Zavrieť

Porady

ochrana osobných údajov

Dobry den, moja otazka znie, cez vikend sa stala nehoda ktorej som bol účastníkom, jeden novinár sa mi predstavil ako vyzetrovatel, pytal sa ma na okolnosti prípadu, a ked som zistil kto to je, poslal som ho prec. Na tom by nic nebolo, keby nenapisal clanok o tej nehode, ale aj tam pouzil nase fotky z Facebooku...Moja otazka teda znie, mal pravo pouzit nase fotky ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Ak sa predstavil ako vyšetrovateľ PZ, porušil zákon.

    2. Ak zverejnil osobné údaje, ktoré nie sú verejne dostupné a tieto boli od teba vylákané podvodom, porušil zákon.

    3. Ak zverejnil len informácie, ktoré zistil obhliadkou nehody a fotografie ktoré máš verejne na Facebooku, tak sa nedopustil ničoho nezákonného vo vzťahu k ochrane osobných údajov.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Nepises ze by uviedol nejake mena, iba fotografie ktore si vycapil na verejnu nastenku a napisal co si mu rozpovedal. Urobil trik, podfuk, uviedol do omylu, ale nic nevysudis.
    Ako kvazivysetrovatel pytal doklady?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cessi17 napisal tam nase mena a do zatvoriek vek. alekedze ja som nikomu cislo nedaval iba policajtom tak som myslel ze je to policajt.
    misoft Tak to už nie je v súlade so zákonom. Pokiaľ by použil foto bez popisu - OK, ale keďže uviedol mená a vek - už porušil zákon na ochranu osobných údajov. Podľa mena a veku sa osoba dá identifikovať.
    Pokiaľ vieš meno toho redaktora - podaj na neho TO.
    vicktor Neviem neviem, ved to z neho lezie ako z chlpatej deky - teraz ze "cislo" - zda sa ze novinar ho dostal od policajneho informatora?
    V clankoch sa obycajne uvadza Peter S. (22) prisiel, videl, povedal...
    Je to bez priezviska na TO? Za jeden den by ich malo padnut desiatky.
    misoft Podľa toho, ako to je napísané....ak len Peter X. (22) - tak to nie, ale keby celé meno - tak to už hej (TO).
    Ale aj tak - pokiaľ sa redaktor vydával za policajta - to je už trestné....
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Predpokladám, že sa nepodarí dokázať, že Ťa oklamal, takže sa zaoberám iba zverejňovaním osobných údajov. Ak zverejnil fotky z nehody, mohol to urobiť na základe ust. § ods. 3 občianskeho zákonníka (cit.): Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.
    Ak zverejnil fotky, ktoré už boli zverejnené na FB, mohol postupovať podľa ust. § 10 ods. 3 písm. e) zákona o ochrane osobných údajov (spracúvanie osobných údajov bez súhlasu dotknutej osoby, cit.): ... osobné údaje, ktoré už boli zverejnené v súlade so zákonom a prevádzkovateľ ich náležite označil ako zverejnené; ten, kto tvrdí, že spracúva zverejnené osobné údaje, na požiadanie preukáže úradu, že spracúvané osobné údaje boli už zákonne zverejnené...

    Vzhľadom na možnosť, že osobné údaje mohli byť spracúvané v súlade so zákonom a s ohľadom na náročné dokazovanie opaku, sa domnievam, že nemá význam ísť do sporu.

    PS - Samozrejme, ak by si vedel dokázať, že Ťa legitimoval, to už by bolo o inom než o zverejňovaní osobných údajov a do toho by sa oplatilo ísť.
    vicktor Do takych sporov sa neoplati ist.
    Ale taka poznamocka. FB je preplneny kadecim a nikoho autorske prava a osobne udaje netankuju. ale keby niekto chcel vrtat, tak novinar pouzil fotky pre tlacove ucely, zatialco cessi zverejnil cudziu dopravnu nehodu a mozno aj zranenych len tak z roztopase...
    Ing. Ľubomír Janoška Myslím, že v celej kauze je istá iba jedna vec - že žiadne tvrdenie (kohokoľvek) nebude preukázané.

    ochrana osobných údajov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.