracovníčka na priehradke nezobrala daňové priznanie za rok 2004. Keď som bol teraz odovzdať DP za rok 2005, pracovníčka na priehradke už mi tvrdila, že od 1.7.2005 mi vznikla povinnosť platiť odvody na základe DP z celého roku 2004. Stal som sa teda nechtiac neplatič.

Ako to teda malo byť? A ak mi vznikla povinnosť platiť, z akého základu?
Veď v roku 2004 som bol zamestnanec aj živnostník.

Ďakujem za skorú odpoveď

Ľuboš
Usporiadat
Daja72 Daja72

Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

samouk - účtovník
Ahoj, myslím si, že ťa nepoteším, ale ak ti v DP za rok 2004 vychádzal vyšší príjem - obrat, ako 12xnásobok minimálnej mzdy, myslím, že je to pre ten rok 76.800,-tak ti vzniká platba do SP - t.j. pre ten rok 2155,-Sk, aj vtedy, ak zamestnávateľ platí za teba príslušné odvody zo zamestnania., preto si aj niektorí živnostníci, ktorí majú hlavný pracovný pomer v zamestnaní dávajú pozor, aby neprekročili čiastku 80.000,-Sk /príjem podľa DP/ a vtedy im nevzniká platba do soc.poisťovne. Dúfam, že budú ostatní so mnou súhlasiť. Ahoj Daja
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ale tu ide o to, že on v roku 2004 tú živnosť riadne ukončil, nie pozastavil, ale zrušil. Úplne novú živnosť si otvoril v máji 2005 a od 1. 7. 2005 by mal platiť odvody?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

abel
Ale tu ide o to, že on v roku 2004 tú živnosť riadne ukončil, nie pozastavil, ale zrušil. Úplne novú živnosť si otvoril v máji 2005 a od 1. 7. 2005 by mal platiť odvody?
Ak živnosť v roku 2004 riadne ukončil a zároveň sa odhlásil zo SP ako SZČO, založil novú živnosť od 1.5.2005 a prihlásil sa na túto novú živnosť je to o.k., t.j. bude mať povinnosť platiť poistné od 1.7.2006 na základe DP r. 2005.

Problém môže nastať ak tá prvá živnosť nie je odhlásená , a teda vedú SZČO stále pod tým istým VS...

P.s. nezáleží, či si počas roka aj zamestnanec aj živnostník, zo živnosti si poviný platiť odvodydo SP vždy ak dosiahneš predpísaný príjem a zároveň platíš odvody aj zo zamestnania...
Naposledy upravil evina : 02.05.06 at 21:57
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Evina, on podnikal stále popri zamestnaní. Keďže začal podnikať v roku 2003, najskôr by mu povinnosť prihlásiť sa vznikla až 1. 7. 2004. Takže keď v máji 2004 živnosť ukončil, nebol vôbec ako SZČO prihlásený do SP. Naďalej bol poistený ako zamestnanec a aj stále je. Novú živnosť založil v máji 2005 a ako SZČO sa dobrovoľne neprihlasoval. Teraz ale SP od neho chce vymáhať poistné od 1. 7. 2005 na základe DP za rok 2004 - za tú ukončenú živnosť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

abel
Evina, on podnikal stále popri zamestnaní. Keďže začal podnikať v roku 2003, najskôr by mu povinnosť prihlásiť sa vznikla až 1. 7. 2004. Takže keď v máji 2004 živnosť ukončil, nebol vôbec ako SZČO prihlásený do SP. Naďalej bol poistený ako zamestnanec a aj stále je. Novú živnosť založil v máji 2005 a ako SZČO sa dobrovoľne neprihlasoval. Teraz ale SP od neho chce vymáhať poistné od 1. 7. 2005 na základe DP za rok 2004 - za tú ukončenú živnosť.
Neviem, čo ale potom znamená veta :
Od 1.4.2003 do 30.6.2004 som mal otvorenú živnosť, počas ktorej som korektne odvádzal všetky odvody aj dane a ktorú som korektne ukončil. (nie prerušil).

Neviem, či vieme posúdiť, či bol alebo nebol prihlásený /a ke´d nie načo tam potom dával DP 2004, 2005?/. Od toho sa to všetko odvíja.
Ak by to bolo ako Ty píšeš, že vôbec nebol prihlásený ani vtedy ani teraz, ako by SP prišla na to, že má to poistné vymáhať?
Musíme asi počkať, aby nám presne definoval, či bol alebo nebol prihlásený v SP.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=evina]Ak živnosť v roku 2004 riadne ukončil a zároveň sa odhlásil zo SP ako SZČO, založil novú živnosť od 1.5.2005 a prihlásil sa na túto novú živnosť je to o.k., t.j. bude mať povinnosť platiť poistné od 1.7.2006 na základe DP r. 2005.

Takto to vnímam aj ja ,pretože pri založení novej živnosti
je pridelené nové IČO a preto tu začína ako úplne nová
organizácia bez podĺžností voči SP.
Tie povinnosti si riadne splnil z titulu predchádzajúceho
podnikania./ Ináč sa posudzuje odv. povinnosť do ZP./
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Podľa mňa tým daňovým priznaním myslí "výpis z DP",ktorý
mu pracovníčka nevzala preto,že ukončil živnosť.
Taký je postup.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Melnick
Podľa mňa tým daňovým priznaním myslí "výpis z DP",ktorý
mu pracovníčka nevzala preto,že ukončil živnosť.
Taký je postup.
Áno to je jasné, ale ak nebol prihlásený tak nemal dávať ani výpis...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
evina
Áno to je jasné, ale ak nebol prihlásený tak nemal dávať ani výpis...
No nám je to jasné,ale jemu to jasné nemuselo byť.
Z každej strany počul možno o tom ,že treba odovzať
výpis,tak aj urobil, ale pretože zrejme nebol prihlásený
tak mu ho neprevzali. Ale to sú dohady a skutočnosť
môže byť iná.
Pokračovanie- až keď nám situáciu viac objasní lubak
0 0
lubak lubak

lubak je offline (nepripojený) lubak

Zo SP som sa odhlasil k 30.6.2004, co bol aj den ukoncenia mojej prvej zivnosti. Od 1.7.2004 ma prihlasil do SP zamestnavatel a plati za mna odvody, co trva doteraz. Nothing special!!!!
V maji 2005 som si zalozil novu zivnost s novym ICO a ICDPH, a samozrejme ako novovzniknuty SZCO som sa isiel prihlasit aj do SP. Pracovnicka pri okienku odo mna prevzala kopiu noveho ZL zapisala si ma, ale DP za rok 2004 odo mna neprevzala {mal som ho pri sebe}. Podla jej vyjadrenia: Ako nova SZCO popri inej zavislej cinnosti budem platit odvody do SP az od 1.7.2006 na zaklade DP za rok 2005.
Ked som pred par dnami navstivil pobocku SP, pracovnik na pri okienku mi povedal , ze od 1.7.2005 som mal povinnost platit odvody do SP a pri mojom mene mal poznamku: "Chyba DP za rok 2004!!!"

Lubak
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

lubak
Zo SP som sa odhlasil k 30.6.2004, co bol aj den ukoncenia mojej prvej zivnosti. Od 1.7.2004 ma prihlasil do SP zamestnavatel a plati za mna odvody, co trva doteraz. Nothing special!!!!
V maji 2005 som si zalozil novu zivnost s novym ICO a ICDPH, a samozrejme ako novovzniknuty SZCO som sa isiel prihlasit aj do SP. Pracovnicka pri okienku odo mna prevzala kopiu noveho ZL zapisala si ma, ale DP za rok 2004 odo mna neprevzala {mal som ho pri sebe}. Podla jej vyjadrenia: Ako nova SZCO popri inej zavislej cinnosti budem platit odvody do SP az od 1.7.2006 na zaklade DP za rok 2005.
Ked som pred par dnami navstivil pobocku SP, pracovnik na pri okienku mi povedal , ze od 1.7.2005 som mal povinnost platit odvody do SP a pri mojom mene mal poznamku: "Chyba DP za rok 2004!!!"

Lubak
Posudzovanie povinnosti platiť odvody do SP sa o.i.odvíja od dátumu 1.7.
To znamená: k 1.7. 2005 si bol SZČO, ktorá "zrejme" za rok 2004 mala hrubý príjem vo výške /teraz si už naozaj nepamätám hranicu/, ktorá "zakladala" povinnosť platiť odvody a je jedno, či si novovzniknutá SZČO alebo nie. Chcem teda povedať, ak si zrušil jednu živnosť 30.6.2004 a otvoril druhú živnosť od mája 2005 mal si povinnosť platiť odvody. Ak by si bol otvoril živnosť 2.7.túto povinnosť by si nemal.
Naposledy upravil Pepa : 03.05.06 at 14:52
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Posudzovanie povinnosti platiť odvody do SP sa o.i.odvíja od dátumu 1.7.
To znamená: k 1.7. 2005 si bol SZČO, ktorá "zrejme" za rok 2004 mala hrubý príjem vo výške /teraz si už naozaj nepamätám hranicu/, ktorá "zakladala" povinnosť platiť odvody a je jedno, či si novovzniknutá SZČO alebo nie. Chcem teda povedať, ak si zrušil jednu živnosť 30.6.2004 a otvoril druhú živnosť od mája 2005 mal si povinnosť platiť odvody. Ak by si bol otvoril živnosť 2.7.túto povinnosť by si nemal.
Erika trocha som zaskočená, z čoho vyplýva, že je jedno, či je to nová živnosť alebo nie? myslíš v súvislosti s pojmom FO??
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

abel
Evina, on podnikal stále popri zamestnaní. Keďže začal podnikať v roku 2003, najskôr by mu povinnosť prihlásiť sa vznikla až 1. 7. 2004. Takže keď v máji 2004 živnosť ukončil, nebol vôbec ako SZČO prihlásený do SP. Naďalej bol poistený ako zamestnanec a aj stále je. Novú živnosť založil v máji 2005 a ako SZČO sa dobrovoľne neprihlasoval. Teraz ale SP od neho chce vymáhať poistné od 1. 7. 2005 na základe DP za rok 2004 - za tú ukončenú živnosť.
Abel, síce tejto problematike naozaj moc nerozumiem, ale keď človek podniká popri zamestnaní, resp. vykonáva činnosť napr. na licenciu, tiež musí platiť odvody do SP? Až sa budú robiť ešte aj ročné zúčtovanie odvodov do SP, tak .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Typický bordel vyplývajúci z nejednoznačného znenia zákona o SP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera123
Abel, síce tejto problematike naozaj moc nerozumiem, ale keď človek podniká popri zamestnaní, resp. vykonáva činnosť napr. na licenciu, tiež musí platiť odvody do SP? Až sa budú robiť ešte aj ročné zúčtovanie odvodov do SP, tak .
Áno, ale SZČO platí povinne odvody do SP v závislosti od výšky jeho príjmov zo živnosti....
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Jozef Mihál
Typický bordel vyplývajúci z nejednoznačného znenia zákona o SP.
P. Mihál nestrašte ma v túto nočnú hodinu, lebo to už asi dostanem naozaj infarkt... Alebo máte pre mňa nebodaj dobrú správu?
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

evina
Áno, ale SZČO platí povinne odvody do SP v závislosti od výšky jeho príjmov zo živnosti....
No to by som ešte chápala, to si myslím, že je jasné... ale čo mi jasné nie je, to je práve situácia, keď to je popri zamestnaní... Ešte mi napíš, že už som mala byť dávno zaregistrovaná aj ako "podnikateľ" a nemám tam dať ani akého smajla....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera123
No to by som ešte chápala, to si myslím, že je jasné... ale čo mi jasné nie je, to je práve situácia, keď to je popri zamestnaní... Ešte mi napíš, že už som mala byť dávno zaregistrovaná aj ako "podnikateľ" a nemám tam dať ani akého smajla....
Áno to platí aj popri zamestnaní. Závisí od kedy podnikáš a aký si mala príjem.
<table id="post179826" class="tborder" align="center" border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr valign="top"><td class="alt1" id="td_post_179826"> z DP r. 2004 78 000,- SK = 1.7.2005-30.6.2006
z DP 2005 82 800,- SK = 1.7.2006 - 30.6.2007
/je to 12-násobok minimálnej mzdy/
<!-- / message -->

P.s. myslí sa tým hrubý príjem /teda neznížený o výdavky/,ak ho dosiahneš si povinná sa prihlásiť do SP a platiť aj ako SZČO .
</td> </tr> <tr> <td class="alt2"> <!-- [IMG]images/buttons/reputation.gif[/IMG]--> </td> <td class="alt1" align="right"> <!-- controls --> <!-- Start ocenujem --> </td></tr></tbody> </table>
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evina
Áno to platí aj popri zamestnaní. Závisí od kedy podnikáš a aký si mala príjem.
<TABLE class=tborder id=post179826 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1 id=td_post_179826>z DP r. 2004 78 000,- SK = 1.7.2005-30.6.2006
z DP 2005 82 800,- SK = 1.7.2006 - 30.6.2007
/je to 12-násobok minimálnej mzdy/
<!-- / message -->

P.s. myslí sa tým hrubý príjem /teda neznížený o výdavky/,ak ho dosiahneš si povinná sa prihlásiť do SP a platiť aj ako SZČO .

</TD></TR><TR><TD class=alt2><!-- [IMG]images/buttons/reputation.gif[/IMG]--></TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --><!-- Start ocenujem --></TD></TR></TBODY></TABLE>
Okrem súhlasu mi nedá aby som nenapísal aj slovne , že je to skutočne tak, URČITE TO PLATÍ.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

evina
Áno to platí aj popri zamestnaní. Závisí od kedy podnikáš a aký si mala príjem.
<table id="post179826" class="tborder" align="center" border="0" cellpadding="6" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr valign="top"><td class="alt1" id="td_post_179826"> z DP r. 2004 78 000,- SK = 1.7.2005-30.6.2006
z DP 2005 82 800,- SK = 1.7.2006 - 30.6.2007
/je to 12-násobok minimálnej mzdy/
<!-- / message --> </td> </tr> <tr> <td class="alt2"> <!-- [IMG]images/buttons/reputation.gif[/IMG]--> </td> <td class="alt1" align="right"> <!-- controls --> <!-- Start ocenujem --> </td></tr></tbody> </table>
Nemám živnosť, ale sa to zrejme tak posudzuje, "podnikám" od r. 2004, vtedy príjem neprekročil uvedenú hranicu... za minulý rok áno. Čiže sa musím od 1.7. 2006 prihlásiť do Sociálnej posťovne. Platím odvody podľa DP za rok 2005. V akej výške prosím ťa?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať