Zavrieť

Porady

Vymoženie platieb /preplatku/ zo zdravotnej poisťovne

Dobrý deň,

môj otec ma 72 rokov a je stále SZČO. Bohužial dnes sme zistili, že roky odvádzal plnú sumu zdravotného poistenia a mal odvádzať iba polovičku ako starobný dôchodca, ktorý poberá dôchodok.
Od ktorého roku platí dôchodca SZČO iba polovicu na zdravotné poistenie?
Chcem sa spýtať akú máme šancu tie peniaze dostať späť čo otec zaplatil na poistnom navyše?
Koľko rokov spätne možeme tieto peniaze vymáhať od poisťovne späť?
Pôjde to klasickou výzvou alebo budeme musieť ísť súdnou cestou?

Prosím poraďte mi ak máte niekto skúsenosti. Je to veľa peňazí za tie roky...

Ďakujem
Naposledy upravil dacanko : 02.05.16 at 15:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial nemá zdravotné obmedzenie= nie je držitelom preukazu občana so zdr.postihnutím, z titulu starobného dôchodcu nemá nárok na "polovičné" odvody do zdravotnej poisťovne. SD nemusí platiť preddavky z min.vymer.základu, ale ak má vysoký základ dane, vznikol by mu v RZZP nedoplatok.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dacanko ok ďakujem, neberie sa to tak že za dôchodcu platí štát časť zdravotného? tým padom má platiť iba 50%. Tak mi to dnes povedala pani na UNION telefonnej linke
    veronikasad Za dôchodcu platí zdr.poistenie štát iba v prípade, keď nie je zárobkovo činný. Ako SZČO platí riadne zdravotné poistenie ako ostatní živnostníci, len v prípade keď jeho vymeriavací základ (spravidla základ dane+zapl.poistné) nedosiahne minimálny vymer.základ, nedopláca do minima.
    V RZZP má vždy uvedenú sumu neupravených preddavkov na nasl. kal.rok.
    veronikasad Kolko platí mesačné preddavky v roku 2016 ? (z príjmu roku 2014)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Treba si pozrieť zákon o zdravotnom poistení - a tam veru nikde nie je uvedené, žeby dôchodca SZČO platil polovicu na zdravotné poistenie. Neviem, že kde si to zistila?
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580 (tam máš aj staršie verzie- históriu - pre kontrolu, že ako bolo aj v minulosti)

    Každý rok mu ZP robila RZZP - tam mu vyčíslili presne, že koľko má platiť - a aj aké sú preddavky na ďalšie obdobie.
    Záleží od toho, aký mal príjem, resp VZ.

    Vymoženie platieb /preplatku/ zo zdravotnej poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.