Zavrieť

Porady

Zdravotné - postup výpočtu nedoplatku

Dobrý deň

potreboval by som skontrolovať správnosť výpočtu nedoplatku na zdravotnom poistení. Zatiaľ síce nie je koniec roka, ale aby som vedel, s čím ma prekvapí zúčtovanie zdravotného - zaokrúhľovanie a eurocenty ma príliš nezaujímajú, podstatné je pre mňa vedieť, čo zhruba budem vidieť po ročnom zúčtovaní.

Príjem SZČO 30 000,00
Zaplatené zdravotné 370,86 (za obdobie 6 mesiacov)
Zaplatené sociálnej 1 231,80

Ak tomu správne rozumiem, základ dane pre zdravotné bude 30 000. Predpokladám, že táto suma sa neznižuje o paušálne výdavky ani o nič iné.
Čiže 30 000 vydelím koeficientom 1,486 a vynásobím sadzbou 0,14.
Výsledná suma bude 2 826,38
Potom nedoplatok by mal byť 2 826,38-370,86 = 2 455,52.

Je tento výpočet správny?

Ďakujem za odpovede.

EDIT:
výpočet nie je správny, viz nižšie komentár od veronikasad.
Každopádne po konzultácii s účtovníčkou a s predpokladom viac-menej konkrétneho celkového príjmu s podnikaním len do konca roka sme našli vhodnejšie riešenie, ako čakať na vyúčtovanie.
Týmto mi odpadá potreba odkladať peniaze na nedoplatok a tiež nutnosť riešiť to nejako špeciálne v daňovom priznaní, keďže budúci rok ako SZČO podnikať zrejme nebudem.

Na pobočke som vyplnil tlačivo "výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie szčo". Položku za obdobie som dal 01.09.2017 - 31.12.2017. Časť s údajmi o platiteľovi som vyplnil mojimi osobnými údajmi. A na koniec v časti údaje o preddavkoch som vyplnil sadzbu 14% a do upravených preddavkov som napísal sumu, ktorej úhradou po zvyšných 6 mesiacov dosiahnem cca celkovú sumu, ktorú by si odo mňa vypýtala poisťovňa (pracovníčka perom na okraj dopísala "fiktívny v.z. a zodpovedajúcu sumu").
Naposledy upravil geodet123 : 25.09.17 at 16:34
4 komentárov     zbaliť
NEVEDKO NIE JE
kn-alka NIE, počítaš zo základu dane, nie z príjmov
veronikasad Prečo preddavky na ZP len za 6 mesiacov?
geodet123 Plánujem podnikať len do konca roka. Každopádne musel som to riešiť inak, pripravujem odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Základ dane je rozdiel medzi príjmami a výdavkami. (Pri paušálnych výdavkoch je to 60% z príjmov+zaplatené odvody.)

    Poistné rovná sa základ dane + zaplatené poistné/1.486*14%
    geodet123 ďakujem veľmi pekne za objasnenie.
    ivka70 20.09.17 06:08 odstránil(a) z Porady

    Zdravotné - postup výpočtu nedoplatku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.