Zavrieť

Porady

Zamestnanec zdravotne poistený v zahraničí - odvody do ZP

Dobrý deň,
mali sme v auguste zamestnanú slečnu na dohodu o vykonaní práce, prihlásila som ju do ZP, odtiaľ mi prišlo, že je kategória nezlučiteľná s inou EU kategóriou, pracovníčka ZP mi povedala, že nie je poistencom danej poisťovne, nakoľko je poistená v zahraničí a mali by sme odviesť poistné do zahraničnej ZP. Slečna mi povedala, že ona je len pripoistená k mame, ktorá pracuje v Rakúsku. Máte niekto skúsenosti s tým ako sa platia odvody v takýchto prípadoch? Druhý problém je v podstate taký istý, len sa jedná o zamestnankyňu na pracovnú zmluvu na dobu určitú, nemala by sa ona prihlásiť na slovensku do ZP?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Neviem či ti to pomôže, ale my sme mali zamestnanca ktory bol poistený v Rakusku a takisto nam ho odmietli prihlasiť na slovensku. Tak som mu kazala aby priniesol tlačivo A1, aby sme mali potvrdenie, že je naozaj niekde registrovany. A s tým tlačivom A1 som ho prihlasila do rakuskej poisťovne, nejakej WGKK. Všetko sme riešili mailom, oni poslali formular, vyplnila som, boli zvedavy aku ma mzdu, a oni sami vypočítali koľko z toho mame zaplatiť. A podľa toho sme platili odvody do rakuskej poisťovne. Oni vlastne posielali nam výkazy s uvedenou sumou na uhradu.
    angelaanakonda ďakujem veľmi pekne, tak skúsim vypýtať to tlačivo, som zvedavá, či mi ho aj donesie Dúfam, že to pomôže. Ešte raz ďakujem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keď je len "pripoistená" k matke, mala by sa ona sama na dobu trvania dohody poistiť na Slovensku (vybaviť kartičku), potom po skončení dohody tu ukončí poistenie a prepoistí sa naspäť do Rakúska (ako závislá osoba k matke). A1 sa v týchto prípadoch nevybavuje. (Ak je študentka, treba s ňou pre zjednodušenie uzatvárať DoBPŠ a má pokoj so ZP)

    Zamestnanec zdravotne poistený v zahraničí - odvody do ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.