Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel na zákl. informácie Fin.riaditeľstva SR z 1/2015

Môžete mi niekto toto "preložiť do ľudskej reči ?"

ide o § 7 – Zníženie a zvýšenie ročnej sadzby dane
Naposledy upravil abcd.kates : 20.01.15 at 13:12
avalik prilož link a napíš čomu konkrétne nerozumieš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Znížiš alebo zvýšiš ročnú sadzbu dane uvedenú v tabuľke, v závislosti od "veku" vozidla v kalendárnych mesiacoch, vrátane mesiaca prvej evidencie vozidla (údaj v riadku B - rok výroby v OEV)

    RSD - 25 % ......... 1.- 36. mesiac
    RSD - 20 % ....... 37. - 72. mesiac
    RSD - 15 % ....... 73. - 108. mesiac
    RSD .................109 - 144. mesiac
    RSD + 10 % .....145. - 156. mesiac
    RSD + 20% .......157. mesiac a staršie

    Prvý krát to použiješ pri výpočte predpokladanej dane v DP DZMV za rok 2014 na r. 40.

    Určíš v ktorom mesiaci máš vozidlo dňa 1.1. a na základe toho si vypočítaš predpokladanú daň - na r. 40 uvedieš sumár za všetky vozidlá, ktoré podliehajú dani k 1.1.2015


    Doplnenie:

    abcd.kates (Dnes 19:09) čiže ak mám auto M1 s dátumom prvej evidencie 16.7.2009, a objem motora je 1360 cm2, tak to znamená, že do r.40 -predpokladaná daň dám dumu 92€ ??? (výpočet: 65 mesiacov má auto k 1.1.2015, a to znamená, že od sumy v prílohe 1 čiže od sumy 115 € odrátam 20% a dostanem sumu 92 € )
    Takto je to správne ?


    66 mesiacov - počítaš kalendárne mesiace od júla 2009 (pozri § 7 ods. 1, písm. a) "... počas prvých 36 kalendárnych mesiacov počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla"

    áno ročná sadzba dane 115 € mínus 20 % t.j. 23 € = 92 €
    Naposledy upravil avalik : 20.01.15 at 19:17
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    abcd.kates čiže ak mám auto M1 s dátumom prvej evidencie 16.7.2009, a objem motora je 1360 cm2, tak to znamená, že do r.40 -predpokladaná daň dám dumu 92€ ??? (výpočet: 65 mesiacov má auto k 1.1.2015, a to znamená, že od sumy v prílohe 1 čiže od sumy 115 € odrátam 20% a dostanem sumu 92 € )
    Takto je to správne ?
    avalik doplnila som odpoveď
    Onnda a co ak v technicaku nie je datum prvej evidencie? :-) asi si musim vymysliet..
    Žabinka ale to sa mi nechce veriť.. nie je uvedený ani rok výroby??
    Onnda rok vyroby tam je, ale v zakone je vyslovene napisane datum prvej evidencie vozidla.. ale tak ine mi neostava.. resp. da sa este skontrolovat podla vin kodu niekde..
    Tweety veď práve rok výroby je podstatný- to je prvá evidencia
    Peggynka V TP je kolonka Dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby):xx xx xxxx a ďalšia kolonka Dátum prvej evidencie v SR xx xx xxxx,takže prvý údaj je podstatný-vek vozidla.
    Žabinka vyberám z poučenia:
    III. ODDIEL – VÝPOČET DANE
    Riadok č. 01 – uvedie sa dátum prvej evidencie vozidla podľa osvedčenia o evidencii časť I a osvedčenia o evidencii časť II.
    Keď sa pozornejšie pozrieš do OEV časť II, tak hneď prvý riadok uvádza Dátum prvej evidencie vozidla (rok výroby).. A ak máš OEV staršieho typu, tak platí aj obrátene: rok výroby=dátum prvej evidencie vozidla..
    https://pfseform.financnasprava.sk/F...3-poucenie.pdf
    avalik ak tam mas len rok uvedies datum 1.1.RRRR - je to uvedene, v niektorom dokumente na stranke financnej spravy
      zbaliť

    Daň z motorových vozidiel na zákl. informácie Fin.riaditeľstva SR z 1/2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.