Zavrieť

Porady

FATALNA CHYBA V USTAVE SR

Ustava:

Prvý oddiel
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
Cl.2
(1) Štátna moc pochádza od obcanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo

Cl 12.
(1) Ludia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodnatelné, nescudzitelné, nepremlcatelné a nezrušitelné.
(2) Základné práva a slobody sa zarucujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohladu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo,
politické, ci iné zmýšlanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnost k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie.
Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovat, zvýhodnovat alebo znevýhodnovat.

(4) Nikomu nesmie byt spôsobená ujma na právach pre to, že uplatnuje svoje základné práva a slobody.

Cl. 30
(3) Volebné právo je všeobecné, rovné a priame a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon.

Cl. 31
Zákonná úprava všetkých politických práv a slobôd a jej výklad a používanie musia umožnovat a ochranovat slobodnú sútaž politických síl v demokratickej spolocnosti.


Druhý oddiel
REFERENDUM

Cl.98
(1) Výsledky referenda sú platné, ak sa na nom zúcastnila nadpolovicná väcšina oprávnených volicov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovicnou väcšinou úcastníkov referenda.


Vsetci obcania opravneni volit maju podla ustavy zarucenu rovnaku vahu/hodnotu svojich hlasov - rovnopravnost hlasov.
Vo volbach ucastou na hlasovani davame hlas. Neucast na hlasovani vo volbach neovplyvnuje platnost volieb, preto sa nepovazuje za typ hlasu, ktory by mal vahu/hodnotu.

Tym, ze referendum je platne len vtedy, ked sa na nom zucastni nadpolovicna vacsina opravnenych volicov, znamena, ze neucast na referende je tiez forma
hlasu, lebo ma vplyv na platnost vysledkov referenda - anuluje ich. Tento typ hlasu v prave pozname ako VETO.
Takze obcan, ktory sa nezucastni na referende, dava svoje VETO, ktore je platne vtedy, ak toto VETO da nadpolovicna vacsina opravnenych volicov.

Hlas "ano" a hlas "nie" maju rovnaku vahu/hodnotu:
$ano = 1
$nie = 1

VETO je principialne hlas, ktory ma moznost anulovat jeden alebo viac hlasov "ano", aj hlasov "nie" ma ovela vacsiu vahu/hodnotu, ako hlas "ano" alebo hlas "nie"
$veto >> 1

V referende pri scitavani hlasov nastavaju tieto stavy:
Stav: "Zucastnil sa" | "Nezucastnil sa"

$Stav == "Zucastnil sa" nadobuda hodnoty v jednotlivych otazkach
"Ano" | "nie" | "zdrzal sa" (nevyplnil)

$Stav == "Nezucastnil sa" nadobuda hodnotu VETO vo vsetkych otazkach


Obcania, ktori hlasovali v otazkach "ano", "nie", alebo "zdrzal sa" (nevyplnil) su znevyhodneni v porovnani hodnoty hlasu s obcanmi,
ktori za nezucastnili hlasovania (ich hlas ma hodnotu VETO, ktory ma ovela vacsiu vahu/hodnotu, ako ostatne hlasy),
co je v rozpore s 1. dielom ustavy Cl 12. bod (1,2,4), CL 30 bod (3), CL 31
o rovnosti volebneho prava obcanov.

Aplikovany priklad sucasneho stavu o referende:
10 obcanov si urobi posedenie a ma sa podavat obcerstvenie
1 obcan hlasuje za malinovku
2 obcania za vodu
1 obcan by chcel becherovku, no ta nie je v chladnicke
6 obcanom je to jedno, nechcu nic.
Vysledok: Nikto nic nedostane.


Prosim odbornikov o oponenturu.
Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

darius35
Priklad , ktory som uviedol je len taka perlicka na pobavenie. Tato tema nie je o referende, ani o tom, co co v nom islo, a ani ako dopadlo, a ani to nemienim komentovat.

Zaoberajme sa prosim ROZPOROM V USTAVE.
To, ze neucast v hlasovani ma vplyv na platnost hlasovania (VETO), vytvara nerovnost. VETO JE SILNEJSIE, AKO AKY KOLVEK HLAS. To je spor s uvenedymi clankami ustavy o rovnopravnosti pri hlasovani.
Keď nejde o referendum OK.

Neúčasť na hlasovaní nie je silnejšia, ako akýkoľvek hlas. V tom nemáš pravdu. Sila neúčasti je v jej množstve(počte), nie neúčasť sama o sebe. Lenže všetky výsledky volieb sú o počte, v spojitosti s inými podmienkami.
Tak daj návrh, ako to chceš riešiť! Ak ti o niečo ide a si presvedčený, že SPOR existuje.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

petra nova: "Nie je predsa mysliteľné, aby menšina záväzne vnucovala riešenia, ktoré väčšina nechce."

aj ty vychadzas zo zleho predpokladu ... nemozes terajsi stav aplikovat na uplne ine podmienky ... nemozes predpokladat, ze keby sa zrusilo kvorum 50%, tak by referendova ucast ostala 20% pri akomkolvek referende !
terajsich 20% je dosledkom 50% kvora, ludia nejdu hlavne preto ze MOZU na to kaslat v zmysle "aj tak bude neplatne"
ale ked sa kvorum zrusi uplne, tak to si uz 80% nebude moct dovolit ostat doma, prave pre mozne dosledky ...
takze nazor "po zruseni kvora bude moct mensina nieco presadit" je nespravny a scestny ...
v pripade neexistencie kvora by som aj ja minuly tyzden zdvihol zadok a isiel 3x zakrižikovat "nie" ... aby ma 19% fanatikov neprehlasovalo
prave naopak, treba zrusitr kvorum 50%, aby ucast bola co najvyssia a co najreprezentativnejsia, aby sa jednotlivec kvoli moznym vysledkom hlasovania "bal" ostat doma a nehlasovat ...
3 0
darius35 darius35

darius35 je offline (nepripojený) darius35

Petra Nova: Toto uz mame uzavrete. Benatska komisia hovori jasne, ze je to VETO. Poslal to viktorviktor. Ziadam Vas o zdrzanlivost. Dakujem.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

darius35
Petra Nova: Toto uz mame uzavrete. Benatska komisia hovori jasne, ze je to VETO. Poslal to viktorviktor. Ziadam Vas o zdrzanlivost. Dakujem.
si smiesny, absolutne nie si schopny chapat pisany text ... vrat sa do skoly a dostuduj aspon zaklady vyrokovej logiky ... snad potom prestanes tliachat nezmyselne konstrukcie ... skoda dalsich slov ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
@bubkoch.
Moja reč.
Aj keď si stále neviem predstaviť účasť nad 80% pri doterajších skúsenostiach. Ani na voľby ich toľko nechodí.
Všetci nadávajú na parlament, akí sú to darmožráči, ale na minulom referende to prezentovať nešli. Mohli sme ich obmedziť na 100 poslancov. Ale poslanci robili kampaň, vraj referendum je zbytočné. Tam sa zhodnú, keď im horí pri riti.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

darius35
Petra Nova: Toto uz mame uzavrete. Benatska komisia hovori jasne, ze je to VETO. Poslal to viktorviktor. Ziadam Vas o zdrzanlivost. Dakujem.
Ale, ale....! V čom odvádzam od témy? Napísal si tu pár divných viet o FATÁLNOM SPORE V ÚSTAVE. Citoval si tu články ústavy o referende a o nerovnosti hlasov alebo nehlasov, napísal si o vete. Zatiaľ neguješ Ústavu! Keď chcem od teba, aby si reagoval pozitívne a uviedol, ako by sa mal tento fatálny rozpor riešiť, tak ma obrikuješ, že odvádzam od témy!!!!

Tak o čom tu chceš točiť? A aký zmysel má táto téma?!
0 0
darius35 darius35

darius35 je offline (nepripojený) darius35

Petra Nova: Opakujem. Madarska ustava ma toto vyriesene. Obsahovala rovnaky spor, a uz je opraveny. To, ze si prislusne veci nenastudujete uz nie je nasa starost.

Problem VETA uz mame uzatvoreny. Odpoved nasiel viktorviktor.
Toto je jasny argument, ze medzi clankami Ustavy mame spor. Inak spochybnujete samotnu Benatsku komisiu.

Otazka teraz znie, ci je niekto schopny vyvratit vyrok:

hlas << VETO (hlas ma ovela mensiu vahu ako VETO).

A vsetci dobre vieme, ze to je zrejme nemozne. Tym sme skoncili a teraz cakame, ci sa najde niekto, kto to rozumnym sposobom vyvrati. Ak sa nikto nenajde, a ani sa tym nikto nezacne patricne zaoberat, ja sam dam podnet na Ustavny Sud. Dovtedy vsak musime veci uzavriet, aby to bolo uspesne podanie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
darius35
A vsetci dobre vieme, ze to je zrejme nemozne. Tym sme skoncili a teraz cakame, ci sa najde niekto, kto to rozumnym sposobom vyvrati. Ak sa nikto nenajde, a ani sa tym nikto nezacne patricne zaoberat, ja sam dam podnet na Ustavny Sud. Dovtedy vsak musime veci uzavriet, aby to bolo uspesne podanie.
TY to musíš uzavrieť. Ostatní na to hádžu bobka.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

bubkoch
............
ale ked sa kvorum zrusi uplne, tak to si uz 80% nebude moct dovolit ostat doma, prave pre mozne dosledky ...
prave naopak, treba zrusitr kvorum 50%, aby ucast bola co najvyssia a co najreprezentativnejsia, aby sa jednotlivec kvoli moznym vysledkom hlasovania "bal" ostat doma a nehlasovat ...
Scestné by bolo, ak niekoľkokrát do roka by ma rôzne partičky ľudí nútili chodiť k referendovým urnám k hocjakým sprostostiam len preto, že neexistuje žiadne kvórum pre jeho platnosť.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

darius35
Petra Nova: Opakujem. Madarska ustava ma toto vyriesene. Obsahovala rovnaky spor, a uz je opraveny.
Znovu sa pýtam, aký to bol spor a ako to opravili? Neviem, načo mám pre túto tému študovať pomery v Maďarsku, keď to máš ty naštudované. Ty niečo tvrdíš, dávaš to ako vzor, ale tiaži sa ti tu napísať pointu tej opravy?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Petra Nová
bubkoch
............
ale ked sa kvorum zrusi uplne, tak to si uz 80% nebude moct dovolit ostat doma, prave pre mozne dosledky ...
prave naopak, treba zrusitr kvorum 50%, aby ucast bola co najvyssia a co najreprezentativnejsia, aby sa jednotlivec kvoli moznym vysledkom hlasovania "bal" ostat doma a nehlasovat ...
Scestné by bolo, ak niekoľkokrát do roka by ma rôzne partičky ľudí nútili chodiť k referendovým urnám k hocjakým sprostostiam len preto, že neexistuje žiadne kvórum pre jeho platnosť.
ale no tak, na referendum treba nejaky nie celkom zanedbatelny pocet podpisov, tak tu nerozpravaj o nejakych "partičkach" co by kazdy mesiac organizovali referendum :-DDD
1 0
darius35 darius35

darius35 je offline (nepripojený) darius35

Petra Nova:
"Referendum v SR vyhlasuje prezident na základe petície aspoň 350 000 občanov alebo na základe uznesenia NR SR do 30 dní od petície, resp. uznesenia NR SR."

Ktoru z tychto dvoch particiek tym myslite ?


Kontaktoval som spicky nasej vedy v oblasti prava, matematiky a logiky, predsednicku a podpredsedu Ustavneho sudu.
Maju tento link. Verim, ze sa tym budu zaoberat a prispeju do tejto diskusie (anonymne).
Ide o statny zaujem.
Vopred dakujem.
Naposledy upravil darius35 : 11.02.15 at 13:56
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Tou partičkou ľudí myslím tých, čo drankajú podpisy pod petíciu. A konečne aj 350 tis. oproti 4 mil. voličov je len zanedbateľná skupinka.

Ahá... ty si prišiel na spor v Ústave a celá naša veda bude skúmať, čo s tým!
Chcem vedieť pointu vyriešenia rozporu z Maďarska. Čo ti bráni nás o tom informovať?
1 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Darius, dal som si tú námahu a vyhľadal som si Maďarskú ústavu v aktuálnom znení na ich stránke zbierky zákonov:



http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_do...d=A1100425.ATV



Tam v časti Parlament odsek 8 je k referendu uvedené toto:

Országos népszavazás

8. cikk55

(1) Legalább kétszázezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendel el. A köztársasági elnök, a Kormány vagy százezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendelhet el. Az érvényes és eredményes népszavazáson hozott döntés az Országgyűlésre kötelező.
(2) Országos népszavazás tárgya az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés lehet.
(3) Nem lehet országos népszavazást tartani
a) az Alaptörvény módosítására irányuló kérdésről;
b) ......
(4) Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.


Predpokladám, že vieš maďarsky, keďže sa vehementne odvolávaš na ich opravu ústavy. Ak nie, tak si to prelož.


Pre ostatných - podmienky platnosti referenda sú navlas rovnaké ako v slovenskej ústave článok 98 ods. 1:


(1) Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.


Rozdiel je len v počte občanov, potrebných na iniciovanie referenda, u nás je to 350.000 ľudí a v Maďarsku stačí len 200.000 podpisov.
O ostatných podmienkach referenda (napr. o čom nemôže byť referendum) sa nebudem zaoberať, leto tam darius nenašiel fatálnu chybu.

Navyše je to rovnako uvedené aj v ich zákone o ľudovom hlasovaní č. 238/2013

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_do...id=A1300238.TV
v časti "miestne hlasovanie" § 58:



59. § A helyi népszavazás érvényes, ha a választópolgárok több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.


Takže darius - aj maďari majú v ústave FATÁLNU CHYBU. Prosím ťa, napíš Viktorovi Orbánovi, nech si to láskavo dá do poriadku a nám už daj pokoj.
Naposledy upravil Chobot : 11.02.15 at 15:19
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Výborne Chobot!
Táto debata nevedie k ničomu. Zadávateľ používa veľmi neodborné argumenty, nielen po právnej stránke ale aj nelogické.
2 0
darius35 darius35

darius35 je offline (nepripojený) darius35

Informaciu o Madarskom (a aj Chorvatskom) referende mam z TA3 - hovori pan Baranek.
Cas: 1:00:00
http://www.ta3.com/clanok/1055793/ta...ndum-2015.html

I keby to pravda nebola, nic to na veci nemeni. Spor v Ustave mame, nikto ho zatial nevyvratil.

Dakujem.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nemáš za čo!
A len tak na okraj.
Nemáme spor v ústave - skôr máš ty spor s vlastným mozgom.....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
darius35
Kontaktoval som spicky nasej vedy v oblasti prava, matematiky a logiky, predsednicku a podpredsedu Ustavneho sudu.
Maju tento link. Verim, ze sa tym budu zaoberat a prispeju do tejto diskusie (anonymne).
Ide o statny zaujem.
Vopred dakujem.
Myslím, že by si mal kontaktovať skôr Dr.Chocholouška. Ten je asi najviac kompetentný na vyriešenie tvojho "problému", Ide o záujem nás všetkých.
2 0
darius35 darius35

darius35 je offline (nepripojený) darius35

Posledne dva prispevky urazaju moju osobu. Boli nahlasene adminovi s poziadavkou o zmazanie s cielom zkvalitnenia diskusie pre divakov, no nic sa nedeje. Je to bezna uroven tohto webu ?
Naposledy upravil darius35 : 11.02.15 at 20:40 Dôvod: poistka
Capture.JPG  
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
darius35
Posledne dva prispevky urazaju moju osobu. Boli nahlasene adminovi s poziadavkou o zmazanie s cielom zkvalitnenia diskusie pre divakov, no nic sa nedeje. Je to bezna uroven tohto webu ?
Kua...to asi potom niekto bude musieť požiadať o zmazanie viacerých príspevkov od najviac prispievajúceho...alebo o zamknutie celej témy.

Lebo podľa mňa je to téma o dvoch premenných a jednom neznámom...
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať