Zavrieť

Porady

Prerušil som štúdium, no neoznámil som to poisťovni. Čo mám robiť?

zdravím,

po letnom semestri 2017 som prerušil štúdium bakalárskeho ročníka. 3. ročník, a teda posledný, ma ešte len čaká, no neoznámil som to poisťovni, pretože som bol popritom normálne zamestnaný.

problém je, že som si neuvedomil, na akú zmluvu som zamestnaný. Ide o zmluvu o dielo, ktorá zo mňa robí samoplatiteľa. Síce pracujem ako každý iný, no zamestnávateľ mi nezráža dan z prijmu a samozrejme za mna neplati ani ziadne odvody.

uvedomil som si to az koncom novembra, kedy som už bol v zahraničí a nebudem doma na Slovensku až do januára.

Vec je, že som prerušenie štúdia poisťovni neoznámil, a po správnosti by som mal platit odvody (je to tých 60 eur, že? Prosím, opravte ma ak sa mýlim) mesačne. Samozrejme, to sa mi nechce, kedze prakticky nie som dobrovolne nezamestnany a spatne to pekne naskáče za tých par mesiacov.

otázka je, vie o tom, že som prerušil studium, aj poistovna? nahlasila im to škola? doteraz mi od poistovne neprišiel ziadny papier ze mam nedoplatky alebo niečo podobne.

bojim sa tam aj isť popytat popravde a trochu naivne dufam, že sa to da nejako ututlať/vyriešiť bez toho, aby som platil nejake pokuty plus nedoplatky. Zamestnavatel mi inu zmluvu neda, a aj keby ano,s tale mam tych par mesiacov ako samoplatitel.

A teda, čo mám podľa vás robiť? stretol sa už niekto s niečím podobným? vie o mojom preruseni studia aj poistovna a niekedy mi proste tne pozdrav s nedoplatkami pride?

Je možne predožiť nejaky doklad o zdravotnej nesposobilosti pre pracu z dlhodobeho hladiska, aby som sa vyhol povinnosti zaplatit si odvody sam? Alebo som to mal urobiť niekedy v lete a jednoducho tie mesiace musim doplatiť a bude mi taky papier od doktora o zdravotnej nesposobilosti platit až dajme tomu od januara?

Dakujem za vas čas a rady, dosť tápem, takže sa mi pomoc hodí.
veronikasad O výkon akej práce ide? Ak neide o závislú činnosť, nemal si mať živnostenský list?
V zahraničí pracuješ na pracovnú zmluvu, teda si tam zdravotne poistený?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ako už máš napísané - treba doplatiť ... a myslím, že zatiaľ to budeš mať aj bez nejakých pokút - treba to ale riešiť!
    a čo píšeš ten " doklad o zdravotnej nespôsobilosti" ... tak teoreticky by si sa mohol dať vypísať DPN - ale aj tak ti to bude pr .. figu platné - lebo len za poberateľov nem. dávky platí poistné do ZP štát. A ty by si na dávku nemal nárok - lebo nemáš ani SP poistenie . A spätne - v žiadnom prípade.
    Jedine v prípade žeby si mal priznaný ID . (doložiť rozhodnutie)

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    ked nechcess, aby Ta exekutor dobehol o par rokov s dlhom x100, alebo aj x1000 EUR tak to zaplat.
    Uvazuje spravne, ak si mal povinnost platit, raz Ti ten pozdrav s nedoplatkom pride. Suma vsak moze byt omnoho vyssia. Mne presne z toho isteho dovodu prisiel pozdrav o 9 rokov . Nastastie sa jednalo len o jeden mesiac a platba bola vtedy malicka a teda to az tak nebolelo.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Neututles nic! Aj ked ti bude chybat co i len jeden nezaplateny den, ZP ti to neodpusti.
    Najrozumnejsie je ist osobne do ZP,dat si vycislit nedoplatky a zaplatit ich. Aj ked neskoro. ZP to bude brat ako ustretovy krok.
    Ked nebudes komunikovat a budes sa spoliehat na to,ze ZP na teba zabudne, tak si na omyle! Zaplatis neskor a o hodne viac.

    Vsetky zmeny si povinny hlasit do /myslim/ 8 dni-to je rada do buducna :-)

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ano, poistovna sa to dozvie od ministerstva skolstva. Vznikne ti nedoplatok.
    Odporucam kontaktovat poistovnu. Oznamenie o zmene platitela poistneho si vie najst na stranke poistovne, vyplnit a poslat postou. Nedoplatok a preddavky mozes zaplatit bankovym prevodom.
    ivka70 06.12.17 06:53 odstránil(a) z Porady
    ivka70 06.12.17 06:52 priradil do Porady
    ivka70 06.12.17 06:52 odstránil(a) z Porady

    Prerušil som štúdium, no neoznámil som to poisťovni. Čo mám robiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.