Zavrieť

Porady

ako platí odvody do zdravotnej poisťovne dôchodca SZČO?

v roku 2014 bola prerušená živnosť ,obnovená od 1.2.2015 už počas riadneho dôchodku - ako platiť odvod do ZP ? V ZP mi jedna pracovníčka povedala ,že platím plný odvod napriek skutočnosti ,že v roku 2014 som nemal ako SZČO príjem .Druhá ,mi povedala ,že platím znížený 45,73 eura mesačne .Podľa info z internetu neplatím buď vôbec alebo podľa môjho zváženia - ale nebol to presne môj prípad .Ročné zúčtovanie som samozrejme za rok 2014 nedostal .Ako to teda vlastne je ,bol niekto v rovnakej situácii ?V roku 2013 som podnikal a za rok 2014 som nepodával DP lebo som mal prerušenú živnosť .V roku 2013 som podnikal a v 2014 nie ,takže DP som nepodával .
Naposledy upravil Dav : 04.10.15 at 06:40
8 komentárov     zbaliť
veronikasad v roku 2013 si podnikal ?
veronikasad podával si DP typu B za rok 2014 ?
veronikasad doplň odpovede, bez nich sa na tvoj dotaz zodpovedať nedá ...
krakra áno
veronikasad čo ano, ide to z teba ak z chlpatej deky
veronikasad Nevznikla ti náhodou po obnovení živnosti aj povinná registrácia v sociálnej poisťovni ?
krakra Do 1.6.som bol PN .
veronikasad od 1.6.2015-30.6.2015 sa posudzuje pre pov.registráciu príjem z roku 2013. Aké tržby si mal za rok 2013 ? Poberal si nem.dávky počas PN-ky ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nedal si konkrétne údaje, preto odpoveď len všeobecne.

    Ako poberatel starobného dôchodku si poistencom štátu, preto počas podnikania neplatíš preddavky na zdr.poistenie z min.vymer.základu.

    1. Ak si v roku 2013 podnikal, podával DP typu B a zdr.poisťovňa ti poslala RZZP za rok 2013, do konca roku 2015 platíš neupravené preddavky na zdr.poistenie (ich výšku nájdeš v RZZP za r.2013). Možno je to zrovna tá suma 45,73€ mesačne, takže ak od 1.2.2015 znovu podnikáš, máš na ZP riadnu "sekeru"

    2. Ak si v roku 2014 nemal príjem z podnikania (nepodával DP typu B - píšeš že RZZP za rok 2014 si nedostal), od 1.1.2016-31.12.2016 si môžeš určiť vymeriavací základ nula a preddavky platiť nebudeš. Príp. nedoplatok uhradíš po vykonaní RZZP za rok 2015.

    3. Od 1.1.2017 budeš platiť neupravené preddavky z príjmu roku 2015.
    Naposledy upravil veronikasad : 03.10.15 at 07:08
    veronikasad doplnila som odpoveď k bodu 1)

    ako platí odvody do zdravotnej poisťovne dôchodca SZČO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.